Kar vemo z gotovostjo je, da je sedanje desetletje odločilno, da nam segrevanje planeta ne uide izpod nadzora. Kar (ne) bomo storili v tem desetletju, bo zaznamovalo prihodnost našega planeta in nas vseh.

Pri Greenpeaceu verjamemo, da je optimizem oblika poguma. Verjamemo, da lahko milijarda majhnih pogumnih dejanj sproži boljši jutri. Zelena in mirna prihodnost je naše poslanstvo in naša vizija. Junaki zgodbe pa smo vsi, ki verjamemo, da boljši svet ni le na dosegu roke, ampak se gradi že danes.

Prosimo, postanite naš donator in nam pomagajte graditi to prihodnost.

Leto se počasi izteka in rečemo lahko, da je zdravstvena kriza, za katero smo upali, da bo prešla v meglen spomin, še vedno tu. Pandemija COVID-19 je tako tudi letos prevladovala v javnih razpravah, a z našim delom smo se vseskozi trudili, da podnebna kriza in izguba biotske raznovrstvnosti nista bili postavljeni ob stran. In prav v tem težkem letu smo dosegli pomembne okoljske zmage, ki so nam dale razlog za veselje in upanje za naprej. 

Kot največjo okoljsko zmago letošnjega leta zagotovo štejemo uspeh na referendumu o Zakonu o vodah, na katerem smo državljani preprečili divjo pozidavo obal naših voda. V koalicijo Za pitno vodo smo se povezale 11 organizacij, ki smo skupaj s številnimi strokovnjaki in širšo civilno družbo dokazali, da je s sodelovanjem možno preseči razlike in uspešno hoditi naproti istemu cilju.

Sodelovanje je bila skupna nit celotnega leta. Nedavno, ravno v času dviga cen svetovnih energentov smo tako skupaj z Greenpeace Hrvaška opozarjali na nevarnosti industrije fosilnega plina v hrvaškem Jadranskem morju. V okviru kampanje je Istro obiskala tudi Greenpeaceova ladja Arctic Sunrise in skupaj z našimi aktivisti izvedla miren protest na morju ob obali Pule. Ob istem času smo se povezali z Greenpeaceovimi pisarnami in tudi drugimi organizacijami širom celotne Evropske Unije in začeli z Evropsko državljansko pobudo, s katero zahtevamo uvedbo novega zakona, ki bi prepovedal oglaševanje in sponzorstvo fosilnih goriv v Evropski uniji. 

Forests Action near Montabaur in Germany. © Greenpeace
Ukrepaj zdaj © Greenpeace

Vaše donacije lahko imajo tako konkretne posledice tudi izven meja naše države. Kot del matične organizacije smo sodelovali v kampanjah za zaščito Amazonskega pragozda, razkrivali sporno financiranje oglaševanja mesa in mlečnih izdelkov v Evropski Uniji ter skupaj z mladimi aktivisti, okoljskimi organizacijami, staroselskimi skupnostmi in najbolj ranljivimi državami pritiskali na svetovne voditelje na podnebnih pogajanjih v Glasgowu na Škotskem (COP26). Ta pritisk je omogočil, da smo v sicer šibkem dogovoru le zagotovili nekatere ključne poudarke.  

Eden naših glavnih ciljev zadnjih let je, da Slovenija razglasi konec rabe premoga in izdela načrt, kako to doseči do leta 2030 (to je namreč edina letnica, ki je v skladu s podnebno znanostjo in Pariškim podnebnih sporazumom). Slovenija zaenkrat ostaja ena od treh držav v EU, ki še ni napovedala konca premogu. Zato smo tudi letos pritiskali na odločevalce, sodelovali z državnimi institucijami in v slovenski prostor prenašali strokovne informacije o energetski tranziciji, ki se dogaja v Evropi in po svetu ter sloni na razvoju sončne in vetrne energije.

Ljudje, kot ste vi, so tisti, ki Greenpeaceu omogočajo raziskovanje, dokumentiranje, lobiranje in izvajanje kampanj za trajnostno prihodnost. Z vašo finančno pomočjo bomo tudi v letu 2022 razkrivali okoljske zločine in se borili proti okoljskim zlorabam.

Prosimo, razmislite o (mesečni) donaciji, da zagotovite nadaljevanje našega dela.

Za nami je še eno težko leto z vidika globalnih podnebnih posledic. A letos smo se naučili, da je protistrup za obup to, da se še bolj angažiramo pri tistih stvareh, ki so nam pomembne. Naše kolektivno sodelovanje je ključ do sprožanja sistemskih sprememb in sprejemanja naprednih politik, ki jih potrebujemo za boljšo prihodnost.

Hvala vam.

Rainbow Warrior Near the Queensland Coast. © Tom  Jefferson / Greenpeace
Doniraj

Greenpeace ne sprejema finančnih sredstev inštitucij EU, vlad, korporacij ali političnih strank – naše delo je mogoče le zaradi donacij posameznikov.

Pridruži se