Komerčný rybársky priemysel pácha rozsiahle škody oceánov po celom svete. Deštruktívne metódy rybolovu, akou je napríklad používanie vlečných sietí pri dne, ničia prirodzený ekosystém oceánov a zabíjajú druhy, ktoré nie sú určené na ďalšie spracovanie a berú so sebou príliš veľa rýb na to, aby sa ich populácie mohli znovu obnoviť. Vlečná sieť so sebou berie jednoducho všetko, čo jej stojí v ceste.

Lov vlečnými sieťami má devastačný vplyv na fungovanie oceánu. A oceán potrebujeme – je to naše najväčšie úložisko uhlíka, kyslíka a domov pre asi 80 % života na tejto planéte.

Používanie vlečných sietí ničí morské dno © Greenpeace / Virginia Lee Hunter

Musíme sa zamerať na odvetvie komerčného rybolovu a prinútiť vlády, aby im neumožnili vyhýbať sa zodpovednosti za škody, ktoré spôsobia. Naše prežitie a prežitie všetkého ostatného na tejto planéte závisí na zdravom oceáne. Ak oceán zomrie, zomrieme aj my.

Už roky vieme, že veľké rybárske spoločnosti majú príliš veľký vplyv na vlády a ich rozhodnutia týkajúce sa spravovania oceánov, a tiež vieme, že spôsob rybolovu sa musí zmeniť. Odvetvie komerčného rybolovu neúnavne lobuje u vlád a po celé desaťročia úspešne oslabuje opatrenia na ochranu oceánov – od tých, ktorá chránia morské vtáky až po opatrenia určené na ochranu koralov.

Najničivejšie forma rybolovu

Vleční siete ťahané po morskom dne sú najhoršou formou rybolovu, aká existuje. Je potrebné zakázať vlečné siete na lov pri dne všade tam, kde rastú koraly, ktoré poskytujú nenahraditeľné životné prostredie pre morské živočíchy.

Kvôli lovu vlečnými sieťami sa ničía vzácne koraly © Greenpeace / Malcolm Pullman

Člen posádky rybárskej lode na lov pri dne vykladá zo siete veľký kus koralu Paragorgia vylovený z hlbín Tasmáskeho mora.

Keď sa lode loviace pri dne zameriavajú na podmorské hory, kde sa nachádzajú koraly, zničia všetko, čo im stojí v ceste. Ich obrie siete zachytávajú všetko, čo sa v danej oblasti nachádza, od cieľových cez necieľové druhy rýb, staroveké koraly až po žraloky. Ešte horšie je, že vlečné siete ničia životné prostredie tým, že morské dno zrovnajú so zemou, čo znamená, že ďalej nemôže podporovať život a nebude toho schopné ani ďalšie desiatky rokov.

Dopady na biologickú rozmanitosť sú zrejmé, ale dokázalo sa, že vlečné siete navyše spôsobujú uvoľňovanie väčšieho množstva emisií uhlíka ako globálna letecká doprava.

Teraz máme jedinečnú možnosť ochrániť 30 % z rozlohy morí pred deštruktívnymi vlečnými sieťami. Pridaj sa k ochrane oceánov a podpíš petíciu za vytvorenie doposiaľ najväčšej chránenej rezervácie našich oceánov.

Ellie Hooper má na starosti komunikáciu oceánskej kampane v Greenpeace na Novom Zélande.