W wtorek, 10 września 2024 roku, rozpoczęło działalność ukraińskie biuro Greenepace. Jego celem będzie dbanie o to, by odbudowa tego kraju była zielona i zapewniła mu samowystarczalność energetyczną dzięki OZE. To kolejny etap działalności Greenpeace w Ukrainie. Poprzedziły go pilotażowe projekty, m.in.: szkolenia z montażu instalacji fotowoltaiczych dla kobiet i instalowanie paneli w odbudowywanych szkołach i przychodniach. 

– Społeczeństwo ukraińskie potrzebuje wyrazistej obecności Greenpeace’u, wspierającego aktywizm i wartości demokratyczne w obliczu wojny. Ze względu na nasze narodowe bezpieczeństwo Ukraina musi opowiadać się za odejściem od paliw kopalnych. Naszą misją jest pomoc w odbudowie infrastruktury w sposób zrównoważony, wykorzystując czystą energię paneli słonecznych i turbin wiatrowych. Te rozwiązania są nie tylko ekologiczne, są też drogą do bezpiecznej przyszłości Ukrainy — powiedziała podczas uroczystości w kijowskim biurze jego dyrektorka Natalia Gozak.

Gdy tylko wybuchła wojna, oddziały Greenpeace w Europie Środkowo-Wschodniej  –  polskie, węgierskie, słowackie, rumuńskie, bułgarskie i austriackie – zaangażowały się w działalność humanitarną, wspierając zarówno społeczeństwo ukraińskie w kraju, jak i uchodźców. Współpracując z lokalnymi organizacjami ekologicznymi, Greenpeace dokumentował zniszczenia środowiska wywołane wojną, w tym wysadzenie tamy w Kachowce. Badał również zniszczenia wojenne w elektrowniach jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu. Wspierał też instalację paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła w szpitalu i w przedszkolu w miejscowości Horenka koło Buczy, a następnie analogiczne projekty dla szkoły i przychodni w zniszczonych przez wojska rosyjskie Hostomelu i Mikołajowie. W ostatnich tygodniach Greenpeace współorganizował też pierwsze szkolenia z instalowania paneli fotowoltaicznych dla kobiet. Czwartego września pilotażowy kurs ukończyło dziewięć monterek. 

Greenpeace Ukraina

– Wojna w Ukrainie pokazuje po raz kolejny jak ogromnym zagrożeniem są paliwa kopalne i jak ważny dla naszego bezpieczeństwa, zarówno lokalnie jak i w skali globalnej jest szybki rozwój odnawialnych źródeł energii. Rosyjska agresja możliwa była dzięki ogromnym pieniądzom zdobytym na handlu paliwami kopalnymi. Ropa i gaz to cicha broń dyktatorów takich jak Władimir Putin. Nieustające ataki na ukraińskie elektrownie i ogromne zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii w kraju pokazują, jak ważna dla bezpieczeństwa państwa jest budowa zdecentralizowanego systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii – powiedział podczas otwarcia ukraińskiego biura Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. 

Odwiedź: https://www.greenpeace.org/ukraine/