Natalia Gozak a Daryna Rogachuk • 5 min čítania • preložila Mirka Ábelová

Od absolútnej invázie Ruska na Ukrajinu prešli tri roky a tím Greenpeace Ukrajina píše tento blog s hrozným pocitom déjà vu.

Pred tromi rokmi sme sa zobudili na výbuchy, hluk lietadiel a vyplašené telefonáty príbuzných. Rusko začalo na Ukrajine absolútnu vojenskú ofenzívu. Správy prichádzali postupne, čo nám sťažovalo sledovanie aktuálnych informácií. Každý z nás si však zvlášť pamätá šok z informácie o okupácii černobyľskej jadrovej elektrárne ruskými ozbrojenými silami.

Pre Ukrajincov Černobyľ neznamená len strašné spomienky na najväčšiu jadrovú tragédiu na svete. Černobyľ zostáva symbolom zraniteľnosti spoločnosti voči lžiam a nezodpovedným rozhodnutiam úradov.

Aktivista pri ruskom kole v opustenom meste Pripiať neďaleko jadrovej elektrárne v Černobyle na Ukrajine.
© Shaun Burnie / Greenpeace

Hra s ohňom: Ako Rusko využíva jadrové riziko ako vojnovú zbraň


24. februára 2022 sme videli, ako sa dá „mierový atóm“ využiť na vydieranie celého sveta. O niekoľko dní nabrala jadrová diktatúra na obrátkach – ruskí okupanti obsadili Záporožskú jadrovú elektráreň (ZNPP), kde zostali dodnes.

Vďaka odporu Ukrajincov a úsiliu ukrajinskej armády bola na jar 2022 jadrová elektráreň Černobyľ oslobodená spod ruskej okupácie. Obyvatelia Mykolajova zabránili aj ruskému útoku a okupácii juhoukrajinských jadrových elektrární.

O tri roky neskôr Rusko opäť zaútočilo na Černobyľ. Dňa 14. februára ruská armáda odpálila dron s vysoko výbušnou hlavicou vo výške 85 metrov, čím poškodila nový ochranný kryt (NSC), ktorý chráni tragicky známy 4. reaktor. Výbuch prerazil vonkajšiu strechu NSC a vnútorný ochranný plášť a spôsobil požiar, s ktorým ukrajinskí záchranári stále bojujú. Výška letu dronu bola zámerne zvolená tak, aby nebol viditeľný pre radary. Nebola to náhoda.

Čím je nový útok na Černobyľ symbolický pre obdobie, v ktorom sa nachádzame v moderných dejinách? Rusko sa snaží potvrdiť kontrolu nad budúcimi vojnovými rokovaniami a zabezpečiť si trvalú kontrolu nad ZNPP. A to tým, že ukazuje, že je pripravené zaútočiť na jadrové elektrárne, dokonca aj na Černobyľ. Ukazuje tak, že úplne ignoruje jadrovú bezpečnosť. Cieľom je vystrašiť svet, aby všetko prenechal Moskve.

Sme presvedčení, že medzinárodné spoločenstvo by mohlo urobiť oveľa viac, aby vyvinulo tlak na Rusko a ukončilo túto krvavú vojnu. Existujúce sankcie majú medzery, ktoré umožňujú Rusku naďalej profitovať a financovať svoju vojnovú mašinériu.Medzi európskymi a ruskými jadrovými spoločnosťami, ktoré ochotne spolupracujú s tými, ktorí sa podieľajú na vojnových zločinoch, pretrváva vysoko lukratívny obchod. Ruské fosílne palivá – ropa a plyn – sa stále za účasti európskych spoločností vyvážajú. Spolupráca s ruskými podnikmi, ktorá pokračuje napriek tomu, že Rosatom a ruské ozbrojené sily páchajú zverstvá na obyvateľoch a životnom prostredí Ukrajiny, sa musí skončiť.

Marec 2022. Aktivisti Greenpeace z Poľska maľujú slogan „PEACE NOT OIL“ na bok tankera Andromeda,
ktorý prepravuje ropu z Ruska do Poľska. © Greenpeace

Zastaviť súčasnú ruskú agresiu a odvrátiť budúcu: štyri naliehavé požiadavky pre svetových lídrov

Udalosti sa rýchlo vyvíjajú nielen na Ukrajine, ale na celom svete. Zastavenie ruskej agresie a zabránenie novým bezpečnostným hrozbám si vyžaduje rozhodné a komplexné kroky.

Greenpeace Ukrajina má na svetových lídrov štyri naliehavé požiadavky – témy, ktoré naša organizácia presadzuje už roky, ale ktoré už nemožno ďalej odkladať. Tieto zásadné kroky sú nevyhnutné, ak chceme ukončiť súčasnú ruskú agresiu a odvrátiť budúcu. Zameriavame sa na urýchlenie využívania obnoviteľných zdrojov energie, zabezpečenie ochrany pred jadrovým nebezpečenstvom na Ukrajine a globálne a prerušenie finančných tokov, ktoré poháňajú ruskú vojnu, devastujú životné prostredie Ukrajiny a zároveň umožňujú konflikt, utrpenie a straty na životoch.

1. Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby investovalo do obnoviteľných zdrojov energie na Ukrajine. Greenpeace Ukrajina zároveň apeluje na ukrajinskú vládu, aby uprednostnila rozvoj decentralizovanej solárnej energie. Solárna energia sa už osvedčila ako spoľahlivý zdroj elektriny počas výpadkov, dokonca aj v zime, a musí zohrávať kľúčovú úlohu pri budovaní odolnej a udržateľnej energetickej budúcnosti v rámci obnovy Ukrajiny.

2. Žiadame zahrnutie celej ruskej tieňovej flotily do ďalšieho sankčného balíka EÚ. Tieňová flotila zarába na vývoze ropy, ktorý financuje vojnu, a predstavuje vysoké riziko úniku ropy do európskych morí. Taktiež žiadame sankcie EÚ na ruský skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý rovnako financuje vojnu a prispieva ku klimatickým zmenám.

3. Žiadame, aby sa zabránilo Rusku opätovne spustiť Záporožskú jadrovú elektráreň (ZJE) a aby Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) neposkytovala žiadnu podporu na jej opätovné spustenie. Taktiež žiadame, aby sa vo všetkých medzinárodných snahách dosiahla čo najskoršia deokupácia ZJE zo strany Ruska, vrátane rokovaní o ukončení vojny, a aby bola úplná kontrola nad jadrovou elektrárňou navrátená Ukrajine.

4. Žiadame uvaliť komplexné sankcie na ruskú jadrovú korporáciu Rosatom a okamžite ukončiť všetky vzťahy s touto zločineckou organizáciou, ktorá je zodpovedná za okupáciu černobyľskej aj záporožskej jadrovej elektrárne.

V rámci témy: Ukrajinskí aktivisti a aktivisti Greenpeace vydávajú spoločné vyhlásenie pod názvom „Slobodná Ukrajina potrebuje obnoviteľnú energiu“. Aktivisti symbolicky postavili veternú turbínu pred nemeckým Bundestagom v Berlíne.
© Paul Lovis Wagner / Greenpeace

Tím Greenpeace Ukrajina je presvedčený, že rozsiahly decentralizovaný rozvoj solárnej energie je najlepšou odpoveďou na energetickú krízu a kľúčom k odolnosti a nezávislosti Ukrajiny.

Súčasný cieľ pre nové solárne zariadenia v ukrajinskom pláne na rok 2024 je príliš nízky – len +0,7 GW do roku 2027. Ukrajinská vláda musí uprednostniť decentralizovaný rozvoj solárnej energie a stanoviť podstatne ambicióznejšie ciele pre rozšírenie solárnej energie.

V dôsledku neutíchajúcich ruských útokov sa stratilo viac ako 85 % kapacity tepelných elektrární a 50 % kapacity vodných elektrární, pričom takmer 45 % jadrovej kapacity zostáva nepoužiteľných z dôvodu ruskej okupácie ZJE. Vzhľadom na to, že energetický systém je pod neustálymi útokmi a na pokraji kolapsu – čo potvrdzujú aj problémy v teplárenskom sektore – je nasadenie malých decentralizovaných hybridných solárnych elektrární popri existujúcich komunálnych solárnych zariadeniach kľúčové pre posilnenie odolnosti Ukrajiny v týchto ťažkých časoch.Investovanie do nových jadrových elektrární je nebezpečné odvracanie pozornosti. Je drahé, pomalé, pokiaľ ide o realizáciu a brzdí rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Vytvára pritom nové ciele pre potenciálnu budúcu ruskú agresiu. Jadrová energia neposkytuje energetickú bezpečnosť – prináša len drahú elektrinu a zvýšené riziká.

Organizácia Greenpeace Ukrajina drží pri príležitosti otvorenia kancelárie transparent
s nápisom „Zelená rekonštrukcia pre Ukrajinu“. © Uliana Basova / Greenpeace

Vyzývame všetkých lídrov, aby správne vyhodnotili ruské jadrové hrozby, zmobilizovali sily a spoločne sa postavili za čistú a bezpečnú budúcnosť Ukrajiny a Európy, v ktorej prevláda demokracia a sloboda.

Pri príležitosti tretieho výročia tejto ničivej vojny predstavujú požiadavky tímu Greenpeace Ukrajina len začiatok toho, čo je potrebné urobiť na zabezpečenie spravodlivého a trvalého mieru pre Ukrajinu.

Máme pred sebou dlhú cestu, ale musíme konať okamžite. Ďalšie kroky predstavujú skutočnú výzvu, no spoločnými silami môžeme ukončiť ničivú vojnu a otvoriť cestu k spravodlivému mieru a ekologickej obnove Ukrajiny.

Natalia Gozak je riaditeľkou kancelárie Greenpeace na Ukrajine. Daryna Rogachuk je riaditeľka komunikácie Greenpeace Ukrajina.