“Edina stvar, ki si jo želim je, da moj otrok živi v varnem svetu in zdravem okolju,” pravi Dorota Osvaldová, mati dvoletnega fantka po imenu Oliver. Jeseni leta 2019 je sodelovala pri pohodu staršev v Bratislavi, kjer so udeleženci izkazovali svojo podporo študentom, ki so protestirali za podnebje.

Vsepovsod po svetu so študentje morali odgovarjati na vprašanje – zakaj protestirate? Morali bi biti v šoli in se učiti, da boste lahko čez 30 let rešili podnebno krizo. “Ustvarili smo močan kontra-argument tem ugovorom – tudi starši želimo spremembo! Takoj, ko bo do nje prišlo, bomo z veseljem svoje otroke poslali nazaj v šolo. Ampak nič se ne spreminja, zato moramo protestirati tudi mi. Podpirati moramo študente, zato da politiki začnejo sprejemati odločitve, ki bodo vodile do zmanjševanja učinkov podnebnih sprememb,” Dorota opiše začetek gibanja Znepokojené matky (Zaskrbljene matere), ki je podnebno gibanje aktivnih mater, katerega del je tudi sama.

Zdravnica in mati dveh otrok, Anna Kšírová, je prvič slišala za pohode staršev za podnebje med velikonočnimi prazniki. “Že pet let na Češkem doživljamo grozne suše. Vedela sem, da je to slabo, vendar o tem nihče ni govoril. Zdelo se mi je neverjetno – soočali smo se s tem velikanskim problemom, ampak nobenemu ni mar,” pravi Anna o tesnobi, ki jo je čutila. Ko je izvedela, da obstaja »njena« skupina, skupina aktivnih staršev, ki se borijo za podnebje, ni oklevala. “Poistovetila sem se z njimi. Dobila sem občutek, da zdaj lahko sodelujem tudi jaz. Organizirali smo demonstracije in res se je dobro izšlo,” pravi o prvih korakih skupine Parents for Climate Liberec (Starši za podnebje Liberec). 

Prva demonstracija skupine Starši za podnebje Liberec. Anna je na levi. Slikal: Martin Koubek.

Po tem jo je Annina prijateljica, prav tako zdravnica, kontaktirala, ker je iskala podporo znotraj medicinskega področja, kjer bi lahko širili informacije o vplivih podnebnih sprememb na zdravje ljudi. “Zelo sem srečna, da želi tudi moja poklicna skupina podpirati demonstracije za podnebje – in tako se je začela iniciativa Zdravniki za prihodnost (Doctors for Future),” nadaljuje Anna. 

Blokade ministrskih poslopij

Članice skupine Zaskrbljene matere (Znepokojené matky) so organizirale že veliko dogodkov. Lansko leto so pred parlamentarnimi volitvami na Slovaškem spekle medenjake in jih namenoma zažgale. Nato so jih predale politikom ter jih prosile, naj zaradi svoje neaktivnosti ne zažgejo prihodnosti njihovih otrok. “Z nami so se srečale številne politične stranke in pogovarjali smo se o tem, kako bi moral biti usmerjen njihov volilni načrt, da bi lahko lajšali posledice podnebnih sprememb. Ampak po volitvah se je izkazalo, da so bile vse le prazne besede,” je svoje izkušnje s politiki opisala Dorota.

Matere so spekle medenjake in jih namenoma zažgale ter s tem prosile politike, naj zaradi svoje nedejavnosti ne zažgejo prihodnosti njihovih otrok. Fotografski arhiv skupine Zaskrbljene matere (Znepokojené matky).

Oktobra 2020 so se Zaskrbljene matere (Znepokojené matky) pridružile mednarodnim aktivnostim gibanja Climate Care Uprising (Vstaja skrbi za podnebje). Združile so se s skupinami za podnebne pravice Bod Obratu, Študenti bez mena, Extinction Rebellion in Greenpeace Slovaška in skupaj so blokirali vhode petim ministrskim stavbam in vladnemu uradu ter na prihodnjih evropskih volitvah zahtevali podporo številnejšim podnebnim ciljem ter želeli pozornost usmeriti na potrebo izvajanja drznejših ukrepov glede zaščite podnebja in biotske raznovrstnosti. Glasovanje je bilo na koncu prestavljeno na december.

Matere so vhode na Ministrstvu za finance blokirale z zibelkami, v rokah pa držijo transparent na katerem piše “Ljubezen do naših otrok je neskončna, viri našega planeta pa niso”. © Michal Burza / Greenpeace

“Številni med nami so se takrat prvič srečali z neposrednim udejstvovanjem. Vzgojeni smo bili, da moramo biti dobri, ubogljivi, da moramo vsemu prikimavati in biti tiho. Sedaj spreobračamo te stereotipe. Če ljudje vidijo mater v takšni nenavadni situaciji, ko blokira vhod Ministrstva za finance z zibelkami, pomislijo, da mora biti situacija res zelo slaba,” nam z nasmehom na obrazu pove Dorota. Cilj te akcije je bil pokazati s prstom na dejstvo, da podnebna kriza ne zadeva zgolj Oddelka za okolje (Department of the Environment), ampak gre za prepleten in kompleksen problem, ki zadeva celotno družbo in s katerim bi se morali ukvarjati na vseh nivojih. 

Podoben dogodek, ki ga je navdihnilo dogajanje v Bratislavi, se je odvil v Pragi na začetku decembra – nekaj dni pred glasovanjem. Koaliciji okoljevarstvenih iniciativ so se pridružile organizacija za človekove pravice Amnesty International in organizacije, ki se osredotočajo na lajšanje posledic podnebnih sprememb ter prilagajanjem v mestih, NESEHNUTÍ, Arnika in Automat. Vse so organizirale dogodek ali akcijo pred stavbami ministrstev. Skupina Zdravniki za prihodnost (Doctors for Future), vključno z Anno, je stala pred Ministrstvom za zdravje. “Mislim, da je način na katerega iniciative na Slovaškem sodelujejo zelo uporaben in navdušujoč. Podnebje je tudi del medicine, saj se učinkov na zdravje ljudi ne da opisati in o njih se govori tako malo,” nam razloži Anna. Vedno višje temperature prinašajo večja tveganja za kolapse in vročinske kapi, pa tudi probleme s kratkoročnim spominom. Onesnažen zrak v mestih povzroča pogostejše težave z dihanjem, astmo ali alergijami. 

Zdravniki za prihodnost (Doctors for Future) protestirajo pred češkim Ministrstvom za okolje, da opozorijo na zdravstvene probleme, ki jih povzročajo podnebne spremembe. Anna stoji poleg bolnišnične postelje. Slikala: Barbora Sommers

Bolj raznoliko, bolje za podnebje

Anni se zdijo dogodki pred ministrstvi zelo prijetni. “Zelo je bilo lepo videti toliko ljudi, ki so se udeležili dogodka, pa tudi uvideti, da je majhno iniciativno druženje določenega poklica lahko partner velikim organizacijam. Podnebni aktivisti, ki delajo v regijah, zunaj velikih mest, tvorijo zelo specifično gibanje. Oseba se lahko pogosto počuti kot tujec, saj nekdo govori o določeni podnebni spremembi, ki se ne more aplicirati na specifično regijo. Lokalni aktivisti se lahko počutijo osamljene zaradi tega, kljub temu, da so zelo pomembni,” izpostavi Anna.

Vsi aktivisti se strinjajo, da je raznolikost v okoljevarstvenih gibanjih zelo pomembna, še posebej na področju srednje Evrope, kjer udeleženost pri temah o podnebnih spremembah ni tako popularna kot v zahodnih državah.

Problematika zaščite okolja je postala del življenja in razmišljanja obeh žensk že ko sta bili mladi. Potreba po iskanju rešitev je postala večja, ko sta postali materi.

“Ko razmišljaš o sebi, si ves čas govoriš, da zmoreš. Imaš dom, finančno stabilnost. Ko pa postaneš starš, se vse obrne na glavo. Preprosto se mi zdi, da je uničevanje podnebja in okolja nepravično do naslednjih generacij. Zato je zame osebno zelo pomembno, da sem aktivna na tem področju,” pravi Dorota.

Dorota in njen sin na enem izmed protestov za podnebje na Slovaškem. (osebni arhiv Dorote)

“Mislim, da bi morale biti skupine čim bolj raznolike, saj imamo le tako možnost, da naslovimo širšo publiko,” pravi Anna. Spomni se dogodka, ko je nekaj aktivistov iz skupine Starši za podnebje (Parents for Climate) prišlo na ulice, peli so in zbirali podpise za peticijo. Anna je dvomila, da bo to delovalo, vendar se je na koncu izkazalo za uspešno. “Naučila sem se, da lahko gibanje govori v številnih jezikih.”

Gibanje Starši za podnebje Liberec (Parents for Climate Liberec) želi vse svoje dogodke narediti 100 % otrokom prijaznih. Anna s sinom na enem izmed dogodkov. Slika je vzeta iz Anninega osebnega arhiva.

“Bolj kot je gibanje raznoliko, bolje je za nas in podnebje,” potrdi Dorota.

Postanite aktivni

Aktivizem prinaša zadovoljstvo in ponuja prostor, da razmislite o predsodkih. “Mislim, da lahko aktivizem razširi posameznikova obzorja in mu pomaga, da začne tudi samega sebe bolje sprejemati,” pravi Anna.

Udejstvovanje je pomagalo Doroti najti ljudi, s katerimi se dobro počuti in s katerimi lahko govori o vsem. Na srečanjih skupine govorijo tudi o temah povezanih s starševstvom. “Če bi kaj lahko svetovala ljudem – postanite aktivni. Ne moremo biti več nevtralni. Zmanjkuje nam časa. Na svoji strani potrebujemo veliko ljudi. Soočamo se z velikani, ki imajo denar, strokovnjake in politično moč. Proti njim smo mi, matere z vozički. Potrebujemo več tisoč vozičkov,” zaključi Dorota.

Pridružite se: 

Na Slovaškem:

Znepokojené matky – FB: https://www.facebook.com/znepokojenMatky 

Na Češkem:

Parents for Future Liberec / Rodiče za klima Liberec (Liberec je mesto, kjer živi Anna)  – FB: https://www.facebook.com/rodicezaklimaliberec

Doctors for Future – FB: https://www.facebook.com/doctorsforfuturecz/