Вітрові електростанції стають важливим елементом сучасної енергетики.
ВЕС здатні поповнити дефіцит електроенергії і зменшити залежність від викопного палива. У результаті – мінімізація негативного впливу на довкілля за умови дотримання всіх принципів та стандартів під час розробки та реалізації проєктів.
У статті ми проаналізували переваги, перспективи, а також застереження щодо впровадження вітрової енергетики в Україні.
Основні переваги вітрової енергетики для України:
- Відносно швидка альтернатива зруйнованим електростанціям
Вітрова енергетика здатна замінити частину генерації, яку Україна втратила з початку повномасштабного вторгнення (на початку 2025 року йшлося про втрату потужності в 10 ГВт). Ба більше, за дослідженням “Оцінка потенціалу сонячної та вітрової енергетики”, лише 0,4% вітрового потенціалу нашої країни буде достатньо для забезпечення електроенергією усіх потреб держави. Крім того, потужності вітрової енергетики в 4 ГВт можна буде збудувати вже в 2025–2027 роках.
- Розподілений, а отже безпечніший вид генерації в умовах війни
На відміну від великих за потужністю та розмірами вугільних або атомних станцій, вітрова електростанція потужністю, наприклад, 100 МВт може складатися з кількох вітряків (потужністю 10-20 МВт кожен), що робить ВЕС стійкішими та менш вразливими до російських атак на українську енергосистему.
- Зменшення залежності від імпортних енергоресурсів
У 2022 році Україна витратила понад 5 мільярдів доларів на імпорт енергоресурсів, які, зокрема, спалюються на ТЕЦ для виробництва електроенергії. За дослідженням “Оцінка потенціалу сонячної та вітрової енергетики”, вітрова енергетика здатна забезпечити до 20% загальних потреб України в електричній енергії вже в найближчі 10-15 років, що дає можливість не витрачати гроші на імпорт, а з часом навіть експортувати надлишок енергії.
- Вітрова енергетика більш дружня до довкілля
Проти традиційних вугільних або газових станцій вітрові електростанції не викидають шкідливих газів в атмосферу, а вплив на зміну клімату є мінімальним серед усіх джерел енергії (викиди вуглекислого газу становлять 5-11г на 1 кВт-годину, тоді як у газових електростанцій – 490 г CO2, у вугільних — 820 г). Вітрові електростанції не потребують великих об’ємів води для охолодження, на відміну від атомних електростанцій. Вони не несуть значного впливу на ґрунт або водні ресурси. Вітрові станції та їхня інфраструктура, розташовані поза цінними природними територіями, не завдають шкоди природним екосистемам. А сучасні моделі лопатей можуть повністю перероблятися, як і решта компонентів станції.
- Низькі витрати на експлуатацію
Електроенергія, вироблена вітровими електростанціями, є досить дешевою проти інших зелених видів генерації. Після будівництва та запуску витрати на обслуговування та ремонт вітрових електростанцій є мінімальними завдяки удосконаленню матеріалів і підвищенню ефективності турбін. Сучасні вітрові турбіни генерують більше енергії та служать до 30 років, що забезпечує стабільне виробництво енергії за відносно невеликі кошти.
- Сприяння розвитку економіки та створення робочих місць
Будівництво та обслуговування вітрових електростанцій створить нові робочі місця. Згідно з даними Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA), у 2023 році галузь забезпечила робочими місцями 13,7 млн людей у світі: на 1 мільйон більше ніж у 2022 році. Розробка проєктів, виробництво компонентів, монтаж та подальша експлуатація — під час усіх цих етапів з’являтимуться вакансії у різних регіонах.
За дослідженням “Оцінка потенціалу сонячної та вітрової енергетики”, лише 1% українських земель, придатних для сонячної та вітрової енергетики, здатен задовольнити весь попит України на електроенергію. Отже, вітрові турбіни можуть стати флагманом енергетичної незалежності держави, зменшивши залежність від імпорту енергоресурсів та забезпечуючи чисту енергію для майбутніх поколінь. Для реалізації цього потенціалу уже зараз необхідно залучати інвестиції та працювати над створенням сприятливого законодавчого середовища.
Екологічні ризики: що важливо брати до уваги, реалізуючи проєкти з вітрової енергетики?
Проти традиційних джерел енергетики вітрові електростанції мають набагато менший вплив на довкілля: не викидають парникових газів, не забруднюють воду і ґрунт. Однак питання вибору місця для встановлення ВЕС – надзвичайно важливе.
Занепокоєння викликає і питання впливу шумового забруднення. Мінімальна відстань у 500 метрів від вітрових турбін – це рішення, яке є загальноприйнятим у більшості країн ЄС. У дослідженні 2022 року Польська академія наук вказує, що немає доказів того, що звуки вітрових турбін мають негативний вплив на здоров’я або самопочуття людини. Адже на відстані 500 м від вітрової турбіни рівень шуму становить менше 40 дБ: такий рівень шуму не викликає негативних наслідків для здоров’я навіть у чутливих людей. Шум від вітрових турбін на такій відстані схожий на шум вітру чи прибою.
Утім, занепокоєння викликають ідеї та непродумана реалізація проєктів із будівництва вітропарків на особливо цінних природних територіях, оскільки спорудження ВЕС на землях природно-заповідного фонду, об’єктах Смарагдової мережі не лише руйнує цінні екосистеми, знищує рідкісні види та їхні оселища, але й суперечить приниципам зеленої енергетики, яка передусім має бути дружньою до довкілля.
Останнім часом встановлення вітряків стає трендом в Українських Карпатах. Одним з найвідоміших є кейс ТОВ «Атлас Воловець Енерджи», які мають намір встановити на Боржавському хребті, який є об’єктом Смарагдової мережі, 34 вітроустановки. Незважаючи на всі переваги вітрової енергетики, спорудження ВЕС у цінних природних місцях, як-от об`єкт Смарагдової мережі полонина Боржава, може мати суттєвий негативний вплив на екосистеми, геологічну будову, ґрунти, воду, рослинність, тваринний світ, рельєф місцевості, а також рідкісні види флори і фауни через прокладання доріг і комунікацій на цінних природних ділянках, що спричиняє ерозійні процеси особливо в гірській місцевості.
Втілюючи проєкти з вітрової енергетики, необхідно на всіх етапах дотримуватися законодавчих процедур (як-от оцінки впливу на довкілля), залучати громадськість та аналізувати всі можливі виклики та ризики як для людини, так і для довкілля.
Щоб уникнути або мінімізувати негативний вплив від ВЕС для довкілля і людини, необхідно дотримуватися таких підходів:
- Обирати локації для вітрових турбін так, щоб будівництво не порушило екосистеми об’єктів природно-заповідного фонду, їхніх буферних зон, Смарагдової мережі.
- Обов’язково проводити аналіз впливу на довкілля та біорізноманіття перед будівництвом в рамках якісного процесу ОВД.
- Не допускати будівництво на шляхах міграції птахів чи рукокрилих, або в зонах гніздування рідкісних видів.
- Використовувати сучасні типи турбін, що мінімізують шум, та лопаті, що підлягають переробці.
Розвиток вітрової енергетики має надзвичайний потенціал та значення для зеленого енергетичного переходу України. Раціональний підхід до вибору місць розташування ВЕС є необхідним для сталого розвитку країни та захисту природного багатства, яке є основою для нашого життя.