Vsakoletne marketinške taktike okoli praznikov ob koncu leta so nam že vsem dobro poznane. V nas želijo ustvariti neizmerno željo po stvareh, ki jih v končni fazi sploh ne potrebujemo. Te taktike so, roko na srce, zelo uspešne. Vseeno pa se je ob tej priložnosti vredno spomniti, da je tradicija praznikov predvsem v tem, da smo:

  • drug do drugega prijazni,
  • da nudimo pomoč,
  • da podarimo kar lahko,
  • da podpremo društva in organizacije, ki so nam blizu.

Zraven bi lahko dodali še kaj. Čas praznikov pa je čas tudi za premislek o tem, kaj pomenita praznovanje in obdarovanje ter da se s svetom, ki nas obdaja, povežemo na pomenljiv način. Ta sprememba lahko in naj postane celoletna tradicija.

Zgodbo letošnjega leta (nasičeno z zaskrbljujočimi novicami in brez jasnega vpogleda v prihodnost) bi vsi radi preusmerili na sanje. Sanje o preteklosti – tisti ‘normalni’ preteklosti, ko smo lahko brez strahu objeli svoje starše in s prijatelji spregovorili brez mask na obrazu. Preteklost, ki jo vsi pogrešamo in v njej iščemo tolažbo. 

Toda pogovor o trenutnem času je bil poenostavljen in se je sprevrgel v zadevo dveh izbir: boj proti sedanjosti ali hrepenenje po preteklosti. Ampak če smo resnično iskreni, bi se lahko vprašali, kaj če je oziranje nazaj, namesto naprej, le odvračanje pozornosti od nujnosti za ustvarjanje sprememb zdaj? Kako bo izgledalo obnašanje potrošnikov med zimskimi prazniki, enim izmed najbolj potratnih obdobij v letu? Že skoraj tradicionalno kupimo veliko več kot potrebujemo ali uporabimo. Ali se zavedamo, da je življenje mozaik stvari, ki smo jih naredili, ne stvari, ki smo jih kupili? Kaj torej, če ne želimo VEČ, ampak nekaj DRUGAČNEGA?

Imamo idejo za letošnja darila. Morda lahko razmislite o tem, da bi manj zapravili za stvari in več donirali. Gre za vrsto nakupa, ki prinaša manj otipljivega materiala, ampak ima veliko večji pomen za našo prihodnost. Če letos še lahko zapravite kakšen evro, zapravite za nas, zapravite za našo prihodnost.

Greenpeace se kot organizacija spopada s težkimi boji za dobrobit okolja in vaša finančna podpora bi nas na tej poti lahko potisnila korak naprej

Ali veste, da je povprečen državljan EU v lanskem letu za božična darila zapravil 193 evrov?! 193 evrov za nova oblačila, čokolade ter bonboniere, otroške igrače in še marsikaj. Na drugi strani pa je junija letos je mednarodna skupina znanstvenikov objavila članek, ki dokazuje, da je prekomerna potrošnja največja grožnja trajnosti.

Vsi si želimo družini in prijateljem pokazati, da jih imamo radi. Vsi si želimo za njih ustvariti magične praznike. Morda bomo sprva pogrešali določene navade, zato pa lahko začnemo z novo tradicijo, kjer so naša darila manj otipljiva, ampak nosijo večji učinek. 

Pri Greenpeaceu se vsako leto odločimo, da bomo še naprej povezovali skupnosti, se prilagajali na hitro spreminjajoče se okolje, aktivirali našo skupnost prostovoljcev ter spodbujali naše podpornike, da spregovorite in se pridružite našim prizadevanjem z lastnimi idejami. Marsikaj lahko prenesemo tudi v naša osebna življenja in se zaobljubimo, da vse, kar smo se naučili skupaj, tudi udejanjimo.

Ponavljanje preteklosti ni več ena izmed možnosti. Prizadevanje za drugačno prihodnost je.

Včasih si resnično želimo, da bi lahko prodajali produkte, saj se tako ne bi počutili krive, ko vas prosimo za donacije. Vendar bi s tem na nek način gojili ravno to potrošniško miselnost, proti kateri se borimo. Hkrati tudi vemo, kako zelo pomembne so stvari na katerih delamo, zato vas prosimo, da letos zapravite manj za stvari in prispevate za naš skupen cilj.

Hvala.

Želimo vam srečne in mirne praznike,

Rainbow Warrior Near the Queensland Coast. © Tom  Jefferson / Greenpeace
Doniraj

Greenpeace ne sprejema finančnih sredstev inštitucij EU, vlad, korporacij ali političnih strank – naše delo je mogoče le zaradi donacij posameznikov.

Pridruži se