Nedávno sme publikovali blog o zapeklitých situáciách, ktoré sme zažívali, keď sme žiadali informácie z ministerstva životného prostredia. Keď sme sa konečne po tretej infožiadosti dopátrali k výsledkom ministerskej kontroly v nováckych závodoch, čakalo nás viacero prekvapení.

odbery

Mimoriadna, teda neohlásená kontrola sa konala v dňoch 19. – 20. 12. 2016 a 9. 2. 2017. Zástupca spoločnosti Fortischem v Novákoch nebol podľa záznamu o nej vopred informovaný, čo hodnotíme pozitívne. Aj tomu, že všetky výsledky boli v norme, by sme sa potešili, keby naše prvé aj druhé meranie (o ňom vás ešte budeme informovať) nedokazovalo opak.     

Vo všeobecnosti, kontrola prevádzky spočíva v tom, že každoročne zasiela výsledky z monitorovania odpadových vôd, prípadne iných vôd (podľa jej povolenia) príslušnému okresnému úradu. Ten by mal skontrolovať, či výsledky neprekračujú stanovené limity a či množstvo znečistenia z roka na rok klesá. Odbery a analýzy vykonáva externé akreditované laboratórium, ktoré si spoločnosť objedná. Navyše, jednotlivé prevádzky môžu mať vybudované vlastné laboratóriá, v ktorých sa vody analyzujú a výsledky sa zasielajú spolu s výsledkami z externých laboratórií. Štát kontroluje prevádzku v režime raz za jeden alebo tri roky (pokiaľ sa nevyskytne mimoriadna situácia).

odbery

Záznam z kontroly obsahoval výsledky z pravidelných meraní v externom laboratóriu a v laboratóriu nováckych závodov. Tieto výsledky boli doplnené o výsledky z odberu a analýzy odpadových vôd a vôd z rieky Nitra, ktoré sa uskutočnili 19. 12. 2016. Nemilým zistením bolo, že v rámci kontroly analyzovali iba základné ukazovatele. Keď sme sa zisťovali, prečo sa kontrola nesústredila aj na analýzu látok, z ktorých mnohé sú nebezpečné pre životné prostredie a zdravie človeka (napr. aj na tie, na ktorých vysoké koncentrácie sme upozornili našimi výsledkami), odpoveď znela, že tieto ukazovatele sa analyzovali a koncentrácie vraj boli naozaj nízke. Keď sme sa však ďalej pýtali, prečo nie sú súčasťou záznamu z kontroly, jasnú odpoveď sme už nedostali. Samozrejme, žiadali sme si aj konkrétne analytické protokoly z tejto kontroly. Tie nám však neboli nám poskytnuté, pretože sú súčasťou policajného spisu.

Problém teda vidíme vo viacerých prípadoch. Po prvé, spoločnosť si vyberie akreditované laboratórium a dohodne sa s ním na odberoch a analýzach. Tým, že si spoločnosť stanoví termín odberu, vie sa na odber pripraviť presne tak ako na kontrolu. Prax funguje aj tak, že spoločnosti si dajú spraviť radšej viacero odberov a analýz a vyberú tie výsledky, ktoré spĺňajú limity. Môžeme tiež špekulovať aj o praktikách pri odberoch vôd, analýzach a vzťahoch medzi laboratóriami a kontrolovanými spoločnosťami, a podobne. Druhý, závažnejší problém vidíme v tom, že napr. v nováckych závodoch majú vlastné neakreditované laboratórium, ktoré tiež sleduje kvalitu vôd. Nepovažujeme však za dostačujúce a transparentné, že štát kontroluje výsledky odberov a analýz, ktoré spoločnosť realizuje prostredníctvom vlastného laboratória a de facto kontroluje samu seba.

odbery

Čo nám navyše prekáža je, že mnohokrát nie je záznam z kontroly zverejnený (tak ako tento), prípadne mu chýba príloha a informácie o uloženej pokute za porušenie zákona. To znamená, že bežný smrteľník sa k týmto informáciám nedostane, pokiaľ si ich oficiálne nevyžiada.  

Čo s tým chce štát robiť budeme zisťovať naďalej. 

autor: Ivana Kohutková, koordinátorka toxickej kampane pre Greenpeace Slovensko

Komentáre

Nechaj svoju odpoveď