Амстердам, Нідерланди – Масштаби ядерної загрози, яку становить незаконне вторгнення Владіміра Путіна в Україну, є безпрецедентними, свідчить нове картографічне дослідження та технічний аналіз Грінпіс Інтернешнл.

Створена на основі даних Інституту вивчення війни та Центру інформаційної стійкості, зокрема, і показуючи близькість російських військ і військової техніки до кожного з 15 комерційних ядерних реакторів України з плином часу, інтерактивна карта надає моторошну інтерактивну візуалізацію потенціалу ядерної катастрофи через регулярні проміжки часу з моменту початку кривавого вторгнення 24 лютого[1].

Тим часом, новий аналіз Южно-Української атомної електростанції, яка виробляє в середньому 10% електроенергії в Україні, показує, що існуючі ризики серйозного інциденту на цих атомних станціях експоненціально зросли внаслідок війни Кремля в Україні[2].

Співавтор нового аналізу та старший спеціаліст з ядерних питань Грінпіс Східної Азії Шон Берні заявив:

“Атака і захоплення реакторів Южно-Української АЕС, як і у випадку із Запорізькою АЕС на початку березня, дасть російським військовим контроль над електропостачанням півдня України і значні важелі впливу на український уряд. Намагаючись захопити реактори, російські військові експоненціально збільшують ризики серйозної аварії: пошкодження зовнішніх електромереж і втрата електропостачання на діючих ядерних реакторах, як в результаті прямої атаки, так і в інших місцях регіону, може призвести до значного викиду радіоактивності в навколишнє середовище”.

Три реактори в Южноукраїнську, як і в Запоріжжі, значною мірою залежать від електромережі для роботи систем охолодження; від наявності ядерних техніків і персоналу, а також від доступу до важкого обладнання і логістики в разі надзвичайної ситуації. І Южно-Українська, і Запорізька АЕС були під загрозою серйозної аварії ще до війни проти України через десятиліття радянського проектування та неадекватне застосування постфукусімських заходів безпеки.

Ризики великої війни не закладені в проект комерційних атомних електростанцій. Більше того, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) у 2021 році рекомендувало урядам прямо виключити можливість прямого важкого збройного нападу на ядерні реактори з оцінок ризиків. Насправді, сценарії того, що може статися, набагато гірші, ніж катастрофа на Фукусіма-1 у 2011 році, і більш співставні з Чорнобильською катастрофою 1986 року.

Пан Берні продовжив:

“Десятиліттями МАГАТЕ і національні ядерні регулятори ігнорували ризики і можливі наслідки, викладені тут, але сьогодні саме російські військові, за наказом Путіна і за підтримки “Росатома”, становлять безпосередню загрозу для цих атомних станцій. І єдиним рішенням є негайне припинення цієї війни”[3].

Це вже другий брифінг Грінпіс Інтернешнл, присвячений потенційній загрозі катастрофи на атомних електростанціях під час російського військового вторгнення в Україну. Перший, опублікований 2 березня, був присвячений Запорізькій атомній електростанції.[4] Два дні потому російські війська взяли під контроль цей об’єкт в результаті штурму, який включав в себе використання невідомої кількості важкого озброєння, в тому числі реактивних гранатометів, артилерійських і/або танкових снарядів. Представники російського державного агентства з ядерної енергетики “Росатом” були направлені на об’єкт, щоб заявити про право власності на нього[5].

ЗАКІНЧЕННЯ

Примітки для редакторів:

[1] Посилання на карту: https://greenpeace.carto.com/u/greenpeacemaps/builder/02b713ad-ac13-485a-8fcf-02e62b22a6fb/embed

https://greenpeace.carto.com/u/greenpeacemaps/builder/02b713ad-ac13-485a-8fcf-02e62b22a6fb/embed

https://www.greenpeace.org/international/campaign/russian-military-threat-ukraine-nuclear-reactors-facilities

Інститут дослідження війни https://www.understandingwar.org

Центр інформаційної стійкості https://www.info-res.org

[2] “Вразливість атомних станцій під час військового конфлікту” Южно-Українська атомна електростанція Ризики безпеки та захищеності https://www.greenpeace.org/international/nuclear-power-plants-in-military-conflict-yuzhnoukrainsk-south-ukraine-briefing/

[3] За даними НАЕК “Енергоатом”, “Росатом” претендує на право власності на запорізькі реактори http://reform.energy/news/rosatom-bere-uchast-u-reyderstvi-zaes-glava-energoatoma-19989

[4] Вразливість атомних станцій під час військового конфлікту: уроки Фукусіми Дайічі з фокусом на Запоріжжі, Україна https://www.greenpeace.org/international/nuclear-power-plant-vulnerability-during-military-conflict-ukraine-technical-briefing/

[5] Держатомрегулювання, “Оновлення статусу Запорізької АЕС станом на 12 березня 2022 року”, див. https://snriu.gov.ua/en/news/zaporizhzhia-npp-status-update-12-march-2022

Контакти:

Шон Берні, sburnie@greenpeace.org

Ян Ванде Путте, jan.vande.putte@greenpeace.org

Міжнародна прес-служба Грінпіс: pressdesk.int@greenpeace.org, +31 (0) 20 718 2470, цілодобово)

Підписуйтесь на @greenpeacepress у Твіттері, щоб отримувати наші останні міжнародні прес-релізи