// phpcs:ignoreFile Запорізька АЕС - Грінпіс Україна

Запорізька атомна станція та радіаційний моніторинг

З моменту окупації Запорізької АЕС Росією Greenpeace є лідером езалежного моніторингу радіоактивності в Україні та активно виступає за санкції проти “Росатому”. Ми проводимо глибокі дослідження, щоб виявити та усунути загрози від окупованої росіянами атомної станції.

Чому потрібен моніторинг?

Під час російської окупації Запорізької АЕС були порушені протоколи безпеки та захисту. Перспектива навмисного радіоактивного забруднення зросла після руйнування дамби в Новій Каховці в червні 2023 року. Процедури аварійного реагування та управління безпекою більше не функціонують, а інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) надають дуже обмежену інформацію про об’єкт. Загроза подальших руйнівних дій та екологічних воєнних злочинів з боку російських військ у поєднанні з постійним ризиком втрати електропостачання ставить під загрозу не тільки весь регіон, а також Україну та сусідні країни.

Робота Greenpeace

У відповідь на ризик масштабного катастрофічного забруднення від окупованої ЗАЕС, Greenpeace у партнерстві з екологічною групою SaveDnipro встановив кілька радіаційних датчиків для моніторингу та надання життєво важливої інформації про рівень радіації у разі серйозного викиду. Greenpeace закликає ЄС негайно ввести санкції проти “Росатому”, оскільки ризик ядерної катастрофи зростає через війну Росії проти України.

Датчики радіації, встановлені Грінпіс та SaveDnipro у школах, лікарнях та на ядерних об’єктах на півдні України, мають на меті забезпечити раннє попередження про підвищення рівня гамма-випромінювання у разі нової ядерної катастрофи в Україні. Датчики передають дані про рівень радіації в режимі реального часу на онлайн-карту під назвою SaveEcoBot. Датчики були стратегічно розміщені в Запоріжжі, Южноукраїнську, Одесі, Тарутиному, Южному та Умані. Вони були встановлені після обговорення та схвалення регіональними органами влади, відповідальними за планування на випадок надзвичайних ситуацій у ядерній сфері.

Дослідження та звіти

Ще до того, як російські збройні сили напали на Запорізьку атомну електростанцію, Грінпіс опублікував аналіз, в якому висвітлив основні ризики від російської окупації. Починаючи з березня 2022 року, Грінпіс опублікував кілька оцінок щодо загроз безпеці на Запорізькій атомній електростанції. 

Серед них – співпраця з колишніми аналітиками військової розвідки Великої Британії з метою розслідування та викриття російських військових операцій на атомній станції та поблизу неї.

Ми також продовжуємо вимагати від МАГАТЕ надати звіт про справжні масштаби порушень Росією принципів ядерної безпеки. Після більш ніж двох років з моменту захоплення Росатомом Запорізької атомної електростанції державна ядерна корпорація залишається практично непокараною за свої злочини.Грінпіс продовжує вимагати введення всеосяжних санкцій проти “Росатому”, наголошуючи на своїй доповіді про продовження ядерної торгівлі між Росією та її європейськими партнерами, зокрема, Францією та Угорщиною.