Ta trenutek se dogaja nekaj velikega in to preprosto morate vedeti.

V torek so predstavniki držav začeli z zadnjim krogom pogajanj o pogojih Sporazuma o svetovnih oceanih. Če bodo pogajanja uspešna, bi šlo lahko za enega največjih dogodkov zaščite okolja v zadnjih desetletjih!

Že več kot 6 let sem del kampanj Greenpeacea in to je najpomembnejša priložnost za pomenljivo zaščito oceanov, kar sem jih doživela. Greenpeace se že desetletja zavzema za zaščito mednarodnih voda z ustvarjanjem morskih rezervatov (zaščitenih območji brez škodljivih človeških dejavnosti). 

Nedavno, leta 2018 smo pozivali k zaščiti Antarktike, oziroma bolje rečeno k ustanovitvi največjega morskega rezervata okoli Antarktike. 

Leta 2019 pa smo začeli s širšo kampanjo “Zaščitimo oceane”, v okviru katere so Greenpeaceove ladje preplule svetovne oceane, od pola do pola, na poti izvajale ključne znanstvene raziskave in ozaveščale o grožnjah, ki pretijo oceanom ter hkrati pozivale k sprejetju Sporazuma o svetovnih oceanih s katero bi ta ranljiva območja zaščitili pred uničujočimi praksami.

Kampanjo je do danes podprlo skoraj 5 milijonov ljudi. To lahko na tej povezavi storite tudi vi!

"Protect the Oceans" Message in the Sargasso Sea. © Shane Gross / Greenpeace
© Shane Gross / Greenpeace

Oceani zagotavljajo polovico kisika na našem planetu. Zahvala za vsak drugi dih, ki ga naredimo, gre oceanom! Poleg tega so ključnega pomena za prehransko varnost in preživetje obalnih skupnosti ter milijonov ljudi po vsem svetu. In kot da to ni dovoljšen razlog, da jih zaščitimo, imajo še pomembno vlogo pri uravnavanju našega podnebja. Zato nujno potrebujemo močan sporazum za zaščito oceanov!

Ne moremo si privoščiti, da bi zanos, ki smo ga ustvarjali v letih do teh pogajanj, po končanem dogodku ugasnil. Moramo ga ohraniti. 

Do sedaj je vaša podpora pomagala, da se več kot 100 držav že strinja z načrtom, po katerem se do leta 2030 zaščiti 30 % svetovnih oceanov. Pomagali ste nam zagotoviti tudi sporazum, zaradi katerega so največja podjetja, v krhkih ekosistemih oceana na Antarktiki, prenehala z ribolovom krila (kril je majhna, rakcu podobna žival, od katere je odvisno preživetje kitov, tjuljnov in pingvinov).

Ta konferenca, ki se trenutno odvija v New Yorku, nam ponuja najboljšo možnost, da uveljavimo potrebne spremembe, ki nam bodo pomagale pri soočanju z največjimi izzivi našega časa – podnebnimi spremembami in izgubo biotske raznovrstnosti.

Kolegi iz Greenpeace ZDA so zato ob začetku pogajanj na fasado sedeža ZN v New Yorku projecirali jasno spročilo in od delegatov z vsega sveta zahtevali močan Sporazum o svetovnih oceanih in zaščito 30 % globalnih oceanov do leta 2030!