Medzinárodný tím organizácie Greenpeace vyštartoval začiatkom mája v lesoch v Rumunsku, prešiel karpatskými lesmi na Ukrajine a v Maďarsku a teraz prichádza na Slovensko. Tím odborníkov, aktivistov a dobrovoľníkov chce v dňoch 3. až 6. júna na viacerých miestach v Karpatských lesoch poukázať na porušenia právnych predpisov v súvislosti s výrubmi v rámci sústavy Natura 2000 a na ničenie biotopov hlucháňa hôrneho, ako aj na nezmyselnú výstavbu povolenú v Demänovskej doline či nedávno schválené zmeny v stavebnej legislatíve. Expedíciu za záchranu Karpát ukončí medzinárodný tím v Poľsku.

Karpatské lesy predstavujú pohorie, ktoré sa rozprestiera v ôsmich krajinách, dosahuje dĺžku 1500 km a je dlhšie ako Alpy. Tieto lesy nám však miznú pred očami. V dôsledku ťažby dreva či zmenám spôsobeným klimatickou krízou strácame každú hodinu približne 4 hektáre karpatských lesov. Je to rozloha väčšia ako 5 futbalových ihrísk. Chránené sú pritom iba 3 % karpatských lesov. Podľa kampanierky pre európsku biodiverzitu Greenpeace v strednej a východnej Európe Spely Bandelj je prebiehajúce ničenie Karpát zjavným príkladom toho, ako Európa zlyháva v ochrane svojej vlastnej prírody:

,,Súčasné ochranné mechanizmy zlyhávajú a prírodné dedičstvo Európy nám mizne pred očami, dokonca aj národné parky a lokality Natura 2000. Ak to v Európe myslíme vážne so svojimi záväzkami v oblasti biodiverzity musíme začať konať. Chceme, aby najmenej 10 % európskej prírody, ako napríklad karpatské lesy, bolo prísne chránených. Okrem toho nesmú byť povolené žiadne škodlivé činnosti na minimálne 30 % územia lesov a prírodných biotopov.“

Podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej je rozmanitá a zdravá príroda úzko spätá s tým, ako sa ako spoločnosť budeme mať. Zaručuje nám čistý vzduch, vodu, ochranu pred extrémnymi prejavmi počasia a ako ukazujú mnohé štúdie, pomáha aj mentálnemu zdraviu. Je teda podľa nej v záujme každého prírodu chrániť: ,,Aj preto sa ostro staviame proti novelizácii posudzovania vplyvov na životné prostredie v rámci stavebného zákona, ktorá okliešťuje právo verejnosti vyjadrovať sa k stavbám, ktoré môžu mať výrazne negatívne následky na životné prostredie. Keď sa dnes pozrieme na Demänovskú dolinu, vidíme ako to môže dopadnúť, keď sú v popredí záujmy biznisu. Žiadame preto poslancov, aby prezidentkino veto v rokovaní o spomínanej novelizácii neprelomili. Nechceme, aby bolo z našej prírody stavenisko.”

Medzinárodná expedícia za záchranu Karpát navštívi počas troch dní na Slovensku Jaloveckú a Bobroveckú dolinu, Tichú a Kôprovú dolinu, rieku Belá a tiež Demänovskú dolinu. Štyridsať dňovú expedíciu ukončí tím v Poľsku.