Aktorka i aktywistka Jane Fonda dołączyła do delegacji Greenpeace w trakcie spotkania ONZ dotyczącego, wdrożenia Światowego Traktatu Oceanicznego. Zaapelowała o pilne działania i podziękowała reprezentantom państw za ich pracę na rzecz ochrony oceanów.
Światowy Traktat Oceaniczny jest jednym z najważniejszych międzynarodowych porozumień przyjętych w ciągu ostatnich lat. Podczas trwającego obecnie spotkania udało się przyspieszyć prace dotyczące wdrożenia Traktatu, mimo że USA, na którego terenie odbywa się posiedzenie, po raz pierwszy nie wzięło udziału w rozmowach.
W swoim wystąpieniu na forum ONZ Jane Fonda powiedziała: „Światowy Traktat Oceaniczny jest światełkiem nadziei w tych burzliwych czasach. Pokazuje, że jeżeli skupimy się na wspólnym dziedzictwie ludzkości i naszej zależności od zdrowej planety, na której żyjemy, możemy przeciwstawić się nieograniczonemu wydobyciu i chciwości korporacji”.

Podczas ostatnich dwóch tygodni zrobiono postęp w kierunku przygotowania pierwszej oceanicznej konferencji stron (COP, Conference of Parties) – ciała ONZ mającego wprowadzić w życie Światowy Traktat Oceaniczny. [1]
Jane Fonda zwróciła również uwagę na działania obecnej administracji USA umniejszające znaczenie międzynarodowej współpracy: “Nadal możemy mieć nadzieję na przyszłość dla naszej planety, mimo że Prezydent Trump próbuje rozmontować współpracę międzynarodową, osłabić działania mające na celu ochronę przyrody i uniemożliwić prośrodowiskowym organizacjom takim jak Greenpeace działanie na rzecz ochrony naszej planety”.
„Administracja Trumpa próbuje uciszyć tego typu działania i mówienie prawdy. Wie, że te protesty odnoszą skutek – dlatego próbują podnieść kary tak bardzo, żeby organizacje nawet nie próbowały podejmować ryzyka. Dlatego Greenpeace USA i Greenpeace International zostały pozwane przez wielką korporację Energy Transfer na setki milionów dolarów.”[2]
Megan Randles, ekspertka Greenpeace UK i członkini delegacji organizacji w Nowym Jorku powiedziała: „Bardzo się cieszymy z tego, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni został poczyniony tak znaczący postęp. Nadal pozostaje dużo pracy do wykonania, aby Traktat zaczął faktycznie działać na pełnym morzu. Tworzymy tu coś, co przetrwa znacznie dłużej niż obecna trudna sytuacja polityczna – rzecz na pokolenia, nie tylko na jedną kadencję. Musimy wykorzystać Traktat, by ochronić 30% mórz i oceanów, a żeby ten cel stał się realny, rządy muszą ratyfikować Traktat jak najszybciej, jeszcze w 2025 roku”.
Aktywiści Greenpeace USA wywiesili przed siedzibą ONZ wcześniej w tym tygodniu ogromny transparent z napisem: „Chrońcie oceany.”

Pomóżmy życiu w oceanach się odrodzić! Zaapeluj do rządu, by Polska podpisała Światowy Traktat Oceaniczny. Dzięki niemu ochrona mórz i oceanów może stać się rzeczywistością.
Działaj!