Ovire niso v potencialu obnovljivih virov energije, v tehnologiji ali stroških – edina ovira je politika

Abu Dabi/Ljubljana, 9. Maj 2011: – Samo 2,5 % dosegljivih obnovljivih virov energije (OVE) bi do leta 2050 s trenutno razpoložljivimi tehnologijami lahko zadostilo do 80 % svetovnih energetskih potreb, navaja novo poročilo Mednarodnega panela za podnebne spremembe (IPCC).

Posebno poročilo o obnovljivih virih energije (SRREN) prav tako poudarja potencial energije iz obnovljivih virov, da prevzame glavno vlogo pri blaženju podnebnih sprememb in povečevanju dostopa do energije, pravičnosti in varnosti. A vendar obstajajo občutne prepreke v energetski politiki, ki morajo biti odstranjene, da bi lahko sprostili celotni potencial energije iz obnovljivih virov, zaključuje poročilo.

Sven Teske, direktor programa obnovljivi viri energije pri Greenpeace International, in eden izmed vodilnih avtorjev poročila pravi:

“Gre za povabilo vladam, da pričnejo z radikalnim pregledom svojih energetskih politik in postavijo energijo izobnovljivih virov v središčno mesto. V obdobju, ki nas loči od naslednje velike podnebne konference, COP17 v Južnoafriški Republiki decembra tega leta, breme očitno leži na vladah, da naredijo korak v pravo smer.”

Dejan Savić, zastopnikza energetsko politiko za Greenpeace v Sloveniji, dodaja:

“Slovenska energetska politika se danes nahaja na prelomnici. Po 20 letni stagnaciji na področju energetike prihaja s prenovljenim Nacionalnim energetskim programom (NEP) čas, za drzne, a pametne odločitve. V osnutkih tega programa vidimo, da obstaja strokovno utemeljen, preverjen in stroškovno učinkovit scenarij razvoja slovenske energetike, ki ne vključuje novih termoelektrarn na premog, kakor tudi ne novih jedrskih kapacitet. Da bi imeli zmožnost in priložnost govoriti o doseganju podnebnih ciljev, se moramo tudi v Sloveniji odločiti za prihodnost, ki bo temeljila na obnovljivih virih energije in energetski učinkovitosti. To je edina prava pot.“

Scenarij Energy [R]evolution je skupen projekt Greenpeace International, Evropskega sveta za obnovljive vire energije (EREC) in Nemške vesoljne agencije (DLR), in ki je bil izbran za enega izmed vodilnih scenarijev IPCC poročila. Od kar je bila leta 2005 objavljena prva verzija, je Greenpeace objavil Energy [R]evolution v več kot 40 državah ter razvil nacionalne scenarije kot tudi tri izdaje globalnih verzij.

Opombe

O poročilu

Posebno poročilo o obnovljivih virih energije (SSREN) je analiza razpoložljive literature, ki obravnava obnovljive vire energije in njihove znanstvene, tehnološke, okoljske, ekonomske in družbene vplive na blaženje podnebnih sprememb. Pri njegovem nastajanju je sodelovalo 120 raziskovalcev, ki je sodelovalo z Mednarodnim panelom za podnebne spremembe (IPCC), se poročilo osredotoča na šest tehnologij OVE: bioenergijo, direktno sončno energijo, geotermalnoenergijo, hidro energijo, energijo oceana in vetrno energijo. Poročilo je dolgo 900 strani, ki ga spremlja 30 strani dolg povzetek za odločevalce.

Kaj so glavna spoznanja?

Določitev vzvodov in rešitev za nizkoogljično ekonomijo

Dostop do energije je bistven za družbeni in ekonomski razvoj, kakor tudi za potrebe blaginje in pravičnosti.

Trajnostni energetski razvoj potrebuje zanesljive storitve z majhnimi okoljskimi vplivi.

Emisije toplogrednih plinov iz tradicionalnih energetskih virov so večji vzrok za podnebne spremembe.

OVE tehnologije in trgi

  • Energija iz OVE predstavlja 12,9 % globalne energetske oskrbe (2008).
  • Razvoj OVE hitro narašča.
  • Potencial OVE je večji od potreb trga za najmanj faktor 20.
  • OVE postajajo vedno bolj stroškovno konkurenčni.
  • OVE tehnologije bodo stroškovno konkurenčne v naslednjih letih ali pa so že stroškovno konkurenčne konvencionalnim energetskim sistemom, npr.:
  1. Sončna fotovoltaika bo dosegla točko izenačenja stroškov (grid parity) v naslednjih treh letih v številnih industrializiranih državah.
  2. Vetrna energija je že stroškovno konkurenčna novim termo elektrarnam na premog na dobrih vetrnih lokacijah. 

Integracija energije OVE v trenutne in prihodnje energetske sisteme

  • Energija OVE se že integrira v obstoječa omrežja.
  • Energetski sistemi se bodo morali nadalje razvijati, da bodo sposobni zajeti večji del energije iz OVE.

Trajnostni razvoj

  • Energija iz OVE mora imeti osrednjo vlogo pri trajnostnem gospodarskem razvoju.
  • Energija iz OVE bo omogočila večji dostop do energije in zagotovila večjo energetsko varnost.

Potencial zmanjšanja in stroški

  • Obnovljiva energija ima ogromen potencial za zmanjševanje emisij TGP: med leti 2010 in2050 lahko prihranimo do 560 giga ton CO2 emisij.
  • Večina scenarijev predvideva znatno povečanje obnovljivih virov v naslednjih desetletjih.
  • Obnovljiviviri se bodo razširili tudi brez prizadevanj za ukrepanje na področju podnebnih sprememb.
  • Rast obnovljivih virov bo globalen pojav.

Analiza scenarijev

  • Pregledanih je bilo več kot 160 scenarijev, da bi preučili prihodnji razvoj obnovljivih virov ter okoljske in socialne učinke, ki bodo posledica tega razvoja.
  • Natančno so analizirali štiri globalne energetske scenarije – IEA World Energy Outlook 2009 je služil kot referenčni scenarij. Med scenariji, ki predvidevajo ukrepanje na področju podnebnih sprememb, pa je bil upoštevan tudi Energy [R]evolution 2010, scenarij, ki so ga objavili Greenpeace International, Evropski svet za obnovljive vire (EREC) in Nemški vesoljna agencija (DLR).
  • Celo najbolj ambiciozen scenarij razvoj obnovljivih virov temelji na uporabi zgolj  2.5 % razpoložljivega potenciala obnovljive energije do leta 2050.
  • Obnovljivi viri naj bi zagotavljali 77 % svetovnega povpraševanja po energiji do leta 2050(360 heksadžulov na leto), ugotavlja najambicioznejši scenarij.
  • Spadanjem cene tehnologij in naraščanjem povpraševanja po energiji naj bi se  tržni delež obnovljivih virov občutno povečal tudi brez politik podpore obnovljivim virom.

Politika in implementacija

  • Krepitevin širjenje politik podpore obnovljivim virom krepi gospodarsko rast.
  • Nadaljnja rast obnovljive energije bo potrebovala dodatne politike, da bi pritegnili naložbe.