Začiatkom tohto roka prijali svetoví lídri vôbec prvú Globálnu zmluvu o oceánoch. Konečne tak vypočuli výzvy 5,5 milióna ľudí z celého sveta, ktorí žiadajú opatrenia na ochranu našich oceánov. Po desaťročiach predstáv, ako by mohla vyzerať sieť oceánskych rezervácií – ako čarovné podmorské lesy a farebné útesy prekypujúce životom – nás toto historické víťazstvo v oblasti ochrany prírody posunulo o ďalší krok bližšie k uskutočneniu tejto vízie.

© POW / Greenpeace

Prijatie tejto zmluvy však neznamená, že máme, ako ľudia, ktorým záleží na oceánoch, “vyhraté”. Tento mocný nástroj, ktorý možno použiť na vytvorenie rozsiahlych oceánskych rezervácií, kde sa môže obnoviť a rozvíjať morský život, nadobudne platnosť až po tom, ako ho podpíše najmenej 60 vlád. Oceány sú životne dôležité pre každú živú bytosť na Zemi a hrozby, ktorým čelia, sa každým dňom zvyšujú. Každý okamih sa počíta. Čím skôr vlády zmluvu ratifikujú, tým lepšie.

Na základe Globálnej zmluvy vydala Greenpeace International novú rozsiahlu správu s názvom 30×30: Od Globálnej zmluvy o oceánoch k ochrane mora. Správa ukazuje jasnú politickú cestu k ochrane 30 % našich oceánov do roku 2030. Začína sa určením troch kľúčových prioritných lokalít,  ktoré by mali  na základe ich ekologického významu patriť do prvého súboru oceánskych rezervácií: Sargasové more v Atlantickom oceáne, Cisárske podmorské hory v severozápadnom Tichom oceáne a Južné Tasmánske more/Lord Howe Rise medzi Austráliou a Novým Zélandom. Každá prípadová štúdia podrobne opisuje cestu k ochrane pomocou tejto novej zmluvy.

© Uli Kunz / Submaris / Greenpeace

V správe sa tiež zdôrazňuje, že tlak človeka na naše oceány stále rastie: z novej podrobnej analýzy rybolovnej činnosti na otvorenom mori vyplýva, že zjavný počet hodín rybolovu sa od roku 2018 zvýšil o takmer 10 %. Čo je ešte viac znepokojujúce je fakt, že podľa tejto správy rástla rybárska aktivita v oblastiach určených ešte rýchlejšie. Našim oceánom sa kráti čas. Impulz je však na našej strane a je veľmi dôležité, aby sme prinútili vlády rýchlo konať, ak máme dať našim oceánom šancu “odraziť sa odo dňa”.

Zmluva sa začala podpisovať 20. septembra na Valnom zhromaždení OSN. Desiatky svetových lídrov tak vyjadrili svoju podporu ochrane svetových oceánov – kým však zmluvu neprijmú ako zákon, budú tieto podpisy len slovami na papieri. Potrebujeme, aby sa k nám pripojilo čo najviac ľudí a ukázali politikom, že musia urýchlene konať v záujme ochrany našich oceánov.

© Stephanie Keith / Greenpeace

Pri príležitosti vydania tejto správy spolupracovala organizácia Greenpeace International s britským animačným štúdiom Rumpus na vytvorení úchvatného krátkeho animovaného filmu, ktorý oživuje príbeh ochrany oceánov. Tento krátky film s ikonickými hlasmi herečky a aktivistky Jane Fondovej, herca Simona Pegga a speváčky a skladateľky Camily Cabello rozpráva príbeh troch oceánskych priateľov, ktorí sa stretávajú tvárou v tvár s realitou ničenia oceánov.

Podpíšte petíciu a zdieľajte animáciu, aby ste ďalej šírili informácie a naše posolstvo. Ďakujeme.

Chráňme oceány

Vyzvi s nami krajiny, aby pomohli vytvoriť oceánske rezervácie a ratifikovali Globálny dohovor o oceánoch

Pridaj svoj podpis