Złota nawłoć pięknie kwitnie. I niszczy polskie łąki i dzikie pszczoły  – w obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczoły Greenpeace Polska namawia do działania.

Lato w pełni, wszędzie widać złote kwiaty nawłoci. Ta agresywna roślina inwazyjna niszczy polskie łąki i zagraża dzikim pszczołom oraz innym owadom zapylającym. W odpowiedzi na ten problem Greenpeace uruchamia Nawłociowy Patrol i zachęca do wspólnego działania, aby ograniczyć ekspansję niebezpiecznej rośliny. Na stronie https://nawloc.adoptujpszczole.pl można dodawać zaobserwowane stanowiska nawłoci. Osoby, które to zrobią, otrzymają przypomnienia, kiedy najlepiej usuwać te rośliny oraz instrukcję, jak to zrobić skutecznie i nie pomylić jej z innymi, rodzimymi roślinami.

Nawłoć kanadyjska i jej siostra, nawłoć olbrzymia, to rośliny inwazyjne, które niszczą nasze łąki. Mimo że potrafią pięknie wyglądać, są zabójcze dla rodzimych roślin łąkowych i zapylaczy. Tempo ich wzrostu i wydzielane do gleby substancje duszą inne rośliny i nie dają im przestrzeni do życia. Łąki, które kiedyś tętniły życiem i wielością gatunków, po inwazji nawłoci zamieniają się w monokulturę – nawłoć potrafi całkowicie zdominować przestrzeń, w której rośnie. Znikają rodzime gatunki roślin łąkowych a wraz z nimi – związane z nimi zapylacze. Zostaje morze nawłoci. Dlatego należy ją usuwać, szczególnie jeśli występuje w okolicach dzikich, naturalnych łąk i terenów cennych przyrodniczo. 

– Wiele osób zabiera na spacer do lasu worki na śmieci. Ja zabieram też parę rękawic ogrodniczych i jeśli widzę nowe, nieduże stanowiska nawłoci inwazyjnych, po prostu je wyrywam. Po kilku latach takich zabiegów widzę, jak w miejscach po nawłoci odradzają się rodzime rośliny. To daje satysfakcję i ulgę przyrodzie – mówi Marcel Andino Velez z Greenpeace Polska. 

Według badań PAN powierzchnia zajęta przez nawłoć w ciągu zaledwie pięciu lat może wzrosnąć z 3 do 90 procent, tworząc tak zwane „nawłociowisko”. Mimo alarmujących danych ze świata nauki nawłocie inwazyjne wciąż nie zostały objęte europejskim zakazem handlu. Taki przepis wprowadzono za to m.in. w Norwegii.

Więcej informacji na stronie: https://nawloc.adoptujpszczole.pl/