Nenasilen protest ob ruskem naftnem tankerju na Danskem. © Kristian Buus / Greenpeace

Na ta sončen in zelo mrzel dan ob obali najsevernejšega dela Danske protestiram proti ruski nafti in fosilnim gorivom. Skupaj z drugimi aktivisti in aktivistkami iz vse Evrope s svojim telesom zapiram pot tankerju Seaoath, ki prevaža 100.000 ton ruske nafte iz mesta Primorsk.

Sem Olga Lupilina in sem članica Greenpeacea, s katerim že leta protestiramo proti fosilnim gorivom. Od nekdaj se zavedam, da nafta povzroča vojne in podnebno krizo. Toda z ruskim napadom na Ukrajino je zame vse skupaj nenadoma postalo osebno, saj sem Rusinja. V Rusiji sem živela večino svojega življenja, tam imam družino in prijatelje. Zdaj živim v EU, kjer lahko bolj svobodno protestiram proti krivicam. To je privilegij, ki ga izkoriščam v solidarnosti tako s prebivalci Ukrajine, ki obupno potrebujejo mir, kot tudi mnogimi Rusi, ki kljub resni nevarnosti povračilnih ukrepov od znotraj protestirajo proti vojni.

Denar od nafte in zemeljskega plina polni Putinovo vojno blagajno in mu omogoča financiranje vojne. Evropska unija vsak dan od Rusije kupi za več sto milijonov evrov nafte in plina. Vsak kupljeni sodček nafte financira rusko vojsko. Ta tanker prevaža 65 milijonov dolarjev vredno nafto in je samo eden izmed mnogih, ki mu sledimo in proti kateremu protestiramo, odkar se je začela vojna.

Greenpeaceovi aktivisti z Danske, Švedske, Norveške, Finske in Rusije so blokirali plutje 330 m dolgega ruskega tankerja v morju blizu obale Danske. Sporočilo je jasno – nafta napaja vojno.

Ne protestiram samo proti ruski nafti in fosilnim gorivom. Ne smemo je samo nadomestiti z dodatno nafto, premogom in plinom iz drugih držav. Če hočemo trajen mir in več pravičnosti na globalni ravni, moramo fosilna goriva zamenjati z miroljubnimi zelenimi viri energije. Obnovljiva energija za razliko od fosilnih goriv ne podžiga geopolitičnih bojev za oblast in ne povečuje neenakosti ter ne omogoča izjemne moči in bogastva izbranim posameznikom, podjetjem ali državam.

Da bi sodelovala pri tem protestu, sem na severno Dansko pripotovala vse iz Slovaške, 26 ur z vlakom. Trenutno mi je najpomembneje, da se po vsej Evropi sliši naš glas, da je to narobe. Vsi vemo, kako uničujoča in škodljiva je nafta, vemo pa tudi, da je rešitev v naših rokah. Potrebno je samo, da politiki ukrepajo. Ustavite uvoz ruskih fosilnih goriv in začnite s hitrim, pravičnim zelenim prehodom. Za dobro ljudi v Rusiji, v Ukrajini in po vsem svetu.

Greenpeace jasno zahteva postopno, a odločno globalno opustitev uporabe fosilnih goriv in takojšen embargo na uvoz fosilnih goriv z Rusije, ki neposredno finančno napajajo vojaško invazijo na Ukrajino.

Olga Lupilina,

aktivistka pri Greenpeace Nordic, Danska