COP26, v poradí už 26. klimatický summit OSN, sa koná od nedele 31. októbra do piatku 12. novembra a predstavuje obrovskú príležitosť pre svet, aby prijal ambiciózne opatrenia v oblasti klimatickej krízy. Tohto kľúčového stretnutia v Glasgowe sa zúčastnia zástupcovia svetových vlád, ale aj mimovládnych organizácií, obchodu, náboženských skupín, vedcov ako aj delegácie zastupujúce pôvodných obyvateľov.

Klimatická konferencia sa koná len niekoľko mesiacov po zverejnení najnovšej správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC). Podľa vedcov, ktorí na poslednej správe IPCC pracovali, svet potrebuje okamžité, ambiciózne a konzistentné znižovanie emisíí, aby sa dosiahol cieľ udržať oteplenie pod 1,5 °C.

COP26 zohrá dôležitú úlohu pri dosahovaní daného cieľa a my vám preto prinášame stručný prehľad toho, čo sa musí na COP26 stať, čo možno očakávať a prečo by mal COP26 zaujímať aj vás:

© Lise Bockler / Greenpeace

V prvom rade si povedzme, čo je to vlastne ten COP26?

COP26 je názov 26. konferencie OSN o zmene klímy, ktorá sa tento rok uskutoční  v škótskom Glasgowe od 31.10. do 12.11. Klimatické rokovania sú známe aj pod skratkou COP, čo znamená „Konferencia zmluvných strán“ (Conference of the Parties), zatiaľ čo číslo označuje ich počet od roku 1995, kedy sa v Berlíne konala úplne prvá konferencia. Summit v roku 2020 bol odložený kvôli pandémii COVID-19, takže tohtoročný summit je stále v poradí COP26.

Prečo je toto stretnutie potrebné?

Toto stretnutie potrebujeme, pretože COP je momentálne jediným globálnym fórom, na ktorom sa stretávajú zástupcovia z celého sveta, aby diskutovali o medzinárodných opatreniach v oblasti klímy a politík súvisiacich s Rámcovým dohovorom OSN o zmene klímy (UNFCCC) – zmluvou OSN, ktorú podpísalo 197 krajín v snahe riešiť klimatickú krízu. Tento rok potrebujeme, aby sa krajiny sveta zaviazali k masívnemu zníženiu emisií. 

Pandémia Covid-19 zapríčinila, že mnohé krajiny sa tento rok nemôžu samitu zúčastniť osobne, ale na predchádzajúcich konferenciách boli zastúpené takmer všetky národy sveta. 

Je tohtoročná COP konferencia dôležitá? 

Každá COP konferencia je iná, ale tá v Glasgowe je najvýznamnejšou klimatickou konferenciou od COPu v Paríži v roku 2015. V roku 2015 sa v Paríži väčšina krajín konečne zaviazala zabezpečiť stabilnú a bezpečnú klímu tým, že udrží nárast teploty pod 1,5 °C. COP26 je posledným termínom, do ktorého musia vlády predložiť svoje plány znižovania emisií, ktoré ma tento cieľ 1,5 °C dosiahnuť.

© Greenpeace / Anais Hector

Napriek tomu, že mnohé krajiny už predstavili svoje plány na zníženie emisií a udržanie nárastu teploty pod 1,5 °C, tieto plány stále nedosahujú úroveň, ktorú potrebujeme. Nedávna vedecká správa OSN varovala pred veľmi pochmúrnou budúcnosťou, ak čoskoro neurobíme nejaké zásadné kroky a Glasgow je tým miestom, kde sa tieto zásadné kroky musia dať do pohybu. Ešte stále máme čas predísť tomu najhoršiemu, ak budeme konať teraz! 

Čo robí Greenpeace na konferencii COP?

Aj Greenpeace každoročne vysiela svoju delegáciu na COP, pretože je dôležité, aby sa na rokovaniach okrem politických predstaviteľov aktívne zúčastňovali aj experti, aktivisti a tí, ktorí sú v prvej línii klimatickej krízy.

Greenpeace podporuje aj sociálne a ekologické  hnutia, ako aj delegácie zastupujúce pôvodných obyvateľov, ktoré sa zúčastňujú na rokovaniach. Sú to často práve ich komunity, ktoré postihujú následky klimatickej zmeny najviac, napriek tomu, že za ňu nesú najmenšiu zodpovednosť. Rozhodnutia prijaté na konferencii COP26 sa preto budú citeľne dotýkať a ovplyvňovať životy týchto komunít.

© Pablo Blazquez / Greenpeace

Ako by vyzeral úspech COP26?

Pre úspešný COP26 musia podľa nás v Greenpeace byť prijaté a schválené nasledujúce opatrenia: 

  • vyhlásenie o okamžitom zastavení všetkých nových fosílnych projektov; 
  • ambiciózne plány svetových lídrov, ktoré zaručia globálne zníženie emisií do roku 2030 o polovicu;
  • odmietnutie plánov na otvorenie globálneho trhu s uhlíkovými kompenzáciami a záväzok k pravidlám, ktoré podporujú efektívnu medzinárodnú spoluprácu;
  • záruku, že 100 miliárd dolárov ročne pôjde z bohatých krajín do menej rozvinutých krajín na prispôsobenie sa dôsledkom klimatickej krízy, rozvoj zelených energetických systémov a na útlm fosílnych palív. Plus extra financie na kompenzáciu škôd už spôsobených klimatickou krízou v menej rozvinutých krajinách. Najväčší historickí znečisťovatelia musia prejaviť solidaritu s ľuďmi a krajinami, ktoré sú v prvej línii klimatických dopadov.

Podrobnejšie informácie o našich požiadavkách nájdete tu.

Aké sú možné prekážky úspechu COP26?

Niektorí zástupcovia prídu, aby sa pokúsili zmariť pokrok a zúčastnia sa aj niektorí z najväčších znečisťovateľov sveta, no bodom programu s najväčším potenciálom zmariť úspech COP26 a odvrátiť pozornosť od potrebných opatrení v oblasti klímy je v uhlíkový trh. Toto je čisto falošné riešenie, ktoré dáva krajinám a spoločnostiam voľnú ruku znečisťovať prostredníctvom kompenzácií emisií uhlíka. Nemôžeme dovoliť, aby uhlíkový trh podkopal rokovania v Glasgowe a nechal len málo priestoru na oveľa naliehavejšie dohody týkajúce sa  financovania pre rozvojové krajiny a útlmu využívania fosílnych palív.

Namiesto toho, aby sme vsádzali na falošné riešenia je potrebné zamerať sa na vypracovanie usmernení pre znečisťujúce spoločnosti, aby priamo znižovali vlastné emisie a pre vlády, aby stanovili pravidlá medzinárodnej spolupráce s cieľom udržať oteplenie pod 1,5 °C. 

Cíti Greenpeace nádej pred blížiacim sa COP26?

Áno, sme plné nádeje. Len pred šiestimi rokmi priniesla konferencia COP v Paríži skutočnú globálnu klimatickú dohodu s cieľom dostať sa z tejto krízy. Teraz nastal čas, aby sme ju premenili na konkrétne kroky a prijali potrebné opatrenia na ukončenie éry fosílnych palív. 

COP26 nie je jediným rozhodujúci momentom. Klimatický summit môže byť spúšťačom klimatických riešení, ktoré tak zúfalo potrebujeme, ale bez ohľadu na to, čo sa v Glasgowe stane je potrebné naďalej tlačiť na vlády po celom svete, aby čo najskôr výrazne znížili emisie skleníkových plynov.

© Pablo Blazquez / Greenpeace

Samozrejme, že toto všetko automaticky neznamená, že Glasgow bude úspešný. Nemusí byť. A ak sa tak nestane, globálne hnutie bude stále počuť tam, kde naši lídri zlyhali. Zdvojnásobí svoje úsilie, bude naďalej rásť, silnieť a pokračovať.

Na preklade článku pracovali: Ivana Daubnerová, Patrícia Brandysová a Katarína Juríková