Щонайменше 32 об’єкти викопного палива та сільськогосподарські об’єкти були затоплені через руйнування Росією Каховської дамби в Україні

Руйнування Каховської дамби 6 червня, спричинене російським вторгненням, може призвести до витоку хімікатів, газу, нафти та бензину, що використовуються в житлових, сільськогосподарських, промислових та комерційних приміщеннях, у воду затоплених територій. Дослідження Грінпіс на основі супутникових даних показало, що нафтопереробні заводи, автозаправні станції, теплоелектростанції та різні склади були затоплені. Все це на додачу до щонайменше 150 тонн моторного мастила, яке, за повідомленнями, було вилито в перші дні катастрофи.

Навіть невеликої кількості цих речовин достатньо, щоб забруднити ґрунт і водойми, і багатьом людям доведеться деякий час жити без прісної води. Особливо затоплення промислових зон може спричинити найбільше забруднення, яке буде зноситися безпосередньо з території і змиватися вниз за течією, забруднюючи Чорне море і прибережні райони.

Наслідки для водних організмів Каховського водосховища та річки Дніпро будуть величезними. Це і шкода для місць проживання риб, птахів, земноводних та тварин загалом, і забруднення водних об’єктів, прибережних та наземних територій.

“Там, де вода зараз відступає, слід очікувати масштабного забруднення вуглеводнями мінеральних нафтопродуктів та поліциклічними ароматичними вуглеводнями. Необхідно також дослідити забруднення важкими металами. Ґрунти та водойми не можуть використовуватися для виробництва продуктів харчування або як резервуари питної води протягом тривалого часу, якщо їх не контролювати і, за необхідності, не відновлювати належним чином”, – коментує хімік Манфред Сантен, Грінпіс Німеччина.

Як ми вже згадували раніше, Грінпіс Центральної та Східної Європи попереджає про величезні екологічні збитки від руйнування української Каховської греблі, спричинені російським вторгненням. Організація також стежить за ситуацією на Запорізькій атомній електростанції, оскільки падіння рівня води може призвести до обвалу дамби, яка утримує воду у ставку, необхідному для охолодження високорадіоактивного палива всередині станції.