Príležitosť chrániť ľudí a planétu pred klimatickou a plastovou krízou, ktorá sa naskytne raz za generáciu

Dáta hovoria jasnou rečou. Svetová výroba plastov sa od roku 2000 do roku 2019 zdvojnásobila a dosiahla 460 miliónov ton (Mt) ročne. Ak neprijmeme špeciálne opatrenia, môžeme očakávať, že sa do roku 2050 takmer strojnásobí. Podľa odhadov potom zo zostávajúceho uhlíkového rozpočtu na udržanie otepľovania Zeme pod 1,5 °C spotrebuje až 13 % a možno aj viac. 

Nekontrolovaná produkcia plastov urýchľuje trojitú planetárnu krízu – zmenu klímy, znečistenie a stratu biodiverzity, v nepredstaviteľnom rozsahu ohrozuje ľudské zdravie a zhoršuje tiež rasovú, rodovú a ekonomickú nerovnosť na celom svete.

Odpadové hospodárstvo a recyklácia v Bogote, Kolumbia, © Juan Pablo Eijo / Greenpeace

V čase, keď v Keni prebieha tretie kolo medzinárodných rokovaní o globálnej zmluve o plastoch, musia svetoví lídri pochopiť, že existuje len jediný jediný spôsob, ako riešiť plastovú krízu a zabrániť najhorším dôsledkom klimatickej krízy: musia stanoviť ambiciózne pravidlá, ktoré výrazne znížia množstvo vyrábaných plastov. Svetoví lídri majú príležitosť spraviť odvážny krok, no ak zlyhajú, prehráme všetci.

Ak chceme zabrániť tomu najhoršiemu, čo môže klimatická kríza priniesť, musíme znížiť výrobu plastov aspoň o 75 %

Ak sa na plastovú krízu pozrieme len cez prizmu klímy, najlepšie dostupné modelovanie (Eunomia a Pacific Environment) nám hovorí, že na udržanie oteplenia na 1,5 C a zabránenie najhorším dôsledkom rýchlo sa otepľujúcej planéty bude do roku 2050 potrebné znížiť výrobu plastov o 75 %. V nedávno zverejnenom globálnom hodnotení klimatických zmien sa uvádza, že časový priestor na udržanie oteplenia na 1,5 C sa rýchlo uzatvára, a ponúka ďalšiu ostrú výzvu – svet musí urobiť oveľa viac a oveľa rýchlejšie, ak chce ochrániť život na Zemi.

Stanovenie celosvetového cieľa znížiť výrobu plastov do roku 2020 aspoň o 75 % je odpoveďou na túto potrebu odvážnych a ambicióznych medzinárodných opatrení. Takýto krok nielenže pomôže krajinám splniť ich klimatické ciele, ale vytvorí pracovné miesta, či uvoľní nové úrovne inovácií. Zároveň prinesie skutočné riešenia, ktoré budú smerovať k nízkouhlíkovým ekonomikám bez toxických látok, založených na opätovnom využívaní.

Zmluva na ochranu záujmov dotknutých komunít a pracovníkov, nie priemyslu fosílnych palív

Nie je prekvapením, že spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá využívajú klimatickú príručku na to, aby potláčali ambiciózne riešenia a aby presvedčili vlády k rozhodnutiam, ktoré by im priniesli krátkodobý zisk. Viaceré z vysokoprofilových správ, ktoré majú slúžiť ako podklad na rokovania o zmluvách, pochádzajú od konzultanta s väzbami na ropný a plynárenský priemysel a chránia klasický biznis a bagatelizujú potrebu riešiť priamo výrobu plastov. Svetoví lídri musia tento prístup odmietnuť.

Vďaka desaťročiam skúseností z rokovaní o klíme vieme, že potrebujeme ambiciózne, celosvetovo dohodnuté pravidlá, ktoré znížia produkciu plastov a urýchlia spravodlivý prechod, pričom uprednostnia záujmy tých, ktorí túto krízu spôsobili najmenej, no platia za ňu najvyššiu cenu

Kampanier Greenpeace sedí za transparentom s nápisom „Zničená pôda“ a skúma hromadu odpadu v Seyhane v provincii Adana v Turecku. Správa, ktorú vo februári 2022 zverejnila organizácia Greenpeace v Stredozemnom mori, ukázala, ako turecká pôda, vzduch a voda znášajú environmentálne náklady a náklady na ľudské zdravie spôsobené vývozom plastového odpadu z Európy. Krajiny ako Spojené kráľovstvo a Nemecko, ktoré posielajú svoj plastový odpad do zahraničia, kde sa skládkuje a spaľuje, zanechávajú v úrodnej pôde Turecka toxickú stopu. Tieto škody sú nezvratné © Caner GUEVERA / Greenpeace

Karty sú rozdané. Teraz treba začať makať.

Nedávno zverejnený predbežný návrh zmluvy tzv. „Draft nula“ obsahuje základnú právnu štruktúru potrebnú na stanovenie ambiciózneho globálneho cieľa zníženia výroby plastov. Karty sú rozdané a viac než čokoľvek iné je treba mať odvahu robiť skutočné kroky.

Globálna zmluva o plastoch je príležitosťou na vyriešenie plastovej krízy, ktorá sa naskytne raz za generáciu. Spolu s našimi spojencami z hnutia Break Free from Plastic a s miliónmi ľudí, ktorí sa zapájajú, môžeme dosiahnuť ambicióznu Globálnu zmluvu o plastoch. Tá dokáže zavrieť pomyselný “plastový kohútik” a definitívne ukončiť éru plastov.

Za koniec doby plastovej

Pridaj sa k miliónom ľudí, ktorí chcú silný Globálny dohovor o plastoch a znížiť ich produkciu.

Podpíš petíciu

Autor článku Graham Forbes je vedúci delegácie Greenpeace na rokovaniach o Globálnom dohovore o plastoch a vedúci globálnej kampane za plasty v Greenpeace USA.