
Energetske skupnosti imajo pomembno vlogo pri vključevanju državljanov v energetski prehod in zagotavljajo resnično alternativo fosilnim gorivom, ne le z vidika obnovljivosti energenta, temveč tudi z vidika spreminjanja družbe.
To so skupine ljudi, ki jih povezuje skupen cilj – skupaj proizvajati energijo iz obnovljivih virov, v večini primerov sonca in vetra. Energetske skupnosti krepijo lokalno gospodarstvo, saj vključujejo tudi lokalna podjetja in zagotavljajo energetsko neodvisnost brez škode za okolje in podnebje. Poleg tega pa lahko imajo tudi izjemen družbeni vpliv, saj veliko lažje in neposredno naslavljajo energetsko revščino, kot centralno vodeni energetski sistemi.
Primeri dobre prakse:
Drugi primeri iz Slovenije:
- Zadružna sončna elektrarna Ig
- Zadruga Sončnih elektrarn Slovenije
- Skupnostna sončna elektrarna Budanje
- Skupnostna sončna elektrarna Jesenice
Primeri iz tujine:
- Skupnostna vetrna elektrarna Viure de l’Aire, Katalonija
- Zadružni energetski projekti (veter in sonce) Ecopower, Belgija
- Skupnost Vilawatt, Katalonija
- Energetska zadruga ZEZ, Hrvaška
-
Energetske skupnosti – ključ do energetske revolucije!
Energetska revolucija se lahko zgodi samo z razpršeno proizvodnjo energije na način, da se daje možnost ljudem, da vlagajo lastna sredstva in uporabljajo proizvedeno električno energijo za lastne potrebe.
-
Po stopinjah katalonske energetske neodvisnosti
V Greenpeaceu smo se nedavno odpravili na študijsko potovanje v Katalonijo, kjer smo iz prve roke spoznali primere dobrih praks pri organizaciji in delovanju energetskih skupnosti. Španija doživlja razcvet tovrstnih…
-
Skupnostna energija – praktični vodič za povrnitev energije v vaše roke
Skupnostna energija – praktični vodič za povrnitev energije v vaše roke