Ďalší náročný rok je za nami. Poďme si zrekapitulovať niektoré z dôležitých víťazstiev Greenpeace ako aj iných dôležitých zložiek občianskej spoločnosti, ktoré sa nám podarili v roku 2023. Tieto globálne víťazstvá sú pre nás aj pre našu planétu dôležité. Vďaka nim si zachovávame nádej. V našej snahe o lepší, zelenší a spravodlivejší svet pre všetkých budeme pokračovať aj v roku 2024. 

Január

Záverečná dohoda konferencie Nature COP15 o prírode uznala prácu, znalosti, inovácie a postupy pôvodných obyvateľov ako najúčinnejší nástroj pre ochranu biodiverzity.

Február

Skupina aktivistov pod vedením Greenpeace UK obsadila na 13 dní ropnú plošinu spoločnosti Shell na ceste do Severného mora. Narušila tak ťažbu fosílnych palív a ukázala ľuďom zločiny fosílneho biznisu. Táto akcia získala 20 miliónov zobrazení na sociálnych médiách a stala sa jednou z kultových akcií Greenpeace.

Marec

Po takmer dvoch desaťročiach rokovaní sa na pôde OSN konečne podarilo schváliť historický Globálny dohovor o oceánoch. Vďaka nemu budú vlády schopné dosiahnuť cieľ 30×30 – ochrániť do roku 2030 aspoň 30 % svetových oceánov.

Okrem toho dosiahla veľké víťazstvo aj kampaň v Číne, kde sa spoločnosť ByteDance, ktorá vlastní TikTok, zaviazala do roku 2030 využívať 100 % energie z obnoviteľných zdrojov.

Apríl

Najväčší problém sveta (klimatická zmena a ľudské práva) bol predložený najvyššiemu svetovému súdu (Medzinárodnému súdnemu dvoru). A po viac ako šesťdesiatich rokoch výroby jadrovej energie boli 15. apríla 2023 v Nemecku odstavené posledné jadrové elektrárne.

Máj

Komunity pôvodných obyvateľov dosiahli veľké víťazstvo po tom, čo spoločná kampaň Greenpeace Východná Ázia a Greenpeace Brazília odhalila, ako sa ťažké stroje spoločnosti Hyundai používajú na nelegálnu ťažbu zlata v Amazónii. Veľké víťazstvo dosiahla aj kampaň #VoteForClimate v Thajsku počas národných volieb.

Jún

Vo Švajčiarsku bol schválený nový klimatický zákon a Britské múzeum po 27 rokoch ukončilo sponzoring od fosílnej spoločnosti BP, čo bolo veľkým víťazstvom kampane Fossil Free Revolution.

Júl

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že tridsať aktivistov a aktivistiek z ikonickej akcie zvanej “Arctic 30” “ bolo násilne zadržaných a pripomenul nám, že pokojný nenásilný verejný protest je právo, ktoré musia verejné orgány plne rešpektovať. V rámci koalície za ľudské práva sme získali aj prestížnu cenu OSN za ľudské práva za rok 2023.

August

Pomohli sme zabrániť potenciálnej humanitárnej a ekologickej katastrofe vďaka prečerpaniu ropy FSO SAFER, samozrejme, bez akejkoľvek podpory ropného priemyslu. Spoločnosť GPEA bola ocenená cenou za rozmanitosť a inklúziu.

September

Téza Marca Temporala v Brazílii, ktorá by výrazne obmedzila práva pôvodných obyvateľov, bola Najvyšším súdom zamietnutá.

Október

Vláda Demokratickej republiky Kongo (DRC) bola nútená po tretí raz odložiť oznámenie  potenciálnych záujemcov o štyri ropné bloky na vojnou zmietanom východe krajiny. Nie je to síce definitívne víťazstvo, ale rozhodne je to míľnik v kampani proti znečisťovateľom v krajine.

November

Kórea sa stala 83. krajinou, ktorá podpísala Globálny dohovor o oceánoch. 
Vo verejnej konzultácií v  Argentíne hlasovalo približne 260 000 ľudí za penalizovanie nezákonného odlesňovania.

December

Klimatický súdny spor v Belgicku dosiahol veľké víťazstvo, keď odvolací súd zaviazal jednotlivé vlády v krajine, aby do roku 2030 spoločne znížili emisie CO2 aspoň o 55 % v porovnaní s rokom 1990.

Nič z toho by však nebolo možné bez Vás, našich podporovateľov/liek. 

Ďakujeme, že ste stále s nami. 💚

Staňte sa mesačným darcom

a prispejete tak na ďalší rok boja proti klimatickej kríze a ochrane prírody a planéty.

Chcem podporiť Greenpeace