Súčasná riaditeľka Greenpeace Slovensko končí vo funkcii. Z organizácie neodchádza, bude viesť európsku kampaň v oblasti poľnohospodárstva. Organizáciu viedla od roku 2019.

Foto: Lucia Trubačiková

Katarína Juríková začala svoje pôsobenie v organizácii Greenpeace Slovensko na jeseň v roku 2017 ako koordinátorka kampane Jedlo pre život, zameranej na ekologické poľnohospodárstvo.  V rokoch 2019 až 2021 dohliadala ako programová riaditeľka na klimatickú kampaň Greenpeace na Slovensku. Od roku 2021 začala viesť organizáciu ako výkonná riaditeľka. 

Greenpeace Slovensko sa pod jej vedením podieľal na usporiadaní študentského klimatického štrajku, dosiahol podporu Slovenska pre ambicióznejšie klimatické ciele do roku 2030 (65-hodinový protest pred Úradom vlády). Organizácia tiež pod jej vedením naštartovala kampaň proti fosílnemu plynu a LNG terminálu a v rámci výzvy politikom Za zimu bez (c)hladu Greenpeace Slovensko žiadal dosiahnuť 100 %-né pokrytie investícií na obnovu domov pre nízkopríjmové domácnosti trpiace energetickou chudobou, čo sa následne vtedajší minister životného prostredia Ján Budaj zaviazal zapracovať do ďalšieho kola výziev. 

Katarína Juríková vyštudovala za bakalárku z humánnej ekológie na College of the Atlantic v USA a absolvovala magisterské štúdium z medzinárodných štúdií na York University v Kanade. Počas svojho štúdia sa venovala politickej ekonómii poľnohospodárskych systémov a tejto téme sa venovala aj počas etnografických projektov v Guatemale, Mexiku či na Slovensku.

“Keď som dostala ponuku viesť v rámci Greenpeace európsku kampaň zameranú na poľnohospodárstvo, nemohla som odmietnuť, keďže práve poľnohospodárske a potravinové systémy sú moja “srdcovka” a zároveň si uvedomujem, že bez výraznej zmeny v tomto sektore je takmer nemožné dosiahnuť naše klimatické ciele . Nikam neodchádzam, zostávam aj naďalej spolu so svojimi kolegami a kolegyňami, len svoje sily zameriam trochu inam. Som hrdá na to, že spolu s mojimi kolegyňami a kolegami sa nám podaril kus poctivej práce, ” uviedla na margo svojho rozhodnutia.

Organizácia už spustila výberové konanie na nového šéfa či šéfku.  

“Prácu pre Greenpeace nemôžete robiť, ak nie ste zapálení pre ochranu prírody, ale tiež pripravení bojovať s tými, ktorým viac ako na nej záleží na zisku či moci. Greenpeace nie je len práca, je to tiež vášeň snažiť sa zmeniť svet k lepšiemu. Tak, aby v ňom mohli spokojne žiť aj ďalšie generácie. Je to snaha bojovať za svet, ktorý by sa stal spravodlivejším miestom. Následky klimatickej krízy totiž postihujú najviac tie krajiny a skupiny obyvateľov, ktoré sú za ňu najmenej zodpovedné, profituje iba malá skupina ľudí. Verím, že sa nám podarí nájsť dobrého nového riaditeľa, či riaditeľku, ktorému nebude chýbať, ako to v organizácii familiárne voláme, “Greenpeace spirit,” uzavrela Katarína Juríková.