Panele fotowoltaiczne na dachu Zespołu Szkół w Brodach (woj. lubuskie) będą produkować energię elektryczną ze słońca. Dzięki temu szkoła zapłaci mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie. Zespoły szkół w Brodach i Chlebowie – jako pierwsze w Polsce budynki użyteczności publicznej – pełnią funkcję małych elektrowni przyjaznych ludziom i środowisku.

21 maja grupa instalatorów, szkolonych w ramach projektu Greenpeace, założyła na dachu szkoły w Brodach panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną ze słońca. Szkoła będzie mogła pokryć z tej mikroinstalacji OZE (odnawialne źródła energii) znaczną część zapotrzebowania na prąd. Podobna instalacja działa już na dachu Zespołu Szkół w Chlebowie (gm. Gubin).

„Szkoły w Chlebowie i Brodach są wyjątkowe ze względu na to, że jako pierwsze w Polsce stają się mikroelektrowniami. Jest to nowy kierunek naszych działań, dzięki któremu na konkretnych przykładach będziemy pokazywać, że produkcja energii w sposób przyjazny dla ludzi i środowiska jest możliwa” – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Wczesną wiosną Greenpeace zorganizował szkolenia dla instalatorów. Teraz osoby te wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce, między innymi instalując panele fotowoltaiczne i małe elektrownie wiatrowe na budynkach szkół. Dzięki temu szkoły staną się tzw. prosumentami, czyli jednocześnie producentami i konsumentami energii. Ta nowa kategoria na rynku produkcji energii w Polsce w błyskawicznym tempie zyskuje zwolenników.

„Tego typu instalacje pozwalają oszczędzać na bieżących rachunkach, a w perspektywie najbliższych 20 lat zabezpieczą nasze portfele przed nieuchronnie rosnącymi cenami energii. Można powiedzieć, że to długoterminowa inwestycja, która ma gwarantowaną stopę zwrotu. Energetyka prosumencka to już nie przyszłość, to teraźniejszość sprawdzająca się w wielu europejskich krajach. Projekt realizowany przez Greenpeace udowadnia, że to się po prostu opłaca” – powiedział Tomasz Pijarczyk, jeden z instalatorów, absolwent kierunku Technologie Energii Odnawialnej.

Bogactwem gmin Gubin i Brody (woj. lubuskie), w których Greenpeace montuje pierwsze instalacje, są żyzne tereny rolnicze, obszary Natura 2000, lasy i rzeki. Jednocześnie teren ten znajduje się na złożach węgla brunatnego, które planuje się wydobywać metodą odkrywkową. Jeśli dojdzie do realizacji tych planów, 15 wsi zostanie zniszczonych a wysiedlonych zostanie od 2 do 3 tysięcy osób. Mieszkańcy nie zgadzają się na budowę kopalni odkrywkowej. Swój sprzeciw wobec odkrywki wyrazili w ważnych i wiążących referendach w 2009 roku. Chcą, by w regionie inwestowano między innymi w odnawialne źródła energii.

Na 23 sierpnia 2014r. w okolicach Gubina zapowiedziana jest wielotysięczna, międzynarodowa akcja solidarnościowa „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”, który połączy dwie zagrożone zniszczeniem miejscowości: polskie Grabice z niemieckim Kerkwitz.

Zdjęcia z montażu instalacji w Brodach dostępne do publikacji za podaniem źródła:

Instalacja fotowoltaiczna na ZS w Brodach

Działaj dla klimatu!

Jedyna szansa, żeby ochronić świat przed katastrofą klimatyczną, to podjęcie natychmiastowych działań. Dlatego wszyscy musimy zacząć działać – nim będzie za późno.

Działaj!