Ljubljana, 10. april 2024 – Novo Greenpeaceovo poročilo ugotavlja, da proizvajalci pohištva, ki izdelujejo za podjetje Ikea, pridobivajo les iz nekaterih zadnjih evropskih starih gozdov v romunskih Karpatih, tudi iz zaščitenih območij Natura 2000. Pravkar objavljena preiskava Greenpeacea razkriva, da je sedem proizvajalcev, ki proizvajajo ene izmed Ikeinih najbolj priljubljenih izdelkov vseh časov, kot so stoli INGOLF in otroške posteljice SNIGLAR, povezanih z uničevanjem gozdov z visoko ohranitveno vrednostjo. Najmanj 30 različnih izdelkov teh dobaviteljev je naprodaj v trgovinah Ikea v 13 državah: Avstriji, Belgiji, Češki, Finski, Franciji, Nemčiji, Madžarski, Italiji, Izraelu, Poljski, Švedski, Švici in Veliki Britaniji. Greenpeace poziva Ikeo, naj postane del rešitve, namesto da prispeva k podnebni krizi in uničevanju biotske raznovrstnosti. 

Poročilo »Sestavite resnico: Uničevanje starih gozdov v Romuniji« je delo Greenpeace Srednja in Vzhodna Evropa. Naše preiskovalne skupine so sledile dobavni verigi od analiziranja dovoljenj in satelitskih posnetkov posekov v romunskih gozdovih do skladišč lesa in proizvajalcev pohištva vse do kraja, kjer ti izdelki končajo: na policah trgovin Ikea. Ugotovljeno je bilo, da več proizvajalcev dobavlja les iz gozdov z visoko ohranitveno vrednostjo. Na podlagi javno dostopnih informacij je ugotovljeno, da je podjetje Ikea največji naročnik izdelkov, ki jih proizvaja večina teh podjetij – to pomeni, da je velika verjetnost, da problematični les konča v Ikeinem pohištvu. Glede na poročilo, je to gotovo v primeru enega proizvajalca – Plimob, saj Plimob proizvaja skoraj izključno za podjetje Ikea.

Sara Kosirnik, Greenpeace Slovenija:Ohranitev starih gozdov je eden ključnih vidikov pri boju s podnebno krizo, zato pozivamo Ikeo, naj spoštuje svoje lastne obljube glede trajnosti in naj očisti svoje dobavne verige teh okolju in naravi škodljivih praks, ki so bile ugotovljene v Greenpeaceovi preiskavi.

Greenpeace Srednja in Vzhodna Evropa je dal Ikei možnost, da komentira ugotovitve tega poročila. Ikea ugotovitvam ni oporekala. 

Veliko Slovenk in Slovencev nakupuje v Ikeinih poslovalnicah v Avstriji in Italiji, kjer so naprodaj kosi pohištva spornega izvora in jih želimo opozoriti, da lahko vsak izmed nas tudi s svojimi nakupovalnimi navadami vpliva na varovanje in zaščito okolja, ” še komentira Sara Kosirnik. 

Greenpeace priznava, da je pohištvo na splošno dober način uporabe lesa, shranjevanja ogljika in dodajanja vrednosti surovinam, vendar se to ne sme zgoditi z žrtvovanjem biološko najbolj raznolikih gozdov na planetu. Karpati so dom rjavega medveda, risa in volka ter evropskega bizona in so med najpomembnejšimi zatočišči flore in favne na evropski celini. 

Težava je v tem, da se podjetja in tudi politika želijo izogniti opredelitvi območij kot primarnih ali starih gozdov, da bi se izognili omejitvam. Trenutno je le 2,4 % (1700 km²) romunskih karpatskih gozdov zaščitenih pred sečnjo. Uradni podatki kažejo, da je približno 7 % romunskih gozdov starejših od 120 let. V skladu z Strategijo Evropske unije za biotsko raznovrstnost bi morali biti ti gozdovi strogo varovani. 

Več informacij: 

Christine Gebeneter, Greenpeace Srednja in Vzhodna Evropa, +43 664 8403807, [email protected]

Greenpeace International Press Desk, +31 (0)20 718 2470 (dosegljivo 24/7), [email protected] 

Foto in video gradivo: Greenpeace Media Library.