Mandan, North Dakota – En jury på nio personer i North Dakota nådde sent på onsdagen fram till en dom i oljebolaget Energy Transfers stämning mot Greenpeace USA och Greenpeace International, och fann organisationerna ansvariga för mer än 660 miljoner dollar i skadestånd.

Stora oljebolag runt om i världen kommer att fortsätta att försöka tysta yttrandefriheten och fredliga protester, men kampen mot Energy Transfers meritlösa så kallade “SLAPP suits” för att tysta Greenpeace och andra är inte över.

”Vi bevittnar en katastrofal återgång till samma hänsynslösa beteende som drivit på klimatkrisen och satt fossilbolagens vinster över planeten och människors hälsa. Den tidigare Trump-administrationen spenderade fyra år med att avveckla miljöskyddet, rätten till ren luft och rent vatten och urfolkens suveränitet, och nu vill de tillsammans med sina allierade oljebolag avsluta jobbet genom att tysta alla protester. Men vi kommer inte att backa. Vi kommer inte låta oss tystas”, säger Mads Christensen, generalsekreterare för Greenpeace International

”Det här fallet borde vara en varningsklocka för alla, oavsett politisk övertygelse”, säger Sushma Raman, tillförordnad generalsekreterare för Greenpeace USA. ”Det är en del av en förnyad strävan från företag att beväpna våra domstolar för att tysta oliktänkande. Vi borde alla vara oroade över framtiden för det första tillägget i konstitutionen, och rättsprocesser som denna som syftar till att förstöra vår rätt till fredlig protest och yttrandefrihet. Dessa rättigheter är helt avgörande för att säkerställa rättvisa – och vi kommer att fortsätta att kämpa, i solidaritet tillsammans. Oljebolagen kan försöka stoppa en enskild grupp, och mobba dem till tystnad, men de kan inte hindra en enad rörelse.”

Energy Transfers rättsprocesser är tydliga exempel på så kallade SLAPPs – Strategic Lawsuit Against Public Participation – stämningar som strategiskt försöker tysta ideella organisationer och aktivister genom att tvinga på dem höga advokatkostnader och driva dem mot konkurs. Stora oljebolag som Shell, Total och ENI har tidigare lämnat in liknande SLAPPs mot andra Greenpeace-kontor under de senaste åren. Ett par av dessa fall har framgångsrikt stoppats i sin linda. Detta inkluderar att Greenpeace Frankrike framgångsrikt vann över Total Energies SLAPP den 28 mars 2024, och Greenpeace Storbritannien och Greenpeace International tvingade Shell att backa från sin SLAPP den 10 december 2024.

”Energy Transfer har inte hört det sista från oss. Vi har precis påbörjat vår anti-SLAPP-process i Europa mot Energy Transfers attacker mot yttrandefrihet och fredliga protester, och kommer att möta dem i domstol i Nederländerna i juli. Vi kommer inte att backa. Vi kommer inte att låta oss tystas”, säger Greenpeace Internationals chefsjurist Kristin Casper.

I februari 2024 inledde Greenpeace International det första testet av EU:s nya anti-SLAPP-direktiv genom att lämna in en egen stämningsansökan i holländsk domstol mot samma oljebolag, Energy Transfer. Greenpeace International strävar nu efter att återkräva alla skador och kostnader som de har lidit till följd av Energy Transfers upprepade stämningar.

Foton från rättegången finns här på Greenpeace Media Library.

Utlåtande om domen från oberoende jurister som övervakat rättegången mot Greenpeace

Kontakt:
Greenpeace International Press Desk, +31 (0)20 718 2470 (available 24 hours), [email protected]