Medvladni odbor za podnebne spremembe (IPCC) je vladam svetovnih držav pred nekaj dnevi posredoval svojo najnovejšo znanstveno oceno o tem, kako bi bile lahko posledice podnebnih sprememb videti v praksi.

Poročilo o podnebnih vplivih, prilagajanju in ranljivosti prinaša neprijetna spoznana o tem, kako daleč v podnebno krizo smo že zabredli, koliko hujša bi lahko ta kriza še postala ter kakšne možnosti imamo pri spopadu z njo.

Kot kaže, nam žal ne gre preveč dobro od rok. Na srečo pa lahko še vedno nekaj naredimo. A ne le nekaj. V tem trenutku ni dovolj, da ukrepe samo izboljšamo, ampak morajo biti ti zadostni.

To poročilo na 3.500 straneh ni samo še eno izmed poročil. Gre zame, zate in za vse nas, ki živimo na tem planetu.

Za kratko predstavitev vsebine poročila si lahko ogledaš ta videoposnetek.

Poznavanje problema je temelj za ukrepanje, ampak tisti, ki so na oblasti, ne poslušajo. Če bi ljudje na čelu vlad prisluhnili, bi naredili vse, kar je v njihovi moči, da bi zaustavili segrevanje planeta. V Greenpeaceu že 50 let razkrivamo probleme, lobiramo in delamo kampanje skupaj z milijoni ljudi, a sedaj je treba storiti več.

1. Pustiti moramo fosilna goriva. Brez odlašanja. Nič več naložb v premog, nafto in plin. Emisije moramo spraviti proti nič, in to hitro.

2. Do leta 2030 moramo zavarovati vsaj 30 % vseh ekosistemov na kopnem in v oceanih, da si bodo lažje opomogli. Za zaščito biotske raznovrstnosti, boj proti podnebni krizi in ozdravitev planeta. Te odločitve je treba sprejeti še letos, in sicer s podpisom pogodbe za zaščito oceanov marca ter s sprejetjem ciljev 30‑odstotne zaščite na vrhu o biotski raznovrstnosti kasneje letos.

3. Potrebujemo pravičnost in solidarnost. Ljudje imajo pravice. Države imajo obveznosti. Zahtevajmo njihovo odgovornost. Tisti, ki so najbolj onesnaževali, morajo prevzeti odgovornost za zaščito tistih, ki so najbolj prizadeti. Potrebujemo močan pravni okvir na svetovni ravni, ki bo določal odgovornost korporacij in vlad za povzročanje škode in izkoriščanje. Nimajo druge možnosti, kot da ravnajo v skladu z znanstvenimi dognanji.

4. Potrebujemo sistemske spremembe, družbeno pravičnost in gospodarstvo, ki bo v skladu z omejitvami planeta. Na planetu z omejenimi viri ne moremo imeti neskončne rasti in črpanja virov, to se preprosto ne izide. Zaslužimo si prihodnost, v kateri bodo ljudje in narava spoštovani in kjer ekonomske koristi ne bodo prevladale nad ljudmi.

5. Soočiti se moramo z resničnostjo, brutalno iskreno. Za rešitev problema se moramo najprej popolnoma iskreno soočiti z njegovim celotnim obsegom. Države ne morejo več delati postopnih izboljšav, ampak morajo sprejeti zadostne ukrepe. Trenutno se vlade ne pripravljajo niti na 1,5 °C toplejši svet, kar bi moral biti naš cilj, kaj šele na 2,7 °C toplejšega, kamor drsimo. In tega niti ne bodo naredile, če ne bodo prisiljene v to.

Zato moramo še naprej govoriti o tem. Še naprej moramo kazati, da nam je mar in da pričakujemo takojšnje ukrepe. Moramo se izobraziti in naše voditelje prisiliti v ukrepanje.

Razširi glas med svojimi prijatelji, sodelavci in bližnjimi.

In pridruži se nam v tem boju. Gre za boj naše generacije, naših otrok in naših vnukov.