Międzynarodowy sąd nakazuje uwolnienie statku i zatrzymanych w Rosji działaczy Greenpeace. Czy Rosja zastosuje się do tej decyzji? Jest szansa, że tak.

Międzynarodowy Trybunał ds. Prawa Morza w Hamburgu, wydał wyrok w sprawie, którą Holandia wytoczyła Rosji w związku z zatrzymaniem statku tej organizacji Arctic Sunrise oraz 28 aktywistów i 2 niezależnych dziennikarzy. Trybunał nakazał Rosji wiążącym orzeczeniem zwolnienie jednostki i wszystkich zatrzymanych po wpłaceniu przez Holandię 3,6 mln Euro kaucji.

Rosja jest zobligowana wypełnić postanowienie Trybunału – Konstytucja Federacji Rosyjskiej stanowi, że wszelkie formy praw międzynarodowych uznanych przez Rosję są integralną częścią rosyjskiego systemu prawnego i rosyjskie sądy są zobligowane do implementowania ich przepisów [1]. Rosja jest sygnatariuszem Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza, dlatego właśnie Greenpeace oczekuje, że zastosuje się do decyzji Trybunału, tak jak miało to miejsce w przeszłości.

„Ten werdykt jest znaczącym krokiem na drodze do uwolnienia naszych przyjaciół. Rozpoczynając tę sprawę, rząd Holandii stanął w obronie prawa do pokojowego protestu i jesteśmy mu za to wdzięczni. Rosja do tej pory stanowczo opowiadała się za koniecznością wypełniania nakazów Trybunału ds. Prawa Morza, więc wierzymy, że tym razem sama się do tego zastosuje”, powiedział po posiedzeniu ekspert prawny Greenpeace International, Jasper Teulings.

„Dziś jest historyczny dzień – dzień, w którym fundamentalne prawa człowieka zostały wsparte decyzją międzynarodowego trybunału. Nasza Arktyczna Trzydziestka wykazała się odwagą próbując nagłośnić problem eksploatacji Arktyki i teraz grożą im ciężkie wyroki. Właśnie wróciłem ze Szczytu Klimatycznego w Warszawie gdzie tej odwagi zabrakło – rządy po raz kolejny zawiodły i nie podjęły działań na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Jestem szczęśliwy, że tym razem rząd, w tym wypadku holenderski, nie bał się rozpocząć tej sprawy. Pragnę też przypomnieć, że niedawno w liście do Amerykanów, prezydent Putin pisał: ‘Prawo jest ciągle prawem i musimy go przestrzegać, czy nam się to podoba czy nie’. Czekamy na potwierdzenie tych słów w praktyce”, powiedział Kumi Naidoo, dyrektor generalny Greenpeace International.

PRZYPISY:

[1] Artykuł 15, p.4:

“The universally-recognized norms of international law and international treaties and agreements of the Russian Federation shall be a component part of its legal system. If an international treaty or agreement of the Russian Federation fixes other rules than those envisaged by law, the rules of the international agreement shall be applied”

Źródło: www.constitution.ru/en/10003000-02.htm