7 липня 2023 року, Київ – На тлі повідомлень про те, що російські окупанти Запорізької атомної електростанції планують перевести другий реактор станції у менш безпечний режим “гарячої зупинки”[1], Грінпіс закликає Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) негайно втрутитися і вимагати від російської державної ядерної корпорації “Росатом” перевести 5-й енергоблок Запорізької АЕС у режим “холодної зупинки” і не змінювати поточний статус 4-го реактора з “холодної зупинки” на “гарячу зупинку”.

7 липня “Енергоатом” повідомив, що незаконно призначений “Росатомом” керівник Запорізької атомної станції Юрій Чернічук наказав підготуватись до переведення 4-го реактора в режим “гарячої зупинки”, на додаток до того, що 5-й реактор перебуває в режимі “гарячої зупинки” з минулого року. Холодна зупинка не усуває всіх загроз безпеці на атомній станції, яка все ще потребує охолоджуючої води та електроенергії – але холодна зупинка збільшує запас міцності.

“МАГАТЕ має посилити тиск на Росатом, який незаконно контролює атомну станцію. Воно повністю усвідомлює ризики нинішньої ситуації, коли нові російські загрози ядерній безпеці з’являються майже щогодини”, – заявив Ян Ванде Путте, експерт з ядерних питань Грінпіс Бельгії, який зараз перебуває в Києві.

МАГАТЕ усвідомлює підвищені ризики, якщо реактор підтримується в стані “гарячої зупинки”. Незважаючи на це, його публічні комунікації зосереджені на російському обґрунтуванні збереження реактора в більш небезпечному стані.

Грінпіс вже давно ставить під сумнів тісний зв’язок між МАГАТЕ та російською ядерною промисловістю, в тому числі заступником Генерального директора Гроссі, нещодавно перепризначеним заступником директора МАГАТЕ, Михайлом Чудаковим, який протягом багатьох років працював на керівних посадах в Росатомі[2].

Реактор №5 здебільшого залишається в стані так званої “гарячої зупинки” з минулого року, що зменшує запас міцності реактора, збільшуючи ризик втрати функції охолодження, за якою може послідувати серйозне пошкодження активної зони ядерного палива. 8 червня український ядерний регулятор, Держатомрегулювання, наказав власнику Запорізької атомної електростанції, компанії “Енергоатом”, негайно перевести енергоблок №5 у режим холодної зупинки[3], але російські військові та державна ядерна корпорація “Росатом” не вжили жодних дій. 30 червня МАГАТЕ повторило аргумент “Росатома” про те, що пара необхідна для роботи на майданчику[4].

МАГАТЕ добре знає, що стан “гарячої зупинки” реакторів зменшує запас міцності у випадку, наприклад, втрати охолодження. Російська загроза пошкодити або знищити ключові об’єкти інфраструктури, такі як ставок-охолоджувач або єдину лінію електропередач, що залишилася, збільшує ризик саме втрати охолодження. У звіті МАГАТЕ майже 30-річної давнини зазначається: “Ризики під час зупинки, перезавантаження і запуску реактора не є незначними, тому припущення, що зупинка реактора за своєю суттю означає “безпеку”, є хибним. Події на атомних електростанціях, їх розслідування та оцінки ризику зупинки чітко показують, що частота пошкоджень активної зони при зупинці може становити значну частку від загальної частоти пошкоджень активної зони”[5].

ЗАКІНЧЕННЯ

Щоб сприяти поширенню достовірної та точної інформації про те, що відбувається на Запорізькій атомній електростанції, Грінпіс Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) організовує вебінар для журналістів о 10 ранку за центральноєвропейським часом 12 липня. Ядерні експерти Грінпіс з більш ніж 30-річним досвідом роботи та доктор Ніколаус Мюльнер, вчений-ядерник з Боку, поділяться аналізом останньої ситуації, потенційних ризиків навколо Запорізької атомної електростанції та можливих сценаріїв радіологічного викиду на Запорізькій АЕС. Зацікавленим журналістам необхідно зареєструватися тут.

Примітки:

[1] Укрінформ, 7 липня 2023 року https://www.ukrinform.net/rubric-ato/3732608-occupiers-plan-to-put-one-of-znpp-power-units-into-hot-shutdown-state.html

[2] Грінпіс закликає МАГАТЕ відсторонити депутата через зв’язки з російською державною атомною енергетичною корпорацією, 15 березня 2022 року, див. https://www.greenpeace.org/international/press-release/52713/greenpeace-iaea-ties-russian-state-nuclear-energy/

[3] Наказ Держатомрегулювання обмежує експлуатацію енергоблоку №5 ЗАЕС до стану холодного вимкнення, 8 червня 2023 р., https://snriu.gov.ua/en/news/snriu-order-restricts-operation-of-znpp-unit-5-to-cold-shutdown-condition

[4] МАГАТЕ, Оновлення 168 – Заява Генерального директора МАГАТЕ щодо ситуації в Україні, 30 червня 2023 року, див. https://www.iaea.org/newscenter/pressreleases/update-168-iaea-director-general-statement-on-situation-in-ukraine-0

[5] Ризики, пов’язані із зупинкою в реакторах типу PWR, міжнародна конференція МАГАТЕ, 1996 р., див. https://inis.iaea.org/collection/NCLCollectionStore/_Public/29/035/29035011.pdf

Контакт:

Ян Ванде Путте, фахівець з ядерних питань Грінпіс Бельгія в Україні +380 50 823 79 20

Шон Берні, старший спеціаліст з ядерних питань, Грінпіс Східна Азія – +44 7904958286