Vse pogosteje se pojavljajo govorice, da bi jedrska energija lahko bila rešitev za podnebne spremembe in da brez gradnje novih jedrskih reaktorjev ne bomo zmogli zadostiti naraščajočemu povpraševanju po energiji. Vendar pa je resnica popolnoma drugačna. Jedrska energija namreč prinaša več problemov, kot jih rešuje.

Jedrska energija je predraga

Projekti jedrskih reaktorjev pogosto presegajo proračunske napovedi za več sto odstotkov, kar povečuje finančno breme za davkoplačevalce in vlade.

Jedrska energija je nevarna

Jedrske elektrarne ostajajo tvegani objekti, saj se nesreče lahko zgodijo tudi v zgledno reguliranih in upravljanih elektrarnah.

Jedrska energija je umazana

Jedrska industrija morda obljublja čisto energijo, vendar skriva številne umazane skrivnosti. Od gradnje in delovanja jedrskih elektrarn do ravnanja z radioaktivnimi odpadki, jedrska enerija povzroča znatne okoljske vplive, ki jih ne smemo prezreti.

Jedrska energija je prepočasna

Postopki načrtovanja in izgradnje novih jedrskih objektov običajno trajajo desetletja, kar pomeni, da jedrska energija ne izpolnjuje zahteve po hitrem ukrepanju, ki je ključna za učinkovit boj proti podnebnim spremembam.


Poglobljeno razumevanje glavnih težav


Naše stališče o jedrski energiji

Greenpeace verjame, da je jedrska energija prepočasna, predraga, preveč neučinkovita za doseganje tega, kar lahko dosežemo z obnovljivimi viri energije, kot sta veter in sonce. Jedrska energija je nevaren in nezanesljiv način proizvodnje energije, jedrske elektrarne so ranljive za teroristične in kibernetske napade ter vojno, pa tudi za naraščajoče vremenske skrajnosti. Še več, do danes še ne obstaja sprejemljiva rešitev za končno odstranjevanje radioaktivnih jedrskih odpadkov.


Naše stališče do referenduma o JEK 2

Sprejemanje te izredno pomembne odločitve o tako velikem projektu zahteva popolno in natančno informiranost. Trenutno primanjkuje resne razprave o alternativah ter ustrezne transparentnosti in vključevanja širše civilne družbe v proces odločanja. Poleg tega je problematična odsotnost vključenosti države kot varovalke za zagotavljanje sprejemanja odločitev v najboljšem interesu državljanov, ne zgolj podjetja. Menimo, da je referendum prenagljen ter da bi morali odločanje preložiti, dokler ne bodo na voljo vse informacije o višini investicije, načinu financiranja in celotnih oportunitetnih stroških za državljane (čemu se odrekamo, kaj izgubljamo, ko se odločamo v podporo JEK 2). Verjamemo, da so druge, trajnejše oblike energije bolj primerne, hitrejše in cenejše.


Draga

Jedrska energija je ekonomsko neučinkovita.

Nevarna

Jedrska energija predstavlja resna varnostna tveganja.

Umazana

Jedrska energija ima številne okoljske vplive.

Počasna

Jedrska energija je prepočasna za zeleni prehod.