Se tudi ti sprašuješ, kaj je bolj trajnostno, naravno ali umetno božično drevo? Žal imata obe možnosti svoje prednosti in slabosti, kar so pokazale tudi raziskave okoljskega vpliva obeh možnosti.

Čeprav se na prvi pogled zdi, da so naravna božična drevesa bolj trajnostna, saj absorbirajo ogljikov dioksid in jih po uporabi lahko kompostiramo, ko pogledamo širšo sliko, stvari niso tako enostavne. Mednarodne raziskave so pokazale, da farme božičnih dreves uničujejo in izčrpavajo biotsko raznovrstne naravne ekosisteme. Prav tako se pri komercialnem gojenju božičnih dreves pogosto uporabljajo pesticidi, katere pa ne bi smeli uporabljati niti v lastnih vrtovih.

Po drugi strani pa so umetna drevesa pogosto narejena iz polivinilklorida (PVC), ki je uvrščen med najslabše vrste plastike, saj onesnažuje skozi celotno življenjsko dobo. Drevesa iz PVC-ja je težko reciklirati in zato končajo na odlagališčih, kjer sproščajo dodatne toplogredne pline in onesnažujejo ekosisteme s sproščanjem nevarnih kemikalij. Običajno jih izdelujejo tudi v tovarnah na drugih celinah in emisije toplogrednih plinov, povezane z njihovim prevozom, povečujejo njihov ogljični odtis.

Če se želiš izogniti dilemi med naravnim in umetnim, ponujamo ti več okolju bolj prijaznih možnosti. 

Prepusti se ustvarjalnosti! Izpolni praznike s kreativnostjo in iz rabljenih materialov izdelaj svoje božično drevo, ki mu boš na tak način omogočil_a novo življenje. Ne pozabi, najbolj trajnosten predmet je tisti, ki že obstaja. Več recikliranih materialov pomeni tudi bolj prijazno rešitev za planet. Obstaja pa še veliko možnosti za spodbujanje praznične ustvarjalnosti. Tako lahko izdelaš božično drevo iz lestev, božično drevo iz lesenih letvic ali božično drevo iz kartona. Lahko se tudi odpraviš v gozd in sestaviš božično drevo sestavljeno iz padlih vej.

Kaj pa naravno božično drevo, ki mu ni treba umreti za nekaj dni praznovanja? Priskrbi si naravno božično drevo v lončku, ki ga lahko po praznikih posadiš ali ga pustiš v stanovanju in uživaš v njem tekom celega leta. Če se odločiš za umetno drevo, je boljše, da kupiš rabljenega kot novega.

Raziskava podjetja Ellipsos in neprofitne organizacije American Christmas Tree Association, ki sta oba uporabljala pristop primerjave življenjskega cikla, je pokazala, da v adventnem času naravna božična drevesa ustvarijo manj toplogrednih izpustov kot umetna, vendar se to spreminja z dolžino uporabe umetnega drevesa. Umetno drevo mora biti v uporabi vsaj 8 let, idealno 20, da se zmanjša njegov ogljični odtis. Če torej v trgovini z rabljenim blagom uspeš najti kakovostno umetno drevo in ga s pravilnim shranjevanjem dobro ohraniš, lahko služi svojemu namenu še dolgo po tem, ko ga prenehaš uporabljati.

Če se pa uvrščaš med tiste, ki ponosno skrbijo za vse svoje sobne rastline, je morda dobra alternativa, da si privoščiš sobno božično drevo, ki ga lahko imaš doma čez celo leto, v prazničnem času pa lahko postane božično drevo.

Ob nakupu naravnega posekanega drevesa se prepričaj, da je vzgojeno na lokalni kmetiji brez uporabe pesticidov. Seveda ob koncu praznikov poskrbi, da bo odgovorno kompostirano. In če se odločiš za novo umetno drevo, se potrudi, da izbereš kakovostno božično drevo, ki bo dolgo zdržalo in ga boš po potrebi tudi odgovorno predal_a naprej.

Še ena možnost je izposoja božičnega drevesa. Na ta način lahko izbereš božično drevo, ki ti je še posebej všeč, po naročilu ti pa ga pripeljejo na dom, po praznikih pa odpeljejo. Takšno božično drevo bo ostalo zeleno tudi po praznikih, saj je posajeno v zemljo. Če ti bo pa to božično drevo tako zelo všeč, ga lahko tudi posvojiš, tako da bo s tabo tudi naslednje praznike.