Paula okoljevarstvena aktivistka od svojega 11. leta. »Bila sem v četrtem razredu in spominjam se, kako so bila ob poti do šole zelo lepa drevesa in kar naenkrat so jih posekali. Bila so čudovita drevesa! Zakaj so jih posekali? Nato sem govorila s svojimi učitelji in sošolci ter napisala pismo županu in začela zbirati podpise, da bi ponovno začeli saditi drevesa.«

Paula na protestu

Leta 2018 je mlada, ustvarjalna Paula – ki obožuje pohode in jahanje konj v gorah Transilvanije – v svojem mestu Sibiu ustanovila mladinsko skupino za boj proti podnebnim spremembam Fridays For Future (FFF) (Petki za prihodnost). Policijski odziv na protest, ki ga je predlagala Paula je počasi vodil in podkrepil spremembo v ustavnem pravu Romunije o pravici do mirnega protesta.

29. novembra 2019 je policija v metu Sibiu kaznovala mater takrat 14-letne Paule, ker je spremenila majhen protest v pohod skozi božični sejem. Če želiš v Romuniji izpeljati legalen protest, moraš za to vložiti prošnjo županu. Ker je bila Paula mladoletna, je prošnjo vložila njena mati. Sprememba prvotnega načrta pohoda je bila deloma narejena zaradi spontane udeležbe lokalnih ljudi, deloma zaradi dežja.

Majhen pohod je šel 29. novembra 2019 skozi božični sejem

Predhodno je njena skupina napisala odprto pismo županu, v katerem je prosila za osnovanje načrta za zmanjšanje ogljika v mestu do leta 2030, manj avtomobilov, bolj zeleno energijo, očiščenje lokalne reke in ekološko izobraževanje.

Protest Pauline skupine »Petki za prihodnost« je mobiliziral približno 100 protestnikov. »Prepevali smo prelepe protestne pesmi. Nato smo začeli z zbiranjem podpisov v podporo tega pisma. V bližini je bil božični sejem, vzeli smo svoje transparente in se odpravili. Z nami je bil tudi fant, ki ima resnično dober glas in je na naši poti ves čas vzklikal. In nato smo s to skupino ljudi šli skozi božični sejem. Ta trenutek je v sebi nosil veliko moč.«

Policija je čakala do konca mirnega protesta, nato pa izdala kazen za 1000 romunskih levov (205 €). Policija je prišla povedat njeni materi, »Veste, da to ni legalno?«, in s tem mislila na odstopanje od planirane poti, ki je bila zavedena v prijavi.

Paula je bila jezna. »Zakaj ne bi bilo legalno? Imamo pravico do protesta!«

Pravila za protest so bila že tako omejujoča. »Morali bi le stati tam in biti tiho in morda bi lahko imeli kos papirja, ampak ne transparenta. Sploh ne. Ničesar. Samo stali bi tam in vsi bi upali, da nihče ničesar ne vidi,« se smeji.

»Bila sem jezna, ker so nam napisali kazen in smo pravzaprav le kopica otrok, nič pa ne naredijo, da bi dejansko ujeli ljudi, ki delajo škodo okolju. Saj veste, da imamo velik problem z nelegalnim sekanjem dreves v Romuniji? Kaznujejo napačne ljudi! Sploh ne vem, kaj želijo narediti. Nas želijo utišati? Ampak to ni smisel demokracije in želimo si demokracije. Nima smisla.«

Slika Paule, ki se je udeležila digitalnega protesta leta 2020

Odvetniki pri Greenpeace Romunija so priskočili na pomoč in kljubovali kazni – in ustavnosti samega zakona. Zakon iz leta 1991 je bil starejši kot večina prisotnih protestnikov. Obstoječi zakon organizatorjem zapoveduje absurdne obveznosti in odgovornosti, obveznosti, ki jih spontani protesti preprosto ne morejo izpolniti. Sedaj čakajo na romunsko ustavno sodišče, da odloči o tem zakonu.

Kako se počuti Paula, ker je njen protest začel ta pogovor na romunskih ustavnih sodiščih? Značilno zanjo pravi, da je »zelo dobro vedeti in čutiti, da morda včasih ne načrtuješ stvari, da bi se zgodile in nato vseeno se zgodijo. In si rečeš, vau, kako se je to zgodilo?«

Naslovnica nove knjige, ki jo je napisala Paula. Naslovnica je v nemščini, saj sta Paulina starša iz Nemčije.

Tudi korona virus ni uničil Paulinega duha za ustvarjalni aktivizem. Med karanteno je izrabila svojo strast do pisanja in napisala knjigo, ABC za ljudi, ki jih zanima podnebje. »Gre za odnos skrbnosti, še posebej za okolje in za nasvete o različnih temah. Prisotne so tudi kratke zgodbe, ki sem jih napisala. Lepo je bilo, da sem lahko ta karantenski čas učinkovito uporabila.«

V petek, 19. marca 2021, je šla Paula še na en šolski protest za podnebje – tokrat na »flash mob«. »Imamo most, ki se nekako imenuje most laganja. Zato smo mislili, da bi bilo zelo simbolično, da protestiramo tam in tako vse opomnimo na prazne obljube.«


  • Pridružite se gibanju:
  • Stopite v stik s skupino Fridays for Future Romania.
  • preko Facebooka tukaj.
  • ali preko e-pošte: [email protected]

Članek prvotno objavljen tukaj.