Київ, Україна – [6.06.2024] – На роковини руйнування Каховської греблі Truth Hounds (TH) та Project Expedite Justice (PEJ) публікують всебічний звіт про причини та наслідки цієї катастрофи. Організації також закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської греблі воєнним злочином проти довкілля.

Документ “Затоплено війною: Дослідження руйнування Каховської греблі та його наслідки для екосистеми, аграріїв, цивільного життя та міжнародного правосуддя” це ґрунтовний аналіз різних аспектів знищення ГЕС, включаючи засновані на доказах висновки щодо екологічної шкоди та можливих воєнних злочинів; правові аналізи щодо можливості притягнення винних до відповідальності; історію та економіку регіону до та після знищення греблі; вплив на водні ресурси, біорізноманіття та здоров’я ґрунтів; людські втрати, включаючи загибель людей, переміщення та ризики для здоров’я.

“Висновки звіту мають вирішальне значення для розуміння інциденту та притягнення до відповідальності винних. Справжній масштаб катастрофи виходить далеко за межі початкового затоплення: понад 600 квадратних кілометрів затоплено, тисячі людей переміщено з понад 80 населених пунктів. Домівки, інфраструктура та сільське господарство зазнали величезних збитків, — пояснює юридичний консультант Truth Hounds Володимир Гришко. — Екологічні наслідки є не менш важливими. Культурні об’єкти в регіоні також постраждали. Саме тому звіт всебічно досліджує ситуацію та розгляне потенційну класифікацію знищення дамби як воєнного злочину згідно з Римським статутом, оскільки екологічна шкода була “надмірною” порівняно з очікуваною військовою перевагою”.

Руйнування Каховської греблі

Звіт досліджує знищення Каховської греблі в Україні 6 червня 2023 року, що спричинило масштабну повінь та руйнування. Є достатньо підстав вважати, що вибух був спричинений російськими збройними силами. Докази, включаючи сейсмічні дані, свідчення очевидців та супутникові знімки, переконливо свідчать на користь версії контрольованого вибуху, яка вказує на причетність Росії. Присутність російських військ, попереднє мінування дамби та стратегічне підвищення рівня води додатково підтверджують цей висновок. Операцію виконала 205-та окрема мотострілецька бригада, проте вона не діяла самостійно. Документ описує весь ланцюжок військового командування Росії та відзначає надзвичайно ймовірну участь вищих російських посадовців.

Знищення греблі є яскравим нагадуванням про руйнівні наслідки війни та потенційну умисну шкоду цивільній інфраструктурі. Правозахисники закликають Міжнародний кримінальний суд розслідувати воєнний злочин руйнування ГЕС та притягнути винних до відповідальності.

Екологічна катастрофа

Звіт детально описує руйнівний та широкомасштабний вплив на навколишнє середовище.

  • Водні ресурси: зниження рівня підземних вод, забруднення, потенційні довгострокові впливи на запаси питної води.
  • Втрати біорізноманіття: втрата водних середовищ, масова загибель рослин та тварин, потенційне знищення  природоохоронних територій та довгострокові наслідки для екосистем регіону.
  • Здоров’я ґрунтів: посилення вітрової ерозії, потенційне засолення ґрунтів нижче за течією та ризики для сільськогосподарської продуктивності та здоров’я людей через забруднення ґрунтів.

Енергобезпека

Електростанція відігравала вирішальну роль у балансуванні енергомережі під час пікових навантажень, а її втрата суттєво зменшила виробництво відновлюваної енергії в Україні. Цей збій загрожує енергетичній безпеці України та її просуванню до сталого енергетичного майбутнього.

Аналіз, замовлений Greenpeace CEE та включений до звіту, підкреслює, як руйнування греблі та подальше осушення водосховища збільшили ризики безпеки на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Наслідки знищення Каховської ГЕС для безпеки реакторів у Запоріжжі є значними й, включаючи перезапуск одного або більше реакторів, можуть бути вкрай серйозними.

Міжнародний прецедент щодо екологічних воєнних злочинів

Заподіяння серйозної шкоди довкіллю має глобальні наслідки. Протягом місяців, що передували фактичному знищенню греблі, політичне та військове керівництво Російської Федерації постійно наголошувало, що руйнування греблі матиме катастрофічні наслідки. Вони не приховували свого чіткого розуміння ситуації та величезних збитків, які спричинить це знищення.

“Як і під час інших військових операцій російських збройних сил в Україні, це знищення було здійснене з зухвалою зневагою до наслідків не лише для цивільного населення та цивільної інфраструктури, а й для довкілля загалом, — заявив директор з правових питань та програм PEJ Паскаль Турлан. — Масштабна стратегічна важливість греблі та потенційно руйнівні наслідки її знищення були загальновідомими. Проте російські збройні сили усвідомлено прийняли рішення атакувати її, не беручи до уваги очевидну непропорційну шкоду довкіллю, та дозволили катастрофі розгортатися”.

Автори звіту оцінили всі аргументи щодо кваліфікації знищення Каховської дамби як воєнного злочину. Вивчаючи цей конкретний випадок, дослідження пропонує основу для першого застосування Міжнародним кримінальним судом статті 8(2)(b)(iv) Римського статуту. Важливо, що це також сприяє розвитку міжнародної практики щодо вирішення екологічних злочинів через існуюче кримінальне законодавство.

“Загалом, цей всеосяжний звіт стане важливим джерелом для розуміння масштабу знищення Каховської греблі російськими військами та його тривалого глобального впливу, — зазначив юридичний директор Truth Hounds та юридичний радник PEJ Дмитро Коваль. — Справа Каховської ГЕС є каталізатором для прогресивної інтерпретації міжнародного кримінального права. Вона представляє ключову можливість перетворити сплячі норми міжнародного права на активні засоби стримування проти екологічних злочинів.”

“Щоб запобігти подальшим екологічним воєнним злочинам, включаючи потенційну катастрофу на Запорізькій атомній електростанції, ті, хто вже скоїв ці злочини, повинні бути притягнуті до відповідальності. Правосуддя за екологічні воєнні злочини потрібне зараз, — сказала Анна фон Галль, міжнародна юристка з Greenpeace Німеччини. — Є підстави для Міжнародного кримінального суду провести ретельне розслідування атаки на Каховську греблю та розглядати це як потенційний воєнний злочин. Greenpeace високо оцінює дослідження, проведене Truth Hounds та Project Expedite на захист людей та довкілля України”.

Автори

  • Truth Hounds – написання та польові дослідження.
  • Project Expedite Justice – внески авторів, редагування, польові дослідження.
  • Greenpeace CEE – дослідження та аналіз впливу на ЗАЕС.
  • EOS Data Analytics (EOSDA) – аналіз супутникових знімків та візуалізація, звіт про затоплення.
  • Незалежні експерти – оцінка впливу на флору та фауну, водні ресурси, сільське господарство, культуру.

Довідка

Truth Hounds (TH) – українська громадська організація, що розпочала свою діяльність у 2014 році. Це команда спеціалістів та спеціалісток з прав людини, яка займається документуванням та розслідуванням міжнародних злочинів і серйозних порушень прав людини, що були скоєні в контексті збройного конфлікту в Україні та інших постраждалих від конфліктів регіонах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії. Місія TH – пошук правди, переслідування виконавців, поширення експертизи.

Project Expedite Justice (PEJ) – неприбуткова організація зі США, що з 24 лютого 2022 року працює над забезпеченням відповідальності за злочини, скоєні під час російської агресії, підтримує жертв, допомагаючи документувати злочини та завдану шкоду. Діяльність включає надання технічної підтримки, підготовку матеріалів для судових справ, та для подання санкцій. Місія PEJ – забезпечення відповідальності задля блага постраждалих від конфліктів спільнот та розслідування злочинів проти людства, таких як геноцид та воєнні злочини.