Aktivisti Greenpeace po celej Európe, a dokonca aj vo vojnou zmietanej Ukrajine, upozornili na to, že svet prichádza o rozmanitosť živočíšnych a rastlinných druhov. Urobili tak v predvečer konferencie OSN o biodiverzite COP15, ktorá sa koná v Montreale. Organizácia Greenpeace žiada európske štáty, aby uzatvorili silnú globálnu dohodu o ochrane prírody.

ⒸTomáš Halász

Gigantické svetelné maľby znázorňujúce lesné zvieratá, projekcie, laserové animácie, či vystúpenie orchestra. Tak vyzerali protesty aktivistov a aktivistiek Greenpeace na Slovensku, v Rakúsku, Belgicku, Českej republike, Dánsku, Nemecku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku či na Ukrajine. Cieľom bolo poukázať na naliehavú potrebu ochrany prírodnej rozmanitosti. Spolu s digitálnymi aktivistami tak vyzvali európske vlády, aby zabezpečili novú globálnu dohodu o ochrane prírody a zaviedli opatrenia na silnú ochranu prírody v Európe. 

Na Slovensku aktivisti organizácie Greenpeace vytvorili v Bratislave svetelnú maľbu, ktorá zobrazovala hlavu vlka a niesla jasný odkaz vláde: “Zachráňme karpatskú divočinu”.  Greenpeace Slovensko sa zároveň pripojil k medzinárodnej petícii “Zachráňme Karpaty”, v ktorej vyzýva európskych a národných politikov a političky, aby vypracovali spoločný plán ochrany Karpatských lesov, skoncovali s nezodpovedným lesným hospodárstvom a chránili tento európsky prírodný poklad.

Vedúca európskej kampane za jedlo, lesy a prírodu, Sini Eräjää z Greenpeace na margo protestov uviedla: ,,V celej Európe prebiehajú stovky aktivít na ochranu prírody, od mestskej zelene až po horské lesy. Zatiaľ čo sa európski lídri schádzajú na stretnutí OSN o biodiverzite, aby hovorili o ambicióznych cieľoch v oblasti celosvetovej ochrany prírody, príroda u nich doma trpí. Ochrancovia prírody z celej Európe preto v Montreale žiadajú nielen ambiciózne sľuby, ale aj nové opatrenia na to, aby sľuby aj splnili.“ 

Do protestov sa zapojila aj Ukrajina: ,,Hoci je naša krajina v dôsledku brutálneho násilia ruskej invázie nútená vrátiť sa do temného a chladného stredoveku, neznamená to, že zabúdame na prírodu. Vzácne karpatské lesy sa ničia rýchlejšie ako predtým. Preto vysielame jednoduchý, ale dôležitý odkaz: “Na Karpatoch záleží – aj v čase vojny!“ uviedol Yehor Hrynyk, aktivista z ukrajinskej skupiny na ochranu prírody v Kyjeve.

ⒸTomáš Halász

Konferencia OSN o biodiverzite, ktorá bude od 7. do 19. decembra v Montreale, by mala priniesť nový medzinárodný rámec ochrany biodiverzity na toto desaťročie. Podľa environmentalistov je jedinečnou príležitosťou ako posunúť svetovú ochranu prírody na vyššiu úroveň. Organizácia Greenpeace vyzýva európske vlády, aby podporili svetovú dohodu, ktorá najneskôr do roku 2030 zavedie prísne a záväzné ciele na ochranu aspoň 30 % pevniny a oceánov, pričom sa uznajú práva pôvodných obyvateľov a miestnych komunít. Zároveň žiada, aby sa zabezpečilo primerané množstvo peňazí, ktoré nielen že pomôžu financovať ochranné opatrenia, no zároveň pomôžu zbaviť sa dotácií, ktoré putujú deštruktívnym priemyselným odvetviam.

Prehľad protestov v 10 krajinách Európy počas dnešného a včerajšieho dňa:

  • V zelenej prírodnej oáze ohrozenej výstavbou v belgickom Bruseli vystúpil orchester klasickej hudby Young Belgium Strings s predstavením „O prírode za denného svetla“.
  • „Zachráňte prírodu – zachráňte život“, tak znel odkaz, ktorý sa premietal na rakúsku budovu OSN vo Viedni a na svetelnej maľbe v Budapešti. 
  • Svetelná maľba, ktorá v Poľsku zobrazovala medveďa a na Slovensku vlka, znázorňovala biodiverzitu karpatských lesov. Ako jedna z posledných veľkých lesných oblastí v Európe sa rozprestiera až cez 8 krajín. 
  • Desať veľkých umelých pňov umiestnených pred ministerstvom životného prostredia v Česku, ktoré teraz predsedá EÚ, upozornilo na potrebu chrániť vzácne staré lesy v Európskej únii, napr. jedinečné české bukové lesy v Krušných horách.  
  • V Dánsku mala na sebe morská panna kyslíkovú masku, aby tak upozornila na fakt, že znečistenie dusíkom z chovu zvierat zabíja dánsky podmorský život. 
  • V Nemecku v areáli OSN v Bonne demonštrovalo pätnásť obrovských osvetlených zvierat s veľkým červeným nápisom SOS.
  • V rumunských karpatských lesoch aktivisti ilustrovali alarmujúce tempo, akým prichádzame o niektoré z posledných starých lesov v Európe. Odkaz na mieste ťažby dreva v pohorí Făgăraș znel: „SOS Karpaty, miesto lesného zločinu, #SaveCarpathians“
  • Na Ukrajine svetelná umelecká projekcia pred operou v Kyjeve zobrazovala odkaz: „Na Karpatoch záleží – aj v čase vojny“.

Fotografie akcií zo všetkých krajín vrátane Slovenska nájdete sprístupnené TU.