V kanadskej Ottawe zasadá na tému prijatia medzinárodne záväznej dohody o plastoch Medzivládny vyjednávací výbor OSN (INC4). Cieľom rokovaní, ktoré budú trvať od 23. do 29. apríla 2024, je posunúť sa smerom k prvému návrhu zmluvy. Greenpeace Slovensko vyzýva slovenskú delegáciu, aby podporila ambiciózne ciele.

Zasadnutie Medzivládneho vyjednávacieho výboru OSN v Kanade je štvrté z piatich zasadnutí, ktoré tento výbor čakajú v roku 2024. Začiatkom tohto mesiaca správa o prieskume verejnej mienky organizácie Greenpeace International odhalila, že 8 z 10 ľudí podporuje zníženie výroby plastov. Prieskum, ktorý sa uskutočnil v 19 krajinách, tiež naznačuje veľkú podporu verejnosti opatreniam zameraným na ukončenie používania jednorazových plastov a podporu riešení založených na ich opätovnom používaní.

Podľa hovorkyne Greenpeace Slovensko Miroslavy Ábelovej majú delegáti na zasadnutí šancu, ktorá príde raz za generáciu: “Ide o najvýznamnejšiu celosvetovú príležitosť pre ľudí a planétu na to, aby sa konečne zbavili plastov. Ak chceme zabezpečiť, že oteplenie zostane pod 1,5 °C, a ak zároveň ochrániť naše zdravie, práva aj život ľudí v jednotlivých komunitách vo svete, musí Globálna zmluva o plastoch do roku 2040 znížiť celkovú produkciu plastov aspoň o 75 %.”

Okrem všeobecných požiadaviek znížiť do roku 2040 produkciu plastov aspoň o 75 %, skoncovať so znečistením plastmi – od výroby až po likvidáciu, či skoncovať s jednorazovými plastami, sa bude rokovať aj o viacerých sporných oblastiach, ktorých sa mnohé krajiny boja: či už debaty o globálnom cieli znížiť primárnu výrobu plastových polymérov, alebo o cieli pre zníženie, opätovné použitie a dopĺňanie plastov.

Delegáciu z ministerstva životného prostredia bude mať na zasadnutí aj Slovensko – viesť by ju mal generálny riaditeľ Sekcie zahraničných vzťahov a environmentálnej politiky Peter Janura.

“Organizácia Greenpeace Slovensko sa stretla s delegátom zastupujúcim Slovensko, Petrom Janurom, a diskutovali sme o pozícii Slovenska v rokovaniach. Teší nás, že Slovensko by podľa neho malo podporiť spoločný cieľ redukcie plastov do roku 2040 o 75 %. Zároveň však chceme vyzvať našu delegáciu, aby sa nebála pripojiť k ambicióznym krajinám, ktoré budú presadzovať aj ďalšie, odvážne ciele,” uzavrela Ábelová.

Na stretnutí s Petrom Janurom Greenpeace Slovensko odovzdal delegácii viac než 1 500 odkazov a kresieb od detí zo slovenských základných škôl o tom, prečo je podľa nich budúcnosť bez plastov dôležitá.