Київ, 4 лютого 2025 року – Greenpeace Україна закликає МАГАТЕ вжити негайних заходів, щоб зупинити незаконні плани Росії щодо перезапуску реакторів на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Цей крок розглядається як частина стратегії Росії, спрямованої на збереження довгострокового контролю над об’єктом, який перебуває під незаконною окупацією вже майже три роки. Очікується, що генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, який зараз перебуває в Києві для зустрічей з українськими урядовцями, потім зустрінеться з російською владою. Greenpeace висловив своє занепокоєння безпосередньо Гроссі, закликаючи МАГАТЕ дотримуватися міжнародних резолюцій і запобігти будь-якій співпраці з планами Росії.
У листі до Генерального директора МАГАТЕ Greenpeace попередив, що російські урядовці нещодавно заявили про намір перезапустити реактори для виробництва електроенергії для Росії. У грудні 2024 року генеральний директор Росатома Олексій Ліхачов заявив, що перезапуск реакторів, зупинених з вересня 2022 року, є «мрією» Росатома. Директор МАГАТЕ у 2024 році заявив, що перезапуск ЗАЕС неможливий у нинішніх умовах війни, але також зазначив, що його переговори з «Росатомом» включали обговорення того, як «ми можемо в подальшому організувати такий перезапуск, коли такі умови будуть виконані».
«Поки ЗАЕС залишається під незаконною російською окупацією, немає жодних умов, які б дозволили перезапуск реакторів. Якщо російська окупація не буде припинена, існує цілком реальна перспектива того, що секретаріат МАГАТЕ співпрацюватиме з планами Росії щодо перезапуску. Перезапуск росіянами ЗАЕС може різко підвищити ризик ядерної катастрофи і продемонструвати відмову МАГАТЕ поважати територіальну цілісність України. Перезапуск суперечить резолюціям Генеральної Асамблеї ООН та Ради керуючих МАГАТЕ. Міжнародне співтовариство, включаючи МАГАТЕ, має зробити все можливе, щоб зупинити перетворення «мрії» «Росатома» на довгостроковий ядерний кошмар, і реалізувати стратегію якнайшвидшого припинення контролю Росії над атомною станцією. Фундаментальним питанням ядерної безпеки для МАГАТЕ має бути те, як зупинити перезапуск та забезпечити деокупацію ЗАЕС Росією», – заявляє Шон Берні, фахівець з ядерних питань Грінпіс України.
Рада керуючих МАГАТЕ заявила, що Агентство дотримується резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, яка вимагає, щоб не було ніяких дій, які визнають російську незаконну окупацію будь-якої частини України».
У грудні 2024 року Сергій Кирієнко, перший заступник керівника адміністрації президента Російської Федерації, заявив про намір перезапустити реактори «в найкоротші терміни». 25 грудня 2024 року новий «керівник» ЗАЕС від «Росатома» заявив: «Прийнято рішення про виготовлення нового обладнання насосної станції та встановлення його в руслі Дніпра». Після того, як у червні 2023 року російські збройні сили зруйнували Каховську ГЕС та водосховище, ЗАЕС не має доступу до охолоджувальної води з Дніпра. На майданчику та у водоймі-охолоджувачі достатньо води, поки реактори залишаються зупиненими, але її буде недостатньо, якщо перезапустити реактори і вони будуть працювати протягом тривалого періоду.
Аналіз Greenpeace демонструє, що не існує надійної ядерної безпеки, захищеності або правової основи для перезапуску одного або декількох реакторів на ЗАЕС, поки вони залишаються під контролем російських збройних сил і «Росатому». Поки ЗАЕС залишається під російською окупацією, не може бути розроблена легітимна система управління безпекою, яка б відповідала вимогам українського законодавства та відповідних регулюючих органів.
«Перезапуск окупованої ЗАЕС «Росатомом» не відповідає керівним принципам ядерної безпеки МАГАТЕ. Ми закликаємо Генерального директора МАГАТЕ чітко заявити про це «Росатому» та представникам російського уряду під час його майбутніх зустрічей. МАГАТЕ має припинити подавати сигнали російському уряду, що існує будь-який законний шлях для перезапуску реакторів у Запоріжжі. МАГАТЕ не повинно жодним чином підтримувати підготовку до незаконного перезапуску Росією одного або декількох ядерних реакторів у Запоріжжі», – заявив Ян Ванде Путте, експерт з ядерних питань Greenpeace України.