Lesy pokrývajú približne 40 % rozlohy Európy a vytvárajú zelenú a sviežu krajinu. Ak sa však pozrieme na štatistiky, ukáže sa temnejšia realita ich stavu. Tu je päť vecí, ktoré ste o súčasnom stave európskych lesov pravdepodobne nevedeli.

1. Rozmanitosť lesov je ohrozená

Ničenie lesov vo Fínsku. Oblasť lesa v južnom Fínsku, ktorú v roku 2018 vyrúbala a neskôr spálila fínska lesnícka spoločnosť UPM. © Jani Sipilä / Greenpeace

Až 75 % európskych lesov vykazuje znepokojivý vzorec – stromy v nich majú rovnaký vek. Navyše takmer tretinu lesov EÚ tvorí len jeden druh stromov, väčšinou ihličnany. Táto uniformita spôsobená intenzívnym priemyselným obhospodarovaním lesov má pre tieto vzácne ekosystémy neblahé dôsledky.

2. Európske lesy strácajú svoje endemické a najvyššie stromy

Aktivisti Greenpeace blokujú ťažbu dreva v Belovežskom lese, jednom z posledných nížinných lesov v Európe © Greenpeace

Viac ako polovici európskych endemických drevín – tých, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na svete, ako napríklad ikonický pagaštan konský, jaseň alebo žeriav – hrozí, že vyhynie a zmizne zo svojho prirodzeného prostredia starých a druhovo bohatých lesov. Zároveň prichádzame o najvyššie položené lesy Európy. Intenzívne obhospodarované lesy s malým počtom druhov stromov nahrádzajú rozmanité a ekologicky cenné prirodzené lesy, ktorým sa kedysi na kontinente darilo, čo má negatívny vplyv na miestnu biodiverzitu.

3. Európske lesy sú čoraz zraniteľnejšie

Aktivisti Greenpeace držia transparent v oblasti výrubu v ukrajinských Karpatoch. Európske spoločnosti sa podieľajú na ničení miestnych starých lesov kvôli drevu, ktoré sa predáva v celej Európskej únii © Dominik Werner / Greenpeace

Priemyselné lesnícke postupy vážne poškodili komplexnosť európskych lesov a ovplyvnili rozmanitosť rastlín a živočíchov. Tento nedostatok rozmanitosti oslabuje odolnosť lesov, takže viac ako 60 % stromov je zraniteľných voči požiarom, škodcom a búrkam. Úmrtnosť korún stromov sa od konca 20. storočia zdvojnásobila.

Lesy s rozmanitosťou druhov stromov, vekových kategórií a rastových štádií sú odolnejšie voči klimatickej kríze a ukladajú viac uhlíka. Okrem toho tieto rôznorodé lesy zohrávajú dôležitú úlohu pri čistení ovzdušia, filtrovaní vody, zvládaní povodní, prevencii erózie a zachovávaní biodiverzity.

4. V Európe sme už stratili 97 % starých lesov

Dobrovoľníci Greenpeace z 10 európskych krajín zmapovali jeden z posledných pôvodných starých lesov v Európe v Rumunsku, aby upozornili na potrebu ich zákonnej ochrany. © Mitja Kobal / Greenpeace

Lesy a prirodzene sa obnovujúce staré lesy s vysokou biodiverzitou patria k najbohatším lesným prostrediam. Tieto lesy zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia ekosystémov našej planéty a slúžia ako ochranná bariéra pred dôsledkami klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Bohužiaľ, pôvodné staré lesy v EÚ majú obmedzený rozsah, je ich málo, existujú len vo fragmentovaných oblastiach a tvoria menej ako 3 % celkovej rozlohy lesov v EÚ.

5. Biodiverzita alarmujúco klesá

Karpaty sú domovom najväčšej európskej populácie medveďa hnedého, vlka, kamzíka a rysa, ako aj viac ako tretiny všetkých európskych druhov rastlín. © Tomáš Hulík / Greenpeace

Neudržateľné, ale stále rozšírené priemyselné lesné hospodárstvo zmenilo naše lesy z miest, kde žije biodiverzita, na továrne na drevo, v ktorých už mnohé druhy nemôžu žiť. Podľa organizácie Birdlife International ubúda viac ako štvrtina všetkých druhov vtákov viazaných na lesné biotopy. Napríklad norok európsky a hraboš bavorský sú kriticky ohrozené – len krôčik od vyhynutia. Mnohé ďalšie druhy patria do kategórie zraniteľných alebo ohrozených.

Odlesňovanie, výrub a odstraňovanie stanovištných stromov, mŕtveho dreva a pňov má výrazný negatívny vplyv na druhy závislé od lesa, ako sú hmyz, cicavce, neovaskulárne rastliny (napr. machy, ostrice a pečeňovky) a hniezdiace vtáky.

Súčasný stav európskych lesov si vyžaduje naliehavé a rozhodné opatrenia. Chamtivé korporácie podporované bankami, ktoré im poskytujú miliardy eur, vykorisťujú a ničia prírodu v Európe a na celom svete. Je načase postaviť sa ziskuchtivcom, ktorí ohrozujú naše blaho a biodiverzitu.

Európski politici musia brať svoju zodpovednosť za ochranu a obnovu európskych lesov vážne. Na začiatok musia okamžite zastaviť ťažbu pôvodných starých lesov a lesov, ktoré majú potenciál stať sa čoskoro starými lesmi, a prejsť na prírode blízke lesné hospodárstvo, aby sa v budúcnosti neopakovali rovnaké chyby.

Naliehavo potrebujeme, aby európske vlády prijali opatrenia na zmiernenie dôsledkov klimatickej krízy, zastavili úžerníkov a dali prednosť prírode.

Emma Petterssonová je manažérkou digitálnych kampaní v európskom tíme Greenpeace.