Rolnictwo przyjazne środowisku
Obecny, dominujący model rolnictwa przemysłowego prowadzi do katastrofy – utraty różnorodności biologicznej, wyjałowienia gleby, zanieczyszczenia wód, zmian klimatycznych, braku bezpieczeństwa żywnościowego, spadku populacji pszczół i innych zapylaczy.

Tematy, którymi się zajmujemy

Chów przemysłowy

Ochrona pszczół i dzikich owadów zapylających

Produkcja żywności przyjazna dla ludzi i środowiska
Musimy zmienić sposób produkcji żywności
Rolnictwo przemysłowe oparte jest o masowe wykorzystanie toksycznych pestycydów i nawózów sztucznych, które zatruwają glebę i wodę. Niestety Polska, obok Łotwy, jest niechlubnym liderem Europy pod względem dynamiki wzrostu zużycia pestycydów.rnu0026nbsp;rnRolnictwo przemysłowe to nie tylko pestycydy i nawozy sztuczne. Problemem są również ogromne powierzchnie upraw monokulturowych, odchodzenie od tradycyjnych praktyk rolnych takich jak miedze czy płodozmian oraz coraz zwiększające się znaczenie chowu przemysłowego zwierząt, które ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, środowisko i klimat.rnu0026nbsp;rnNiezbędne jest jak najszybsze odejście od obecnego modelu rolnictwa na rzecz rolnictwa nie wykorzystującego toksycznych pestycydów i nawozów, rolnictwa szanującego i korzystającego z różnorodności biologicznej, które nie szkodzi ani środowisku, ani rolnikom, ani konsumentom. Rozwiązaniem jest rolnictwo ekologiczne.
Poczytaj
-
Przereklamowane mięso. Prawda o reklamach mięsa – raport Greenpeace
Nauka jasno wskazuje, że przemysł mięsny i mleczarski mają destrukcyjny wpływ na przyrodę i nasze zdrowie. Tymczasem silna ręka mięsnego marketingu coraz częściej sięga w kierunku dzieci i młodzieży. Najnowszy…
-
Raport: Nowe miejsca do życia
Raport dotyczy charakterystyki przyrodniczej oraz wprowadzonych zmian pod kątem występowania owadów zapylających na czterech obszarach zlokalizowanych na terenie Polski.
-
Raport: nowa Wspólna Polityka Rolna nie ochroni klimatu i przyrody
Greenpeace, BirdLife i European Environmental Bureau przeanalizowały wynegocjowaną niedawno Wspólną Politykę Rolną UE na lata 2023-2027. W opublikowanej analizie organizacje sprawdzają, czy nowa WPR właściwie odpowiada na wyzwania, jakie stoją…
-
Badanie obecności pestycydów w kwiatostanach rzepaku
Zapylanie jest jednym z najważniejszych procesów gwarantujących życie na lądach. Prawie 90% gatunków dziko rosnących roślin, a także ponad 75% gatunków roślin spożywczych zależy całkowicie lub przynajmniej częściowo od zapylania.…
-
Większość naszych pól służy produkcji paszy – raport Greenpeace „Tuczenie problemu”
71% ziemi rolnej w Unii Europejskiej przeznaczane jest na produkcję paszy i wypasanie zwierząt – wynika z raportu Greenpeace „Tuczenie problemu”.
-
Mięso poza kontrolą – raport Greenpeace
Ujawniony przez dziennikarzy „Superwizjera” proceder zabijania i sprzedawania mięsa chorych krów to nie problem jednej łamiącej prawo ubojni, czy wyłącznie samego systemu kontroli. Patologia, której symptomem jest przypadek z okolic Ostrowi Mazowieckiej, jest jednym z wielu problemów obecnego systemu produkcji i konsumpcji mięsa, których zwalczenie jest niemalże niemożliwe. Jednak aby te problemy ograniczyć, musimy radykalnie […]
-
Mniej mięsa – zdrowsi ludzie i środowisko. Nowy raport Greenpeace
Spożycie mięsa i nabiału musi zostać ograniczone o połowę do roku 2050, a wsparcie publiczne powinno być przeznaczane na ekologiczną produkcję zwierzęcą, jeśli chcemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska
-
Raport: Neonikotynoidy zagrożeniem nie tylko dla pszczół
Pestycydy z grupy neonikotynoidów stanowią poważne zagrożenie dla pszczół miodnych, ale także dla innych gatunków zwierząt [1] – wynika z raportu opublikowanego przez Greenpeace w Polsce dzięki akcji “Adoptuj pszczołę”.…