Videli ste niekedy referendum, ktoré by podporilo 80 % ľudí? Takáto udalosť je zriedkavá, aj keď nie bezprecedentná. Ide o pozoruhodný výsledok, ktorý svedčí o širokej podpore navrhovaného opatrenia: ide o hlasovanie, ktoré treba brať vážne.

Viac ako 80 % ľudí je za zníženie produkcie plastov

Vedeli sme, že boj proti znečisteniu plastmi má silnú podporu verejnosti. Predchádzajúce prieskumy to potvrdili. Keď sme sa teda opýtali členov verejnosti v 19 krajinách sveta na ich názor na plastovú krízu, neprekvapilo nás, že sa naše zistenia zhodujú, napríklad že až 75 % ľudí podporuje zákaz jednorazových plastov.

No chceli sme tiež vedieť, či by verejnosť podporila návrh, ktorý sa niekomu môže zdať radikálny, ale je skutočne nevyhnutný na riešenie plastovej krízy – a tým je návrh o znížení výroby plastov. Kladná odpoveď, ktorá dosiahla 82 %, nás povzbudila a inšpirovala. Toto číslo totiž svedčí o obrovskej podpore verejnosti. Zverejnili sme ho v našej správe Ľudia proti plastom.

Je to však naozaj také prekvapujúce? Naozaj niekto z nás chce, aby bol svet zaplavený plastmi, ktoré dusia rieky, hromadia sa na plážach a rozpadávajú sa na malé kúsky, ktoré nezmiznú minimálne desaťročia alebo dokonca stáročia a dostávajú sa do potravín a do vzduchu, ktorý dýchame?

Žiaľ, zdá sa, že presne to si fosílna loby želá. Ich neprimeraný vplyv na politické procesy, ktoré sú zamerané na riešenie plastovej krízy a ich neochvejné odhodlanie dosiahnuť svoje, nás veľmi znepokojujú.

Deti sledujú obrovské znečistenie plastmi v Akkre, Ghana. © David Tesinsky / Greenpeace

Rok 2024 je rozhodujúcim okamihom v boji proti znečisteniu plastmi

Rok 2024 je kľúčový: do konca tohto roka sa bude rokovať o právne záväznej celosvetovej zmluve o plastoch. Rozhodujúca fáza týchto rokovaní sa uskutoční koncom apríla, keď sa ministri vlád 173 krajín stretnú v Shaw Centre v kanadskej Ottawe. Rozhodnutia, ktoré príjmu, by mali pripraviť pôdu pre záverečné rokovania v novembri 2024 v juhokórejskom Pusane.

Popri zástupcoch vlád a skupín občianskej spoločnosti, ako sme napríklad my v Greenpeace či ďalšie organizácie z hnutia Break Free from Plastic, môžeme očakávať veľkú delegáciu z plastového, fosílneho a petrochemického priemyslu.

Keď v roku 2022 iniciovali celosvetovú zmluvu o plastoch, určil sa záväzok zaoberať sa celým životným cyklom plastov a obmedziť neúprosný príliv plastového znečistenia. To sa nedá urobiť bez zabrzdenia výroby plastov a definitívneho ukončenia doby plastov. Greenpeace žiada, aby celosvetová zmluva o plastoch do roku 2040 znížila celkovú výrobu plastov aspoň o 75 %, ak chceme ochrániť biodiverzitu a zabezpečiť, že globálne teploty zostanú pod 1,5 °C.

Samozrejme, pre fosílnu lobby nič z toho nie je dôležité. Najviac im záleží na výsledkoch, na ziskoch dosahovaných na úkor ľudí a planéty.

Aktivisti z Greenpeace Taliansko upozorňujú na skutočnosť, že znečistenie plastmi sa začína pri výrobe: v tomto prípade v petrochemickej fabrike Versalis spoločnosti ENI pri Brindisi, Taliansko. © Greenpeace / Lorenzo Moscia

Prekonať bariéru fosílnych palív

Na poslednom stretnutí k Zmluve mali lobisti z fosílneho a chemického priemyslu prevahu nad delegátmi zo 70 najmenších krajín. Keď sa rokovania zintenzívnia, tento počet by sa mohol ešte zvýšiť. Verejnosť chápe, že priemyselný lobing bráni pozitívnym dohodám potrebným na riešenie problémov, ktorým čelíme. Pravdepodobne preto je 60 % z respondentov v našom prieskume za vylúčenie lobistov z fosílneho a chemického priemyslu z rokovaní o zmluvách.

Fosílna lobby má široký záber. Vlády sa pridávajú k pozíciám tohto odvetvia proti vôli svojich občanov.

Napríklad vlády Indie aj Číny sú proti obmedzovaniu výroby plastov, a to aj napriek podpore verejnosti. V Číne sa za znižovanie plastov vyjadrilo  92 % a v Indii 86 % opýtaných. V Brazílii, kde je podpora verejnosti 89 %, brazílska vláda neuvádza, či je alebo nie je za postupné znižovanie výroby plastov.

Aktivistka Greenpeace z Thajska drží transparent na obrovskej skládke plastového odpadu v Aranyaprathet Sa Kaeo s nápisom „Riešte znečistenie plastmi hneď“. Vyzýva korporácie, aby riešili plastovú krízu. © Roengchai Kongmuang / Greenpeace

Podpora aktivít proti plastom je na celom svete silná: je čas počúvať ľudí

Na to, aby globálna Zmluva o plastoch uspela, nestačí len politická vôľa: potrebuje aj podporu verejnosti. Veľký záujem ľudí o znečistenie plastmi, ktorý vyplynul z nášho prieskumu, potvrdzuje, že o tom niet pochýb. Podpora rozhodných opatrení v oblasti plastov je všeobecná, a to naprieč národmi a demografickými skupinami. Najvyššia je v krajinách globálneho Juhu, ktoré sú naďalej zaplavované veľkým množstvom plastového odpadu z globálneho Severu a kde ľudia žijú s dôsledkami plastového odpadu každý deň. Takýmito krajinami sú napríklad Mexiko, Thajsko, Filipíny a Malajzia.

Aktivisti z Mexika protestujú proti prítomnosti plastového odpadu v chránenej prírodnej oblasti Sian Ka’an v oblasti Riviera Maya obrovskými písmenami na moste Boca Paila s nápisom „Mexico sin plasticos“ (Mexiko bez plastov). © Mario Dib / Greenpeace

Táto hlasná výzva na prijatie opatrení na zníženie výroby plastov a ochranu životného prostredia vysiela silný odkaz vládam, ktoré sa stretli v rámci medzinárodnej Zmluvy o plastoch: majte odvahu postaviť sa priemyslu fosílnych palív a bráňte záujmy ľudí.

Aby sme mohli čeliť výzvam, ktoré predstavuje znečistenie plastmi, potrebujeme, aby sa celosvetová Zmluva o plastoch stala svetielkom nádeje, aby znamenala koniec éry plastov a zvrátila trend znečistenia plastmi. Zdravie a odolnosť našej planéty a jej obyvateľov je základným právom, ktoré treba zachovať pre všetky budúce generácie. Schopnosť dosiahnuť trvalú zmenu je v našich rukách.

Pomôž nám ukončiť dobu plastovú

Odkáž s nami svetovým lídrom, že aj ty chceš silný Globálny dohovor o plastoch, ktorý zníži výrobu plastov o 75 %.

Podpíš petíciu