Zástupcovia vlád z takmer 200 krajín sveta sa opäť stretnú na 28. samite OSN o klíme. Klimatická konferencia COP28 bude prebiehať od štvrtka 30. novembra do utorka 12. decembra 2023 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch.

COP 27 Plénum
© Marie Jacquemin / Greenpeace

Každoročné klimatické rokovania sa odohrajú na konci roka, ktorý je opäť raz jedným z najteplejších v histórii. Napriek tomu rastú emisie a alarmujúcej situácii nepomáha ani plánované rozširovanie fosílnej infraštruktúry, ktoré je navyše v rozpore s potrebným klimatickými opatreniami.

Máme riešenia klimatickej krízy a sú dostupnejšie než kedykoľvek predtým. Ak im vlády dajú skutočnú šancu, tak by  do roku 2030 dokázali znížiť globálne emisie takmer o polovicu.

Čaká nás však ešte veľa práce! Ak chceme  spravodlivejšiu, bezpečnejšiu a udržateľnejšiu budúcnosť pre všetkých, musíme bojovať zo všetkých síl.

Tu sú naše požiadavky, ktoré budeme od krajín na konferencii COP28 žiadať:

1. Krajiny sa musia konečne dohodnúť na útlme fosílnych palív.

Toto je moment, keď na konferencii COP28 musia vlády poslať fosílne palivá do minulosti. Ak sa chceme skutočne vyhnúť tým následkom zmeny klímy a udržať oteplenie aspoň na limite 1,5 °C, musíme skončiť éru fosílnych palív.

Riešením je podľa nás celosvetová dohoda o útlme fosílnych palív, ktorá zaistí spravodlivý a rýchly prechod na obnoviteľné zdroje energie. Vlády by sa mali zároveň zaviazať, že ukončenia akúkoľvek novú expanziu fosílnych projektov (ropa, plyn, uhlie).

Všetky vlády sveta musia konať hneď – a to predovšetkým vlády najväčších svetových znečisťovateľov, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi aj historicky.

2. Krajiny musia naštartovať transformačné opatrenia, ktoré udržia otepľovanie na 1,5 °C a budú reagovať na následky klimatickej krízy.

Na konferencii COP28 sa ukončí prvé globálne hodnotenie (tzv. Global Stocktake) toho, ako sa nám darí dodržovať ciele Parížskej dohody a ako napraviť naše smerovanie. Zmierňovanie klimatickej krízy sa svetu totiž veľmi nedarí. Závery hodnotenia musia obsahovať jasné referenčné údaje o globálnom znižovaní emisií do roku 2035, o ukončení využívania fosílnych palív, o ochrane a obnove prírody a tiež o budovaní odolnosti krajín.

Čaká nás kritické desaťročie. Počas neho musíme odstrániť nedostatky v oblasti znižovania emisií, financovania, adaptácie na klimatickú zmenu a predchádzaniu strát a škôd spôsobených následkami klimatickej krízy.

© Jilson Tiu / Greenpeace

3. Vytvorenie vierohodného finančného balíka, ktorý zahŕňa zriadenie nového Fondu na krytie strát a škôd a prinúti zodpovedných znečisťovateľov platiť za to, čo napáchali.

Financie sú základom globálnej spolupráce v oblasti zmeny klímy. Vytvorenie finančného balíka by malo zahŕňať nové finančné prostriedky na boj proti klimatickej kríze a najmä na prispôsobenie sa zmene klímy. Rovnako tak je dôležité vytvoriť nový Fond na krytie strát a škôd, aby mohli začať prúdiť finančné prostriedky na podporu komunít, ktoré už trpia následkami klimatickej krízy.

Fosílny priemysel musí zaplatiť za to, čo spôsobil. Problém totiž nie je v nedostatku peňazí, ale v nedostatku vládnych opatrení, ktoré by prinútili fosílny biznis a ďalších veľkých znečisťovateľov platiť.

Vlády na konferencii COP28 musia ukázať, že to s opatreniami v oblasti ochrany klímy myslia vážne. V záverečnom texte preto musí byť uvedené, že „znečisťovateľ platí“. Rekordné zisky fosílneho biznisu v minulom roku by mali túto úlohu uľahčiť – určite si môžu dovoliť platiť!

© Marie Jacquemin / Greenpeace

Podarí sa to:

Neexistuje inej cesty, ako dosiahnuť klimatickú spravodlivosť. Výsledkom COP28 musí byť dohoda o spravodlivom a rovnocennom útlme všetkých fosílnych palív – ropy, plynu a uhlia.

Ako na to? Zhodnoťme si, kde sme a nastavme ten správny smer: prechod od postupných zmien k tým transformačným. Prestaňme robiť zmeny „iba o trošku lepšie“ a začnime ich robiť poriadne a na 100 %.

Hoci tempo pokroku na týchto klimatických samitoch môže byť frustrujúce, stále ide o najväčšiu konferenciu o klimatických opatreniach, ktoré zúfalo potrebujeme.

Budeme naďalej vyvíjať tlak na vlády a ďalších dôležitých aktérov rokovaní. Cieľ je jasný – dosiahnuť potrebné klimatické riešenia. Potrebujeme, aby sa výsledok COP28 priblížil k tomu, čo my aj naša planéte naozaj potrebujeme.

© João Paulo Guimarães / Greenpeace

Ako globálne klimatické hnutie robíme pokroky. Vyhrávame kľúčové zápasy a sme odhodlaní vytlačiť fosílny priemysel  preč z cesty za udržateľnou a spravodlivou budúcnosťou. A to nielen počas konferencie COP28, ale aj po nej.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac alebo sledovať pokrok na klimatických rokovaniach, určite sledujte oficiálnu stránku Greenpeace COP28.