Bruksela, 7 listopada 2024 r. – Europejska Partia Ludowa (EPL) zaproponowała zestaw niezwykle szkodliwych poprawek do rozporządzenia UE w sprawie wylesiania (EUDR). Jeżeli zostaną przyjęte, poważnie osłabią zapisy regulacji, a także  zniweczą przygotowania do jej wdrożenia. To może wywołać ogromny chaos. Głosowanie w Parlamencie Europejskim w tej sprawie odbędzie się już 14 listopada. 

Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania to pionierskie prawo, które ma gwarantować, że produkty trafiające na półki europejskich sklepów nie przyczyniają się do niszczenia lasów na całym świecie. Dotyczy produktów takich jak: soja, wołowina, olej palmowy, drewno, kauczuk, kakao i kawa oraz niektórych produktów pochodnych, jak np. skóra. 

Greenpeace Brazil conducted an aerial survey in southern Amazonas and northern Rondônia to monitor deforestation and fires in July 2024. With over 10,000 hotspots just this month, the country has set a record for fire activity in nearly twenty years in the Amazon. Forest fires and burns were also reported in Conservation Units and properties financed with rural credit. O Greenpeace Brasil realizou sobrevoo no sul do Amazonas e no norte de Rondônia para monitorar o desmatamento e queimadas em julho de 2024. Com mais de 10 mil focos somente neste mês, o país tem recorde de fogo para o período em quase vinte anos na Amazônia. Incêndio florestal e queimadas também foram registrados em Unidades de Conservação e propriedades financiadas com crédito rural.

Dyrektor ds. polityki leśnej UE w Greenpeace, Sebastien Risso, powiedział:

 – Przez cały ten tydzień słyszeliśmy, jak posłowie do Parlamentu Europejskiego  z EPL mówią kandydatom na komisarzy, że chcą uprościć przepisy dotyczące ochrony środowiska. Ale zmiany w prawie unijnym dotyczącym wylesiania, zaproponowane w imieniu ich grupy niczego nie uproszczą. Spowodują jedynie zamieszanie, chaos i umożliwią dalsze niszczenie lasów. Firmy, które od momentu przyjęcia tego rozporządzenia  były liderami w przygotowaniu do jego wdrożenia, muszą być wściekłe z powodu wprowadzania przez EPL chaosu na ostatniej prostej.

– Europosłowie i Europosłanki muszą odrzucić  wszystkie te poprawki, których wyraźnym celem jest osłabienie i zakłócenie prawa dotyczącego wylesiania. Muszą również odrzucić propozycję Komisji Europejskiej, opóźniającą wprowadzenie EUDR.W obliczu kryzysu klimatycznego, a w tym coraz bardziej dotkliwych  powodzi i pożarów, nie możemy sobie pozwolić na dalsze dewastowanie światowych lasów. To właśnie one są naszymi największymi sprzymierzeńcami w łagodzeniu katastrof, które wynikają ze zmiany klimatu, a z którymi coraz częściej się mierzymy. 

EUDR zostało przyjęte w 2022 roku i ma zacząć obowiązywać od 30 grudnia tego roku. Niektóre firmy już zainwestowały w dostosowanie się do przepisów tego prawa, podczas gdy inne krajowe i korporacyjne grupy interesów energicznie lobbowały, aby to prawo storpedować.

2 października 2024 roku Komisja Europejska zaproponowała opóźnienie wdrożenia EUDR o rok. Komisja podkreśliła, że ​​opóźnienie „w żaden sposób nie podważa istoty ani celów ustawy”, ale proponowane przez EPL poprawki  dokładnie to robią.

Żadna inna partia w Parlamencie Europejskim nie zaproponowała poprawek do wniosku Komisji, który przedstawiła powiązana z Europejską Partią Ludową przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Poprawki Europejskiej Partii Ludowej:

  • są sprzeczne z celem, w jakim Komisja stworzyła regulację EUDR,
  • opóźniają stosowanie rozporządzenia aż o dwa lata (propozycje KE to opóźnienie o rok), 
  • podważają cele i skuteczność EUDR – wprowadzają luki prawne poprzez stworzenie dodatkowej kategorii  porównawczej krajów narażonych na wylesienie (tzw. kategorii „bez ryzyka”), pomimo faktu, że EUDR ma już niejasną kategorię „niskiego ryzyka”, która obejmuje również kraje o „wyjątkowym” ryzyku,
  • wprowadzają nierówności pomiędzy poszczególnymi krajami, otwierając drogę do konfliktu ze Światową Organizacją Handlu, Znoszą z dużych koncernów obowiązek zapewnienia wolnego od wylesiania łańcucha dostaw, podczas gdy ich uwzględnienie jest kluczowe dla EUDR.

Greenpeace razem setkami innych organizacji społecznych  wzywają posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego do odrzucenia poprawek wraz z wnioskiem o opóźnienie.

Następne kroki

Europosłanki i Europosłowie  zagłosują nad poprawkami i wnioskiem Komisji o roczne opóźnienie w czwartek 14 listopada.

Jeśli przegłosują jakiekolwiek poprawki do wniosku Komisji, będą musieli rozpocząć negocjacje z rządami państw członkowskich  UE, które już wyraziły zgodę na szczeblu ambasadorów na opóźnienie stosowania EUDR o rok, ale nie domagały się żadnych innych zmian w treści prawa.