Príprava jedla na plynovom sporáku bez mechanického vetrania miestnosti môže vážne ohroziť zdravie detí, ktoré v danej domácnosti žijú. Vyplýva to z novej štúdie organizácie CLASP, Európskej aliancie verejného zdravia a Organizácie pre aplikovaný vedecký výskum. Varenie na plyne podľa odborníkov uvoľňuje zvýšené množstvá oxidu dusičitého, ktoré prekračujú odporúčané zdravotné usmernenia a normy niekoľkokrát za týždeň počas celého roka. Takéto znečistenie “domáceho” vzduchu môže deťom spôsobiť astmu.

Laboratórne testy Organizácie pre aplikovaný vedecký výskum (TNO) odhalili, že plynové varné dosky produkujú okrem iného aj oxid uhoľnatý, ultrajemné častice a iné znečisťujúce látky, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy najmä u detí. Počet detí v EÚ s príznakmi astmy, ktoré nadobudli za posledný rok v dôsledku varenia na plyne, sa podľa správy odhaduje na viac ako 700 000. To predstavuje 12 % súčasných prípadov detskej astmy v Európskej únii. 

,,Ľudia trávia väčšinu času vo vnútri. Kvalita vzduchu v interiéri môže mať veľký vplyv na naše zdravie a pohodu. Málokto si uvedomuje, aké riziká môžu predstavovať plynové spotrebiče a to, že varenie večere vás môže vystaviť toľkým znečisťujúcim látkam ako pasívne fajčenie. Plynové varné spotrebiče by mali mať rovnaké varovné štítky, aké sú na balíčkoch cigariet. Je povinnosťou predstaviteľov EÚ, aby sa týmito zdravotnými rizikami zaoberali,“ uviedla Christine Egan, riaditeľka organizácie CLASP. 

V EÚ používa plyn na varenie viac ako 100 miliónov občanov, vrátane viac ako polovice všetkých domácností v Maďarsku, Taliansku, Holandsku, Rumunsku a na Slovensku. Na Slovensku až 68,5 % domácností varí na plyne, čo predstavuje druhý najvyšší podiel v EÚ, hneď za Talianskom s 68,7 %.  

,,Ďalší z dôvodov, prečo skoncovať s fosílnym plynom. Okrem toho, že zhoršuje klimatickú krízu a stojí za súčasnou energetickou krízou, nám ešte aj preukázateľne ničí zdravie. Nemali by sme vystavovať ľudí znečistenému ovzdušiu z plynu, a to priamo u nich doma. Vláda musí zaviesť kroky, ktoré znížia našu závislosť od plynu a odstránia negatívne zdravotné dôsledky pre tých  najmenších a najzraniteľnejších z nás,” myslí si koordinátorka energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Barbara Bagiová. 

Generálna riaditeľka Európskej aliancie verejného zdravia, Milka Sokolovićová, sa obáva, že by sa kvalita vzduchu v domácnostiach s plynovými sporákmi mohla počas zimy  výrazne zhoršiť. Ľudia totiž počas energetickej krízy obmedzujú vetranie, aby ušetrili za teplo.“ Najviac ohrozené sú detí a dospelí, ktorí už trpia respiračnými ochoreniami. Vlády by mali vytvoriť také legislatívne podmienky, aby ľuďom umožnili prechod od plynu k čistému elektrickému vareniu. A to najmä vzhľadom na všetky zdravotné a environmentálne dôsledky využívania fosílnych palív v našich domácnostiach. Súčasnou revíziou smernice o ekodizajne môže EÚ dokázať, že napĺňa svoju víziu a ambície nulového znečistenia,“ dodala.

Americká lekárska asociácia nedávno uviedla, že plynové sporáky zvyšujú znečistenie vzduchu v domácnosti a ovplyvňujú vznik astmy u detí a závažnosť jej priebehu. Výskum tiež poukázal na prepojenie využívania plynu v domácnosti a poruchy pozornosti u detí. Nedávna štúdia zase naznačuje, že varenie na plyne počas tehotenstva môže viesť k hyperaktivite u batoliat. Tiež sa ukázalo, že takéto varenie má negatívny vplyv na dýchací a nervový systém dospelých.

Európsky súdny dvor nedávno potvrdil, že predstavitelia EÚ majú povinnosť pri regulácii zohľadniť zdravie. Podľa organizácie CLASP a EPHA však súčasné domáce štandardy varenia v tomto zlyhávajú. Nové štandardy sa očakávajú v nasledujúcom roku. Hoci prípravná štúdia uznala, že varenie je „významným zdrojom znečistenia v interiéri“ pričom plyn vytvára ďalšie znečistenie, štúdia sa sústredila iba na opatrenia na zmiernenie znečistenia. Podľa oboch organizácií by sa mali v rámci nariadenia o ekodizajne do roku 2025 plynové sporáky postupne vyradiť.