Muž s dáždnikom na brehu rozvodnenej rieky Satluj v meste Rampur v indickom štáte Himáčalpradéš po silných monzúnových dažďoch. © AFP via Getty Images

Nachádzame sa uprostred extrémneho klimatického chaosu. To, pred čím nás vedci varovali posledných 50 rokov, je už tu.

Oceány sa v dôsledku zmeny klímy otepľujú a menia farbu. Letá sú v mnohých častiach sveta čoraz horúcejšie a teploty dosahujú až 45 °C. A čoraz väčšie suchá sú ideálnymi podmienkami pre vznik lesných požiarov v krajinách ako je napríklad Kanada.

Globálne otepľovanie okrem toho spôsobilo, že sa atmosféra oteplila a drží sa v nej viac vlhkosti, čo spôsobuje čoraz zničujúcejšie lejaky a prietrže mračien. Toto vysoké množstvo zrážok viedlo k záplavám a zosuvom pôdy, ktoré nedávno postihli tisíce ľudí na celom svete vrátane Japonska, Indie, USA a Brazílie. Všetci sme boli v minulom roku svedkami  katastrofy v Pakistane, keď bola tretina krajiny pod vodou.

A je toho ešte viac. V júli zaznamenali aj historicky najvyššiu teplotu od začiatku meraní. Aby toho nebolo málo, tento rok je rokom El Niňo. El Niño (El Niño-Southern Oscillation, ENSO) je horúca fáza prirodzeného kolísania v klimatickom systéme Zeme. 

Minulý rok Čína zažila rekordnú vlnu horúčav, ktorá viedla k suchám a prerušeniu dodávok energie. Tohtoročná vlna horúčav prišla ešte skôr. Malo to za následok dlhšiu rekordnú vlnu horúčav, ktorá ohrozila potravinovú bezpečnosť krajiny.

Žiaľ, toto všetko je len rýchly náhľad na súčasnú situáciu vo svete. V letných mesiacoch bude extrémnych výkyvov počasia pribúdať.

Záplavy v severnej Indii

Minulý týždeň sme videli hrozné záplavy, ktoré zmietli všetko, čo im stálo v ceste. Väčšina riek sa vyliala a tisíce ľudí uviazli v kopcoch. Doteraz zahynulo približne 40 ľudí.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Anubha Bhonsle | Journalist (@newsworthywithab)

Vlna horúčav v Číne

Čína zažíva už druhý rok extrémne horúčavy. S teplotami, ktoré v mnohých regiónoch prekračujú 41°C, stále narastá aj závislosť od klimatizácií.


Ľudia prichádzajúci na návštevu Zakázaného mesta počas vlny horúčav v Pekingu 24. júna 2023 sa chránia pred slnkom dáždnikom. Peking zaznamenal tretí deň po sebe 40 stupňov Celzia, čo sa stalo prvýkrát od začiatku meraní.
© GREG BAKER/AFP via Getty Images

Povodne v USA

Prívalové dažde a bleskové záplavy zničili severovýchodnú oblasť Spojených štátov, najmä štát Vermont a oblasť Hudson Valley v štáte New York. Vermontský guvernér Phil Scott označil záplavy za „historické a katastrofálne“.

Zaplavená cesta v meste Chester v štáte Vermont, 10. júla 2023. Prívalové dažde a záplavy postihli milióny ľudí od Vermontu na juh až po Severnú Karolínu.
© Scott Eisen/Getty Images

Povodne v Japonsku

Sedem ľudí zahynulo po tom, ako „najprudší dážď v histórii“ na juhozápade Japonska vyvolal záplavy a zosuvy pôdy. Japonsko v posledných rokoch čoraz častejšie postihujú tajfúny a záplavy a voči klimatickej kríze je skutočne zraniteľné.

Záchranné tímy sa zhromažďujú na mieste zosuvu pôdy v meste Karatsu v prefektúre Saga deň po tom, čo rozsiahle oblasti ostrova Kjúšu zasiahli silné dažde, 11. júla 2023. Najmenej dvaja ľudia zahynuli pri prívalových dažďoch na juhozápade Japonska, po tom, čo úrady vyzvali desaťtisíce obyvateľov na evakuáciu.
© KAZUHIRO NOGI/AFP via Getty Images

Brazílske povodne

V Brazílii prinútili silné dažde a záplavy tisíce ľudí opustiť svoje domovy a to v dvoch štátoch na severovýchode krajiny. Viac ako 20 000 ľudí v štáte Alagoas muselo v dôsledku tohto posledného vážneho klimatického vplyvu opustiť svoje domovy.

Lesné požiare v Kanade

Nadpriemerné  teploty a čoraz väčšie suchá spôsobili od mája lesné požiare po celej Kanade, čo viedlo k najhoršiemu začiatku sezóny lesných požiarov v histórii. V súčasnosti sú v celej Kanade stovky požiarov.

Povodne v Španielsku

Ulice v severovýchodnom španielskom meste Zaragoza skončili minulý týždeň vo štvrtok po silnej búrke a prívalových dažďoch pod vodou. Kým sa k ľuďom dostali záchranné služby snažili sa uniknúť pred vodou tak, že sa držali áut a šplhali po blízkych stromoch.