Razem ze słowackim oddziałem Greenpeace sprzeciwiamy się planowanemu odstrzałowi 350 niedźwiedzi, który został zatwierdzony przez słowacki rząd. Planowana eksterminacja niedźwiedzi będzie mieć negatywny wpływ na cały region Karpat i może stanowić naruszenie prawa europejskiego. W związku z tym wystosowali list otwarty do premiera Roberta Fico i europejskiego komisarza ds. środowiska.

Plan słowackiego rządu dotyczący zabicia 350 niedźwiedzi jest absolutnie nieakceptowalny. Jest to kolejny niepokojący przykład tego, że Słowacja źle zarządza polityką ochrony dzikiej przyrody. Rząd premiera Fico postanowił zignorować sprawdzone środki zapobiegania konfliktom między niedźwiedziami a ludźmi. Zamiast nadać priorytet rozwiązaniom opartym na nauce, zdecydował się na masową eksterminację niedźwiedzi. W związku z tym Greenpeace Słowacja i Greenpeace Polska wystosowały otwarty apel do premiera Słowacji Roberta Fico i europejskiego komisarza ds. środowiska. 

– Niedźwiedzie nie znają granic państw, swobodnie przemieszczają się między krajami. Nowy plan odstrzału niedźwiedzi w Słowacji będzie miał konsekwencje idące daleko poza jej terytorium i bezpośrednio zagrozi populacji niedźwiedzi w krajach sąsiednich, takich jak Polska. Odstrzał niedźwiedzi w Słowacji na dużą skalę może zniweczyć dziesięciolecia pracy na rzecz ochrony przyrody w Karpatach i w całej Europie – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor kampanii na rzecz bioróżnorodności w Greenpeace w Europie Środkowo-Wschodniej.

Według rzeczniczki Greenpeace Słowacja, Miroslavy Abelovej, minister środowiska Tomáš Taraba, który broni propozycji, wykazuje się niekompetencją i podważa standardy ochrony przyrody od czasu objęcia urzędu. Abelova uważa, że plan zabicia 350 niedźwiedzi jest kolejnym alarmującym dowodem na to, jak Słowacja nie chroni przyrody pod jego nadzorem i jak źle zarządza polityką ochrony dzikiej przyrody.

– Chociaż jesteśmy świadomi zwiększonej liczby doniesień o spotkaniach i atakach niedźwiedzi w Słowacji oraz ich obecności w pobliżu osad ludzkich, uważamy, że bezpieczeństwo ludzi powinno być zapewnione poprzez strategie oparte na nauce, a nie krótkoterminowe rozwiązania motywowane politycznie. Decyzje tej wagi muszą być podejmowane w oparciu o wiedzę ekspercką, a nie populistyczną retorykę – powiedziała Ábelová.

Niedźwiedź brunatny odgrywa kluczową rolę w ekosystemie Karpat. Pomaga utrzymać równowagę i zdrowie naturalnych siedlisk, regulując populacje i przyczyniając się do regeneracji roślin. Rekreacyjne strzelanie do niedźwiedzi jest zakazane Słowacji, Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Wszystkie populacje niedźwiedzia brunatnego w UE, w tym te w Słowacji, są ściśle chronione na mocy załącznika IV do Dyrektywy Siedliskowej UE. Zgodnie z art. 12 tej dyrektywy, państwa członkowskie są zobowiązane do ustanowienia ścisłego systemu ochrony tych gatunków i wyraźnie zakazują „wszelkich form umyślnego chwytania lub zabijania” osobników na wolności. Artykuł 16 dopuszcza ograniczone wyjątki od tej ochrony, na przykład w celu zapobieżenia poważnym szkodom lub ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, ale takie środki są legalne tylko pod bardzo rygorystycznymi warunkami. W szczególności wyjątki są dozwolone tylko wtedy, gdy: a) nie ma zadowalającej alternatywy; oraz b) środek nie wpływa negatywnie na właściwy stan ochrony gatunku w jego naturalnym zasięgu.

STOP odstrzałowi niedźwiedzi!

Zatrzymajmy absurdalny pomysł słowackiego rządu.

Podpisz petycję