Горенка, 4 квітня 2023 р. – Роберт Хабек, Федеральний міністр економіки та кліматичних дій Німеччини, оголосив, що уряд Німеччини розпочинає програму на один мільйон євро для зеленої реконструкції України. Оголошення було зроблено в лікарні “Горенка” під Києвом, флагманському проєкті зеленої реконструкції Грінпіс та українських екологічних організацій.

Віце-канцлер і міністр Роберт Хабек оголосив про запуск програми німецького уряду “Відновлювані джерела енергії для стійкої України (R2U)”, яка буде реалізована в рамках проекту Міжнародної кліматичної ініціативи (IKI) і надасть 1 мільйон євро підтримки для зеленої реконструкції України. Про це було оголошено під час несподіваного візиту до лікарні в Горенці, що на околиці Києва, яку Грінпіс разом з місцевими громадськими організаціями “Екодія” та “Екоклуб”, а також благодійним фондом “Перемога України” обладнали гібридними сонячними панелями та тепловим насосом після того, як її було пошкоджено під час бомбардувань.

Пан Хабек похвалив проект за використання технологій відновлюваної енергетики в процесі реконструкції та підкреслив, що реконструкція з використанням викопного палива – це не майбутнє, а зелена реконструкція лікарні в Горенці показує, як може виглядати декарбонізоване зелене майбутнє.

Під час візиту німецький міністр зустрівся з представниками Грінпіс Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) та українськими громадськими організаціями “Екодія”, “Екоклуб” та “Енергетичний закон”. Віце-канцлер обговорив з громадськими організаціями, як покращити впровадження зелених технологій для відновлення соціальної інфраструктури в Україні, пошкодженої російським вторгненням. Вони погодилися, що така “зелена” реконструкція забезпечує енергетичну безпеку та надає кліматично сприятливі рішення для відбудови.

“Підтримка урядом Німеччини енергоефективних та відновлюваних проектів є величезним кроком для майбутньої зеленої реконструкції, яку ми прагнемо прискорити в Україні. Процес реконструкції має бути децентралізованим. Швидше та ефективніше підтримувати місцеві муніципалітети напряму. Крім того, існує потреба у прозорому та зрозумілому механізмі відправлення та розподілу обладнання для відновлюваної енергетики, яке передається в дар Україні. Ми наполегливо закликаємо український уряд включити сонячне енергетичне обладнання та теплові насоси до переліку екстреної допомоги”, – сказав Денис Цуцаєв, координатор кампанії Грінпіс у Центральній та Східній Європі.

Грінпіс закликає європейські міста до партнерства з постраждалими українськими муніципалітетами та реалізації проектів зеленої реконструкції в Україні. Екологічна організація вважає, що такі проекти не лише нададуть безпосередню підтримку українським громадянам, але й зроблять муніципалітети лідерами енергетичного переходу, який може захистити наш клімат.

“Майбутнє України – за відновлюваною енергією та відмовою від викопного палива. Зелена реконструкція Горенської лікарні вже може це добре продемонструвати. Після зеленої реконструкції, яка відбулася у партнерстві з Грінпіс, місцевими громадськими організаціями та муніципалітетом Горенки, лікарня тепер може частково покривати свої потреби в енергії за рахунок сонячної енергії навіть взимку”, – додав Денис Цуцаєв.

Зелена реконструкція лікарні в Горенці, пілотний проєкт Грінпіс, завершилася в лютому 2023 року. Проєкт був ініційований Грінпіс Центральної та Східної Європи спільно з громадськими організаціями “Екодія” та “Екоклуб”, а також благодійним фондом “Перемога України”. Встановлення теплового насосу та сонячних панелей дозволяє лікарні заощаджувати до 60% енергоресурсів, а також не використовувати природний газ для опалення та дизель-генератор під час перебоїв з електропостачанням.

Інші проекти зеленої реконструкції, подібні до лікарні в Горенці, також можна знайти в Ірпені та Звягелі завдяки українським громадським організаціям “Енергетичний акт для України” та “Екоклуб”, які нещодавно встановили сонячні панелі для лікарень та шкіл, а зараз збирають кошти для майбутніх проектів.

Фотографії із зустрічі 4/04/2023 у Горенці ви можете знайти тут – посилання

Більше інформації про проекти в Горенці – тут.

За додатковою інформацією ви також можете звертатися до

Денис Цуцаєв, координатор кампанії Грінпіс у Центральній та Східній Європі в рамках проекту “Реконструкція та озеленення України”, базується в Києві

+380685944100, denys.tsutsaiev@greenpeace.org

Катерина Бистрицька, менеджер з комунікацій Грінпіс Центральної та Східної Європи, базується в Києві

+380673057986, kateryna.bystrytska@greenpeace.org

Зустріч з віце-канцлером Німеччини