Neonikotínoidy imidakloprid, klotianidín a tiametoxám môžu byť už čoskoro úplne zakázané. Rozhodovať sa o tom bude na európskej úrovni. Greenpeace Slovensko preto vyzýva ministerku, aby už konečne povedala, či úplný zákaz týchto škodlivých látok podporí.

Európska komisia podala návrh na zákaz troch neonikotínoidov škodlivých pre včely a iné druhy, ktorý sa vzťahuje na ich všetky využitia okrem používania v trvalých skleníkoch. Túto informáciu priniesol britský denník The Guardian. Ak návrh vstúpi do platnosti, používanie imidaklopridu a klotianidínu od firmy Bayer a tiametoxámu od firmy Syngenta bude povolené iba v trvalých skleníkoch „kde plodiny zostávajú počas ich celého životného cyklu a nepresádzajú sa do vonkajšieho prostredia.“


Protest proti neonikotínoidom pred ministerstvom pôdohospodárstva © Richard Lutzbauer / Greenpeace

  

Slovenskí zástupcovia budú v Bruseli o tomto návrhu hlasovať na ďalšom stretnutí, ktoré je naplánované na 17. a 18. mája.

„Už roky pribúdajú vedecké dôkazy o tom, ako neonikotínoidy škodia včelám. Zdravé populácie opeľovačov sú kľúčové pre ekosystémy a pre vitálne poľnohospodárstvo. Podporením tohto zákazu pomôže ministerka Európe podniknúť dôležitý krok k ochrane životného prostredia, ale tiež ukáže, že berie na vedomie názory včelárov a 35 000 ľudí, ktorí podpisom našej petície požiadali o ich zákaz,“ tvrdí koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Juríková z Greenepace Slovensko. 

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) sa opakovane odmieta vyjadriť, či úplný zákaz podporí. Aj po poslednom proteste organizácie Greenpeace jej tlačové oddelenie v reakcii uviedlo, že „Európska komisia predstaví nové informácie, Slovensko ani ostatné členské štáty nimi zatiaľ nedisponujú, preto je predčasné k nim zaujať stanovisko.” 

Katarína Juríková tvrdí, že v tomto prípade už skutočne ministerka nemá na čo čakať: „Návrh Európskej komisie je tu a je založený na záveroch EFSA[1], ktoré sú jasné. Vyzývame ministerku, aby sa vyjadrila k otázke neonikotínoidov a aby podporila ich zákaz. Očakávame tiež, že bude trvať na odstránení existujúcej medzery a na eliminovaní týchto chemikálií raz a navždy.“



[1] Posledný návrh je založený na záveroch Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) publikovaných v 2016 tu a tu. Tieto závery sa zhodujú s nezávislými vedeckými posudkami o nebezpečenstve neonikotínoidov. EFSA však stále nezhodnotila bezpečnosť striekania pesticídov a používania semien morených pesticídmi v skleníkoch. V poslednom zhodnotení EFSA využila komplexnejšie metódy na zhodnotenie nebezpečenstva, ktoré predstavujú pesticídy pre včely. Európska komisia navrhla aby sa táto metóda vzťahovala na hodnotenie rizík všetkých pesticídov, ale jednotlivé krajiny to musia ešte podporiť.  Nový návrh EK výrazne rozširuje čiastočné obmedzenie týchto neonikotinoídov z roku 2013.