Ми сидимо на килимках, пізно вночі, і дивимося фільм про групу сміливців, які вирішили протестувати проти випробувань ядерної зброї посеред океану. Це історія Грінпіс – однієї з найвідоміших у світі природоохоронних організацій. І цей вечір кіно відбувається в літньому таборі зеленого відновлення України. Понад 60 учасників табору, спікерів, організаторів та волонтерів провели три дні в Карпатах, щоб зосередитися на найкращих зелених способах відбудови зруйнованої інфраструктури, а також – дізнатися про Грінпіс та надихнутися найкращими кейсами зеленої адвокації.

Сорок три учасники з усієї України зібралися в карпатському таборі, щоб дізнатися про зелені технології у відновленні. Це був перший табір Грінпіс в Україні і перший масовий захід нашої організації в країні. Також це був перший крок до розбудови спільноти Грінпіс в Україні та заглиблення в тему зеленої реконструкції.

Лекція про енергоефективність

‍Ідея табору народилася минулого року – організувати спільний простір для людей, які працюють над реконструкцією у своїх громадах, та для практиків, які можуть допомогти їм розібратися в темі та впровадити найкращі зелені технології для їхніх проектів. В результаті люди з 14 областей приїхали в Карпати на три дні, щоб зосередитися на темі зеленої реконструкції та мати час для обміну досвідом з колегами.

Спочатку учасники прослухали лекцію від фахівців з енергоефективності, яка була присвячена основним принципам проведення енергоаудиту.

Того ж дня вони дізналися більше про сонячні панелі, специфічні для кожного регіону, та встановлення теплових насосів. Наступного дня учасники мали змогу попрацювати над своїми проектами в групах. Разом з експертами вони розраховували та планували зелені технології для своїх майбутніх проектів.

“Ми приїхали з одним уявленням про те, що ми хочемо зробити в нашому муніципалітеті, а тепер повертаємося додому з набагато більш конкретними ідеями та планами”, – сказала Анжеліка Пенькіна з Шостки.

Втім, учасники також мали сесію про кращі практики зеленої реконструкції, яку провів наш партнер, Екоклуб. Окрему сесію, присвячену зеленим рішенням для міст, представила ГО “Екодія”.

Робота в групах

Разом з лекціями та практичною роботою учасники мали час на особисте відновлення – ходили в похід, мали практику зв’язку з природою з психологом, ввечері проходили командну вікторину, знайомилися з історією Карпат, а щовечора збиралися в теплому колі біля вогнища. Через три дні учасники поїхали додому з детальним планом, що робити далі, якщо вони хочуть впроваджувати зелені технології для відновлення своїх шкіл та лікарень.

Крім того, Грінпіс підтримає десять проектів зеленої реконструкції, розроблених учасниками після табору.

Грінпіс Центральної та Східної Європи розпочав проект “Зелена реконструкція України” минулого року, щоб продемонструвати найкращі зелені технології для реконструкції. Пілотний проєкт – реконструкція Горенської лікарні – був завершений у лютому 2023 року.