Organizácia Greenpeace Slovensko sa zapája do celoeurópskej iniciatívy, ktorej cieľom je zákaz všetkých nových projektov v oblasti využívania fosílnych palív v Európe, keďže sú podľa nej nezlučiteľné s klimatickými cieľmi. Pri tejto príležitosti ochrancovia prírody odovzdali na ministerstve dopravy protestné pohľadnice, ktoré ministrovi adresovali ľudia nespokojní s plánovanou výstavbou LNG terminálu v Bratislave. LNG terminál je podľa Greenpeace jedným z fosílnych projektov, ktoré treba zastaviť. 

Zákaz všetkých nových projektov v oblasti fosílnych palív, zastavenie všetkých verejných a súkromných investícií do prieskumu a ťažby ropy, plynu a či uhlia a postupný koniec využívania fosílnych palív. Tak znejú požiadavky organizácie Greenpeace, ktorými vyzýva Európsku úniu a jej členské štáty ku konkrétnym činom. 

Podľa hovorkyne organizácie Greenpeace Slovensko Miroslavy Ábelovej ohrozujú fosílne palivá bezpečnosť všetkých obyvateľov Európy: “Rozširovanie infraštruktúry pre fosílny plyn predstavuje v Európskej únii osobitné nebezpečenstvo. Ďalšie plynové vrty a budovanie novej infraštruktúry len prehĺbia problémy Európy závislej od fosílnych palív a minú peniaze na úplne zbytočné projekty. Namiesto toho by sme mali investovať do skutočných riešení – do rozvoja obnoviteľných zdrojov. Prehnaná závislosť Európy od fosílneho plynu zvyšuje účty za energiu, zvyšuje počet ochorení a úmrtí, devastuje prírodu a spôsobuje klimatický chaos.”

Ochrancovia prírody z Greenpeace Slovensko protestujú proti výstavbe LNG terminálu už od roku 2021 a žiadajú zastavenie tohto projektu. Zelenú tomuto nápadu dal ešte minister životného prostredia Ján Budaj, keď ho schválil v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Voči jeho rozhodnutiu podala organizácia rozklad, ktorý definitívne zamietol súčasný minister životného prostredia Tomáš Taraba.  

“Minister ničenia životného prostredia Taraba mal šancu projekt zastaviť, no ako vieme, neurobil to, pretože na životnom prostredí mu v skutočnosti podľa nášho názoru až tak nezáleží. Na ťahu je ministerstvo dopravy, pod ktoré spadajú Verejné prístavy aj celý tento nezmyselný projekt. Žiadame ministra dopravy Jozefa Ráža ml., aby ho zastavil. Odovzdali sme mu tiež protestné pohľadnice s odkazmi od ľudí, nespokojnými s týmto zámerom,” uzavrela Ábelová.

Aktivisti a aktivistky Greenpeace zároveň pred budovu priniesli transparenty s výrokmi ľudí, ktorí pohľadnice podpísali, ako aj transparenty s vizuálmi samotných pohľadníc. Tie ako nesúhlas s výstavbou LNG terminálu pre Greenpeace Slovensko namaľovali výtvarníci Erik Šille a Martin Hudák.