Nemoralni absurdni pohlep fosilne industrije nima meja.

Pet največjih svetovnih naftnih podjetij je pravkar objavilo, da so imeli v drugem četrtletju letošnjega leta rekordne dobičke v višini skoraj 60 milijard dolarjev. Razlog za to so naraščajoče cene energije, ki pehajo v revščino gospodinjstva po vsem svetu, to pa ima negativne posledice za celotno gospodarstvo. Medtem pa se podjetjem fosilnih goriv smeji ob pogledu na svoje bančne račune.

Zakaj je tako težko sprejemati konkretne ukrepe za preprečevanje podnebne krize? Zaradi lažne prijaznosti do okolja (t.i. greenwashing). Fosilna podjetja so mojstri v tem.

Podjetja, kot so Exxon, BP, Total, Shell in Chevron, že od 80 ih let prejšnjega stoletja z bleščečimi oglaševalskimi kampanjami spodbujajo zanikanje podnebnih sprememb. Industrija fosilnih goriv v desetletjih za tem še naprej zapravlja milijarde evrov za kampanje dezinformacij in propagande, ki z manipulacijo prepričujejo ljudi in politične odločevalce, da je vse v najlepšem redu.

Toda z investicijami v nove projekte sredi podnebne krize ni prav nič v redu. Njihovim nevarnim lažem je treba narediti konec.

Prosimo, vzemite si dve minuti, poiščite svoj EMŠO in zahtevajte, da Evropska komisija prepove oglaševanje in sponzoriranje fosilnih goriv.

Ste peticijo že podpisali? Lahko to sporočilo posredujete petim prijateljem in tako pomagate okrepiti pritisk na odločevalce?

EMŠO je 13-mestna številka, ki se na osebni izkaznici nahaja v zgornjem desnem kotu hrbtne strani. (Foto: vir)

Takšni enormni dobički niso nič novega. Že 50 let industrija nafte in fosilnega plina ustvarja 3 milijarde evrov čistega dobička na dan. Namesto da bi ta denar uporabili za preprečevanje bližajoče se podnebne katastrofe, ga podjetja zapravljajo za onemogočanje podnebnih ukrepov.

Toda podjetja, ki se ukvarjajo s fosilnimi gorivi, se v svojih oglasih predstavljajo kot del rešitve. Pri podjetju Shell trdijo, da sodelujejo pri »največjih prizadevanjih za obnovljivo energijo v zgodovini«. A ob natančnejšem preverjanju se izkaže, da gre le za prazne besede. Shell je v svojem proračunu za leto 2020 namenil 17 milijard dolarjev za fosilna goriva in zgolj 3 milijarde dolarjev za obnovljive vire energije – to je enaka vsota, kot so jo namenili za oglaševanje.

Zaradi te očitne gonje za dobičkom se pogrezamo še globlje v podnebno krizo. Emisije zaradi izgorevanja fosilnih goriv so povzročile podnebno krizo in prispevale k vse pogostejšemu ekstremnemu vremenu, vključno z vročinskimi valovi, ki prav v teh tednih pustošijo po Evropi.

Nimamo časa, da bi dopuščali, da fosilna podjetja še naprej zavajajo potrošnike o svojih izdelkih in nadaljujejo z običajnim poslovanjem kljub jasnim opozorilom znanstvenikov. Pozovite EU, naj takoj prepreči propagando fosilnih podjetij.

Podpišite peticijo

Nobenega dvoma ni, da smo sredi podnebne krize, in povsem jasno je, da je za to odgovorna industrija fosilnih goriv.

Čas je, da prepovemo uničujočo propagando fosilnih podjetij, ki nas peha še globlje v podnebno krizo. Podpišite peticijo, in skupaj lahko spodbudimo revolucijo brez fosilnih goriv.

Hvala, da nam stojite ob strani.