Organizácia Greenpeace Slovensko zverejnila pri príležitosti začiatku Medzinárodného týždňa energetickej chudoby úniky tepla z neobnovených a čiastočne obnovených domov na Slovensku, ktoré boli zachytené infračervenou kamerou. Poukazuje tak na to, že úniky tepla prispievajú k plýtvaniu energiou, zvýšovaniu nákladov, zvyšovaniu rizika energetickej chudoby a klimatickej kríze. Greenpeace preto žiada nastaviť financovanie obnovy, tak aby si ju mohla dovoliť skutočne každá rodina. 

Teplo unikajúce z neobnoveného domu v Stupave (napravo drevené neobnovené okno, naľavo plastové neobnovené okno)

Aktivistky a aktivisti Greenpeace Slovensko pomocou kamery, ktorá funguje na princípe infračervenej termografie zaznamenávali teplotné úniky z neobnovených, čiastočne obnovených a obnovených rodinných domov v obciach Horné Orešany, Stupava, Lozorno, Klátová Nová Ves, Lehota pod Vtáčnikom a ďalej v mestách Banská Štiavnica, Trnava, Liptovský Mikuláš a Lučenec. Cieľom bolo poskytnúť vizuálny dôkaz o potrebe výraznejšej obnovy rodinných domov a potreby prenastavenia financovania. Greenpeace žiada nastaviť financovanie obnovy domov tak, aby nízkopríjmové zraniteľné domácnosti dostali 100 % pokrytie nákladov, aby im boli financie poskytnuté dopredu a znížila sa administratívna záťaž.  

,,Jednou z rodín, ktorú sme počas našich pozorovaní únikov teplu navštívili  bol aj manželský pár v dôchodkovom veku. Žije v neobnovenom rodinnom dome a aby ušetril na energiách v čase energetickej krízy a vysokej inflácie presťahovali sa do jednej izby v dome. Túto izbu majú vykúrenú iba na 17 stupňov. Aj takto šetria na kúrení. Toto je realita pre mnohé rodiny na Slovensku, ktorým aktuálny dotačný systém na obnovu domu nijako nepomôže. Potrebujeme prenastaviť financie tak, aby si obnovu domu mohla dovoliť každá rodina,” hovorí Barbara Bagiová, koordinátorka klimatickej kampane pre Greenpeace Slovensko. 

Obnovený dom v Lehota pod Vtáčnikom
Teplo unikajúce z obnoveného domu v Lehote pod Vtáčnikom (napravo)vs. neobnoveného vzadu v pozadí (naľavo)

20. februára sa začína Medzinárodný týždeň energetickej chudoby, ktorá ohrozuje až 435 tisíc ľudí na Slovensku pričom najviac postihnutí sú osamelí seniori a domácnosti slobodných rodičov. Tento problém je úzko spojený s cenami energií, ako elektrina, plyn a teplo, ktoré na Slovensku tvoria až 10 % nákladov domácností, čo je najvyšší podiel v rámci krajín EÚ. Práve preto patrí znižovanie spotreby, zvyšovanie energetickej efektívnosti a inštalácia obnoviteľných zdrojov medzi kľúčové riešenia tohto problém, ktoré zároveň znižujú aj našu závislosť od fosílnych palív. Obnova budov znižuje spotrebu energií a účty za energie a naopak zvyšuje kvalitu vnútorného prostredia domov. Je to riešenie, ktoré adresuje energetickú a klimatickú krízu, ako aj krízu životných nákladov.  

Greenpeace Slovensko spustilo začiatkom zimy minulého roka výzvu Za timu bez (c)hladu, v ktorej žiada ambiciózne tempo obnovy budov, inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie a progresívne financovanie týchto opatrení tak, aby nízkopríjmové domácnosti dostali 100% pokrytie investícií.